“Yaşlanmak” sözcüğü hiç birimize hiç de sempatik ya da en azından olumlu gelmiyor değil mi? Kesinlikle yaşlanmak istemiyoruz. Her geçen gün yaş alsak da, aldığımız bu yaşların yüzümüzden, ellerimizden, dekolte bölgemizden ya da herhangi bir yerimizden belli olması da gerekmiyor. Yılların geçip gitmesini engelleyemeyebiliriz evet, ancak yüzümüzde belli olmasını engelleyebiliriz. Nasıl mı? Elbette ki etkili cilt bakımı ve özellikle de yaşlanma karşıtı bakım ürünlerinden hazırlayıp düzenli olarak uyguladığımız maskeler ile. Hele bir de doğanın ve en doğal olanın, herkesin mutfak ya da banyo dolabında her zaman bulunan malzemeleri kullanarak hazırlanan yaşlanma karşıtı maskeler tam da bize göre.

  • Cildi aydınlatan maske tarifi

Yaşlanma Karşıtı Maskeler 2

Işıl ışıl bir cilt için ihtiyacımız olan malzemeler; birer kaşık olmak üzere mümkünse evde mayalanmış yoğurt, taze sıkılmış limon suyu ve sandal ağacı tozu. Bu malzemelerin hepsini güzelce karıştırıp cildimize yumuşak hareketlerle sürüyoruz. Ardından çok fazla konuşmadan, mimik yapmamaya çalışarak maskenin kurumasını bekliyoruz. Kuruduktan sonra direkt su ile de yıkayabiliriz, ellerimizi ıslatıp cildi ovalayarak da maskeyi çıkarabiliriz. Ovalayarak çıkarmak daha faydalı olabilir. Bu sayede peeling etkisi yaratmak mümkün olur.

  • Yumurta

Yaşlanma Karşıtı Maskeler 3

Evet, yanlış okumadınız sadece bir tane yumurta, cilt yaşlanmasının önlenebilmesi için yeterli olabilir. Bunun için bir tane yumurtayı iyice çırpıyoruz ve cildimize sürüyoruz. Yumurta ciltte kuruduktan sonra da cildi bolca soğuk suyla yıkayıp maskeyi çıkarıyoruz. Biraz kötü koktuğunu önemsemezsek yumurta maskesi hem çok etkili hem de en az maliyetli olduğundan kesinlikle denemeye değer.

  • Göz çevresine beyaz çay

Yaşlanma Karşıtı Maskeler 4

Göz çevresinde oluşan kırışıklıklar, morluklar, koyu halkalar cilt yaşlanmasının en önemli belirtileri olarak bilinir. Bunlardan kurtulmak için de beyaz çay yeterli olabilir. Bunun için poşet çay ya da sade çay şeklinde satılan beyaz çayı demliyoruz. Demlenmiş beyaz çayın içine temiz ve yumuşak bir parça bez batırıyoruz. Bu sırada çayın çok sıcak ya da çok soğuk olmaması çok önemlidir. Gözlerimizi kapatıp ılık çaya batırılmış bez parçasını göz kapaklarımıza ve tüm göz çevremize gelecek şekilde yerleştiriyoruz. Bu şekilde 10 – 15 dakika bekledikten sonra ise beyaz çaya batırılmış bu bez ile tüm cildimizi siliyoruz.

  • Ballı avokado

Hem bal hem de avokado cilt maskelerinin vazgeçilmez ürünleridir. Bunun için yaşlanma karşıtı bir maske hazırlamak istediğimizde de bal ve avokado karışımından faydalanmak iyi olur. İyice olgunlaşmış ve yumuşamış yarım avokado ve 1 yemek kaşığı bal iyice karıştırılır, harmanlanır. Hazırlanan karışımı cildimize sürdükten sonra, parmak uçlarımızla iyice yediriyoruz. 15 dakika kadar maske ile bekledikten sonra bolca su ile yıkıyoruz. Cildi nemlendirip canlandırmak için, kırışmasını önlemek için bu maskeyi haftada bir yapmayı alışkanlık haline getirmek önerilir.

  • Killi, ballı zeytinyağı

Yaşlanma Karşıtı Maskeler 5

Cilt bakımı denince kil, bal ve zeytinyağı olmadan olmaz. Zira cildin hem nemlenmesi, hem beslenmesi gerekiyor. Bunun için birer yemek kaşığı kil, bal ve zeytinyağına ihtiyacımız var. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra cildimize sürüyoruz ve 10 – 15 dakika kadar bekletiyoruz. Ardından cildimiz bol su ile yıkayıp cildi nemlendiriyoruz.

Cilt maskesi yapacak olanlara öneriler!

  • Hangi maskeyi kullanırsak kullanalım maske sonrasında nemlendirici kullanmalıyız.
  • Maskeler yüzde sadece kuruyana kadar kalmalı, daha uzun süre değil.
  • Maskeler uygulanmadan önce mutlaka yıkanmalıdır.
  • Maskeden sonra cilt öncelikle ılık su ile yıkanmalı, sonrasında ise soğuk su ile yıkanmalıdır. Bu sayede gözenekler kendine gelir.
mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment