Tonik, günlük cilt bakımı rutininin önemli bir parçasıdır. Peki, gerçekte toniğin ne olduğunu ve ne işe yaradığını biliyor musunuz?

Kimlerin tonik kullanması gerekir? Tonik günlük cilt bakımına nasıl dahil edilir? Ev yapımı ve etkili tonik seçenekleri hangileridir? Yağlı ciltlerde tonik kullanımı nasıl olmalıdır? Tüm bu soruların yanıtları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

Tonik Nedir?

Tonik; yağlı ya da sivilceye meyilli bir cildi olan kişilerde; makyaj ya da güneş kremi gibi diğer ağır cilt ürünlerinin kullanımı sorasında fazladan temizlik ihtiyacı olduğunda cilt için oldukça gerekli ve faydalıdır.

Bir tonik; temel olarak yüzünüzü yıkadıktan sonra, nemlendirici uygulamadan önce kullanılan bir cilt bakım ürünüdür. Başlangıçta, cildinizi sert sabun ve temizleyiciler ile yıkadıktan sonra, cildi yeniden dengelemek için tasarlanmıştır.

Tipik olarak su bazlı olan toniklerin yeni formülasyonları arasında jel ve losyon kıvamında ürünler de mevcuttur. Bir tonik, cildi nemlendirir ve seruma hazırlar. Ayrıca, yüzünüzü yıkadıktan sonra kalan fazla yağ, inatçı kirler ve makyaj kalıntılarından da kurtulmanızı sağlarlar. Bir tonik; akne probleminden cilt kuruluğuna ve yaşlanma belirtilerine kadar farklı cilt problemlerini hedeflemek için kullanılabilir. Ayrıca, farklı cilt tiplerinin farklı tonik içeriğine ihtiyaçlarının olacağı da unutulmamalıdır. Bu nedenle, bir tonik satın almadan önce; içeriğinin ve temel özelliğinin sizin cilt tipinize ve ihtiyacınıza yönelik olduğunu unutmamalısınız.

Cilt Bakımında Tonik Kullanımının Faydaları

Cilt bakım rutininize dahil edeceğiniz tonik; yüzünüzü jel ya da köpük formunda bir temizleyici ile yıkadıktan sonra, cildinizi kalan yağ, kir ve makyaj kalıntılarından arındırmanın yanı sıra, cildiniz için başka önemli faydalara da sahiptir.

Yağlı Ciltler İçin Tonik Kullanımı 2

– Gözenekleri sıkılaştırır

Genişlemiş gözenekler, günümüzde pek çok kadının şikayetçi olduğu bir durumdur. Yumuşak bir pamuğa az miktarda dökülen toniğin cilde nazikçe uygulanması; ciltteki fazla yağı alır ve gözeneklerin daha sıkı görünmesini sağlar.

-pH dengesini geri kazandırır

Cildiniz, doğal olarak asidik bir yapıya sahiptir; ancak bu denge, kullandığınız ürünler neticesinde bozulabilir. Bu olduğunda, cildinizin Ph seviyesinin normal değerlere dönebilmesi için fazladan mesai yapması gerekir. Bu da, ciltte yağlanmaya sebep olabilir. Bu aşamada bir tonik kullanımı, dengenin daha hızlı geri kurulmasını sağlayabilir.

– Koruyucu bir tabaka oluşturur

Tonik, cilt temizliğinden sonra gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olarak, çevresel kirleticilerin cilde nüfuz etmesini azaltır. Çeşme suyunda bulunan klor ve mineraller bile cildinize zarar verebilir ve tonik, tüm maddelerden korunmanız için cildin üst katmanında bir tabaka oluşturmaktadır.

Yağlı Ciltler İçin Tonik Kullanımı 3

– Cilt yenileyicidir

Cildiniz yağlı ya da kirlik olduğunda, onu yıkamak yerine tonik de kullanabilirsiniz. Bir tonik, hareket halindeyken bile cildinizin canlanmasına yardımcı olmaktadır.

Yağlı Ciltler Tonik Kullanmalı Mı?

Yağlı ciltler, cilt problemlerinden en fazla şikayetçi olan cilt grubudur ve yağlı ciltler söz konusu olduğunda, pek çok ürün kullanımı kafa karıştırıcı olabilir.

Örneğin, yağlı cilde sahip olan biri, nemlendirici kullanmaktan çekinebilir ya da güneş koruyucu gibi yapısı ağır ürünler, gözenekleri tıkayarak yağlı ciltlerde sivilce problemlerine neden olabilir. Peki, tonik kullanımı için durum nedir? Yağlı ciltler, günlük cilt bakımına toniği de dahil etmeli mi?

Tonik, ciltteki fazla yağı giderdiğinden ve cildin Ph dengesinin korunmasına yardımcı olduğundan, yağlı ciltlerin de günlük cilt bakım rutinine dahil etmesi gereken bir adımdır. Burada dikkat etmeniz gereken temel nokta; ister ev yapımı ister hazır bir tonik kullanıyor olun, kullandığınız ürünün içeriğinin mutlaka cilt yapınız ve ihtiyaçlarınıza uygun olmasıdır.

Yağlı Ciltlerde Tonik Kullanımı Nasıl Olmalı?

Tonik ürünlerinde seçim yaparken, tercih edebileceğiniz ürünler cilt tipinize bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Yağlı ve sivilceye meyilli bir cildiniz varsa, cildin Ph dengesini dengeleyecek bir ürüne ihtiyacınız vardır. Daha kuru bir cildiniz varsa; gül veya aloe ya da her ikisini karıştırarak uygulamay düşünebilirsiniz. Sivilceli bir cildiniz varsa da yine aloe vera içeren tonik ürünlerini kullanmayı düşünebilirsiniz.

