Her mutfağın, her sofranın baş tacı olan yoğurt, vücudu ve özellikle de cildimizi hem içten hem de dıştan besliyor. Yoğurt, sadece lezzetli bir yiyecek değil, aynı zamanda herhangi bir endişe duymadan sağlıklı bir atıştırmalıktır. Ama bunların yanında yedikten sonra kasede kalan son bir kaşık yoğurdu yüz maskesi olarak kullanmak harika olur. Yoğurt ciltte mucizeler yaratabilen müthiş bir besindir.

Yoğurtta bulunan besinler

Yoğurt Maskesinin İnanılmaz Faydaları 1

Yoğurdu yüz maskesi olarak kullandığınızda ışıldayan, genç bir cilde sahip olmanız mümkün. Neden mi? Çünkü yoğurtta bulunan; çinko, kalsiyum, B vitaminleri, laktik asit tam bir cilt dostudur.

  • Çinko

100 gram yoğurtta yaklaşık 1 miligram çinko bulunuyor. Çinko anti-enflamatuar özellikleri, kırışıklık önleyici olması, hücre artışını ve doku büyümesini kolaylaştırmasıyla bilinir. Bunların yanında çinko; yağ bezlerinin ürettiği sebumun düzenlenmesinde ve böylece sivilcelerin iyileştirilmesinde yardımcı olur.

  • Kalsiyum

Yoğurt tam bir kalsiyum deposudur ve epidermimizin çoğu da kalsiyumdan oluşmaktadır. İşte bu nedenle kalsiyum takviyesi almak cilt yenilenmesine yardımcı olur ve cildin kurumasını önler.

  • B Vitaminleri

Yoğurdun içinde B2, B5 ve B12 vitaminleri bolca bulunur. B2 vitamini, yani riboflavin cildin parlak ve sağlıklı kalmasını, nemini korumasını sağlar, cilt hücrelerini serbest radikallerin neden olduğu zararlardan korur. Yoğurdun içindeki B vitaminleri ciltte hücresel yenilenmeye ve büyümeye yardımcı olur ve sağlıklı hücresel yağların üretiminde rol oynar.

  • Laktik asit

Yoğurttaki ana besinlerden birisi laktik asittir. Laktik asit pek çok cilt bakım ürünündeki en önemli bileşenlerden birini oluşturur. Laktik asit cilt için mükemmel bir eksfoliyan ve nemlendiricidir. Ayrıca kırışıklıkların görünürlüğünü azaltarak ve yeni kırışıklıkların ve ince çizgilerin oluşmasını önler, yaşlanma karşıtı bir ajan olarak çalışır.

Yoğurtlu cilt maskelerinin faydaları

Yoğurt Maskesinin İnanılmaz Faydaları 2

  • Cildi nemlendirir!

Yüzü donuk, mat ve yorgun görünenler bir yemek kaşığı yoğurdu dairesel hareketlerle nazikçe cilde uygulamak yeterli olur. Yoğurtta bulunan laktik asit cildi nemlendirmeye yardımcı olarak yorgun ve mat görünümü hafifletir.

  • Cildi parlatır!

Yoğurtta bulunan laktik asit, ciltte tirozinaz adı verilen bir enzimin üretimini engeller. Bu enzim melanin üretimi ile görevlidir. Melanin ise cilt tonunun kararmasına neden olurken, melanin üretimi azaldığında daha parlak bir cilt tonuna sahip olmak mümkün olur.

  • Peeling yapar!

Yoğurt hem yiyerek tüketildiğinde hem de yüze maske olarak uygulandığında harika bir cilt canlandırıcı besindir. Yoğurdun içinde bulunan laktik asit, ölü cilt hücrelerinin atılmasına yardımcı olan doğal alfa hidroksil asittir. Laktik asit cildi tahriş etmez ve cildin ölü hücrelerden arındırılmasını sağlar. Bu sayede hücreler daha hızlı yenilenmeleri için teşvik edilir.

  • Lekesiz, sivilcesiz bir cilt sunar!

Cilde her gün yoğurtlu yüz maskesi kullanmak, sivilceye ve sivilce oluşumuna neden olan bakterileri yok edebilir. Yoğurtta bulunan çinko cilt iltihabını azaltır ve ayrıca yağ bezlerinin ürettiği yağ miktarını da azaltmaya yardımcı olur. Yoğurttaki probiyotikler de bakterileri yok eder. Yoğurdun içinde bulunan farklı bileşenler, lekesiz ve sivilcesiz bir cilt sunar.

  • Gözaltındaki koyu halkaları giderir!

Yoğurtlu yüz maskesi, gözaltında oluşan koyu halkaların doğal bir ürünle silinmesini sağlar. Yoğurtta bulunan çinko lekeleri hafifletmeye ve yara izlerini silmeye yardımcı olur ve aynı zamanda cilt rengini de aydınlatır. Yoğurtlu yüz maskesini düzenli olarak kullanmak, koyu halkalardan kurtulmaya yardımcı olur.

Yoğurdun yukarıda sıralanan faydalarını alabilmek için maske olarak doğal ev yoğurdunu kullanmak çok daha doğru olur.

Author

Write A Comment