Diğer cilt tiplerinde olduğu gibi, tonik kullanımı, yağlı ciltlerin de günlük cilt bakım rutininin bir parçası olmalıdır. Sabah ve akşam; cildinizi cilt tipinize uygun bir yüz yıkama jeli ya da köpük formda bir temizleyici ile yıkadıktan sonra, açılan gözenekleri sıkılaştırmak ve ciltte kalan kirleri arındırmak için bir pamuğa az miktarda tonik dökerek, yüzünüze hafif tampon hareketleri ile uygulayın. Tonik sonrasında size uygun bir nemlendirici sürerek günlük cilt temizliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Tonik Kullanımı 4

Yağlı Ciltler İçin Doğal Tonik Tarifleri

Kozmetik marketlerde ve eczanelerde sayısız tonik ürünü bulabilirsiniz. Ancak ne yazık ki, pek çoğunun içeriği masum değil, hatta oldukça zararlıdır. Kimyasallar, paraben ve pek çok zararlı madde içeren hazır ürünler yerine, evde, cilt tipinize uygun, doğal bir tonik hazırlamayı da düşünebilirsiniz. Yağlı cildiniz için, aşağıdaki doğal tonik tariflerinden birini deneyebilirsiniz:

Limonlu Tonik

Bir tonik, cildiniz için yağ ve kirden arındırma işlevinden daha fazlasını ifade edebilir. Sivilceli ciltler için kurutucu ve lekeli ciltler için renk açıcı en etkili doğal malzemelerden biri olan limon, ev yapımı toniğinizin ana malzemesi olabilir. Üstelik oldukça ucuz ve hazırlaması da çok kolaydır. Bakteri oluşumunu engellemeye ve gözenekleri sıkılaştırmaya da yardımcı olan limon ile hazırlayacağınız toniğin, düzenli kullanımda hem sivilce hem de leke problemlerine iyi geldiğini göreceksiniz.

 • ¼ çay bardağı limon,
 • ½ çay bardağı su,
 • 3-4 damla çay ağacı yağı
 • Boş sprey şişesi

Taze limonun suyunu sıkın ve içme suyu ile karıştırıp bir sprey şişesine alın. Şişeyi buzdolabında saklayın ve birkaç gün içinde kullanın. Karışımı buzdolabında saklarsanız, cildinizi ferahlattığını ve gözenekleri sıkılaştırdığını da görebilirsiniz.

Salatalık Suyu İle Doğal Ev Yapımı Tonik

Yağlı ciltlerin belki de en yaygın problemi sivilcelerdir. Sivilceler de, aşırı sebum ve kir nedeniyle gözeneklerin tıkanması ile oluşur. Cilt üzerinde tazeleyici ve nemlendirici etkilere sahip olan salatalık, aynı zamanda soğutucu bir etkiye de sahiptir. Ciltte iyi bir yağ ve nem dengesi oluşturmaya yardımcı olan salatalık suyunu, doğal bir tonik olarak da kullanabilirsiniz.

 • 1 adet salatalık,
 • Sprey şişesi

Salatalığın kabuğunu soyun ve suyunu sıkıp bir sprey şişesinde, buzdolabında saklayın. Temiz cildinize uygulayın ve kendi halinde kurumaya bırakın.

Gül Suyu İle Doğal Tonik

Pek çok eski medeniyette de kullanılan gül suyu; iltihapları hafifletek ve yorgun cildi yenileyen, eski bir güzellik sırrıdır.

Ciltteki renk eşitsizlikleri, ince kırışıklıklar ve gözenekleri sıkılaştırmak için eski Mısır’da da kullanılan gül suyunu; yalnızca Ramazan ayında güllaç yaparken değil, cildiniz için doğal bir tonik olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için;

 • %100 gül suyu,
 • Boş sprey şişesi

İstediğiniz oranda gül suyunu sprey şişesine alın ve buzdolabında saklayın. Burada, gerçekten doğal ve organik gül suyu tercih etiğinizden emin olun.

Aromatik Yağlar İle Doğal Cilt Toniği

Aromatik yağlar, aromaterapi ve cilt bakımında pek çok noktada kullanılır. Her biri farklı cilt problemlerine odaklanır ve bir araya geldiklerinde; cildiniz üzerinde kombine bir etki yaratabilirler. Sivilce kurutucu, leke azaltıcı, cildin pH’ını dengeleyici, kurutmadan arındırıcı, mikrop giderici ve yumuşatıcı özellikte farklı yağları buluşturan bu doğal cilt toniği tarifi, hemen her cil tipinin kullanımına uygundur:

 • 3 damla çay ağacı yağı,
 • 6 damla limon yağı,
 • 6 damla lavanta yağı,
 • 2 çay kaşığı cadı fındığı,
 • ½ bardak gül suyu,
 • Küçük huni,
 • Sprey şişesi

İlk olarak cadı fındığını şişeye alın. Ardından yavaşça çay ağacı yağı, limon yağı ve lavanta yağını da ekleyin. Şişeyi yavaşça hareket ettirerek yağların birbirine karışmasını sağlayın.

Gül suyunu eklemek için küçük bir huni kullanın. Şişenin kapağını kapatın ve iyice çalkalayın. Şişeyi buzdolabında saklayın ve kullanacağınız zaman, yüzünüze hafifçe püskürterek uygulayın. Yüzünüzü kendi halinde kurumaya bırakın ve kuruyunca nemlendirici ya da serum uygulayın.

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment