Beslenme biçiminizin cildinizi ne kadar etkileyebileceğini hiç merak ettiniz mi? Evet çok etkiliyor. En azından araştırmaların sonuçları bu yönde. Beslenme biçiminizi değiştirmeniz yalnızca genel sağlığınızı değil cildinizi de etkiler. Bu özellikle de veganlar için geçerlidir. Kümes hayvanları ve et tüketiminden vazgeçmek karbon ayakizinizi azaltarak çevreye kesinlikle yardımcı olacaktır fakat cildiniz için de bu kadar faydalı mıdır? Cevap evet veya hayırdan daha karmaşık olduğu için bu yazıda bu soruya cevap arayacağız. Hadi başlayalım.

Vegan Diyeti ve Cildiniz: Cildinizi iyileştirir mi?

Vegan diyeti tam olarak nedir? Vegan diyeti süt, yumurta ve et de dahil olmak üzere hayvansal ürünlerin tüketilmediği bir beslenme biçimidir. Sadece bitki bazlı yiyecekleri tüketmekten ibarettir. Bitki bazlı bir diyet doğal olarak güzel bir cilde kavuşmanıza nasıl yardımcı olur? Vegan bir diyet uygulamaya başladığınızda aynı zamanda vücudunuza çok yoğun besin sağlamaya da başlarsınız. Daha fazla vitamin ve mineral, sağlıklı bir vücut ve parlak bir cilt anlamına gelir.

Bitki bazlı bir diyet cildinize birçok şekilde fayda sağlayabilir:

  • Bitki bazlı bir diyete geçtiğinizde her gün tüketmiş olduğunuz doymuş yağ miktarını azaltmış olursunuz. Buna bağlı olarak vücudunuzun insülin fonksiyonu iyileşir ve glukagon üretimi artar. Bu, vücudunuzdaki şeker metabolizmasını kontrol eder. İnsülin seviyelerindeki dengesizlikse cilt gözeneklerini tıkayan ve akneye neden olan sebum üretiminin artmasının önemli bir nedenidir.
  • Bitki bazlı bir diyete geçtiğinizde, antioksidan yönünden zengin meyve ve sebze alımınız artar. Bu antioksidanlar oksidatif hasarı önler ve sizi daha sağlıklı bir birey haline getirir. Ayrıca antioksidan bakımından zengin bir diyet erken yaşlanmaya neden olan zararlı serbest radikallerle de savaşmanıza yardımcı olur. Güneş ışınlarının zararlarını, kırışıklıkları ve iltihaplanmayı önleyerek cildinizin sağlıklı ve ışıltılı kalmasını sağlar.
  • Vegan diyette bulunan antioksidanlar sivilce oluşumunu azaltır ve cildinizi temiz tutmaya yardımcı olur. Oksidatif stresi önler, sivilce oluşumunu azaltır ve cildinizin parlaklığını artırır.
  • Kolajen, vücudunuzun yapı taşı olan ve cildinizin esnekliğini koruyan bir bileşendir. Besleyici antioksidanlar, kolajen ve elastinin azalmasını önler buna bağlı olarak aslında cildin yaşlanmasını geciktirmiş olur.
  • Allık kullanmadan da yüzünüzde pembemsi ve sağlıklı bir parıltı elde edebileceğinizi biliyor muydunuz? Ayrıca ten renginizi herhangi bir fondoten veya ağartıcı kullanmadan doğal olarak eşitleyebilirsiniz. Vegan diyetiyle bunların hepsi mümkün. Şaka yapmıyorum! Vegan bir diyet vücudunuzdaki vitamin ve karotenoidlerin (yani genellikle kırmızı, sarı veya turuncu olan bitki pigmentleri) seviyesini arttırır. Karotenoidler ten renginizi eşitler ve cildinizin genel görünümünü iyileştirebilir.

Eminim vegan diyetin cilde bu kadar iyi geleceğini tahmin bile etmemişsinizdir. Veganlık son birkaç yılda sıkça tartışılıyor fakat cilt söz konusu olduğunda böyle bir diyet uygulamanın hiçbir sakıncası olmadığı ortada. Ancak hayvansal ürün tüketimini tamamen kesmek doğru mudur? Bu cildimizi etkilemez mi? Hadi cevaplarını bulalım.

Kümes Hayvanları ve Et Tüketiminin Cildiniz Üzerindeki Etkileri

Bu sorunun cevabı da düşündüğümüz kadar basit ve net değil. Bazı hayvansal ürünler kimi cilt sorunlarının arkasında yatan sebeplerken bazıları ise cilt için oldukça faydalıdır. Bu kısımda her iki tarafı da inceleyeceğiz.

Hayvansal ürün bazlı bir diyet birçok sebepten dolayı zararlı bulunabilir:

1. Akneye Neden Olur

Vegan Diyeti Cilde Yararlı Mıdır? 2

47.355 kadını kapsayan bir çalışmada süt tüketimi ile akne arasında kesin bir bağlantı bulunmuştur. Bunun nedeni, gebe hayvanlar (inek ve keçiler) tarafından üretilen sütün, aşırı yağ salgılanmasına ve sivilcelere neden olan yüksek seviyede büyüme hormonu içermesidir.

2. İltihaba Neden Olur

Vegan Diyeti Cilde Yararlı Mıdır? 3

Yüksek yağlı süt ürünleri, domuz eti ve kırmızı et tüketmek vücudunuzdaki iltihabı artırır. Aynı zamanda insülin dengesizliğine neden olur, bu da sağlığınızı ve cildinizi doğrudan etkiler. Yüksek iltihap seviyesi vücudunuzdaki, eklem dokularınızdaki ve cildinizdeki kolajeni parçalayabilir. Sonuç olarak, cildiniz esnekliğini ve gençlik parlaklığını kaybeder.

Ayrıca, hayvan bazlı bir diyeti bıraktığınız ilk birkaç hafta da, kolesterol seviyelerinizde, enerji seviyenizde, bağırsak hareketlerinde ve uykunuzda olumlu bir etki oluştuğunu da fark edebilirsiniz. Genel sağlık durumunuzdaki bu iyi anlamdaki değişikliklerin cildiniz üzerinde de olumlu bir etkisi vardır.

Hayvansal ürün bazlı bir diyeti bırakmak da cildinizi olumsuz yönde de etkileyebilir. Nasıl mı?

1. Protein Eksikliğine Neden Olabilir

Vegan Diyeti Cilde Yararlı Mıdır? 4

Et ve kümes hayvanı ürünleri “yüksek kaliteli” protein kaynaklarıdır. Sadece vegan diyetinden yeterli proteini almak çok zordur. Vejetaryenler için birincil protein kaynakları soya, pirinç, fasulye ve sebzelerdir. Bu yiyeceklerin her birinin yüz gramı (yaklaşık yarım su bardağı) 5-20 gram arasında protein içerir. Diğer taraftansa 100 gram bir hayvansal ürün, 20-30 gram protein içerir. Yetersiz protein tüketimi cildiniz, tırnaklarınız ve saçınız üzerinde olumsuz bir etkiye sebep olabilir ve ayrıca bağışıklık sisteminizi de etkileyebilir.

Protein eksikliğini gidermek için kenevir proteini (yüksek bir protein kaynağıdır) tüketilebilir ancak kenevirin fazla tüketilmesi bağışıklık sisteminiz için bir tehlike unsuru olan çoklu doymamış yağ asitlerinin miktarını artırabilir.

2. Vitamin Eksikliğine Neden Olabilir

Çoğu zaman insanlar vegan diyetlerinde basit karbonhidrat tüketimini seçerler ve bu diyete vücutlarının ihtiyaçlarını karşılayacak kadar meyve ve sebze eklemeyi unuturlar bu da cildi olumsuz etkileyebilir. Yeterli miktarda vitamin ve mineral tüketmemek (özellikle B12 vitamini) cildinizde koyu halkalara ve mat bir görünüme neden olmakla birlikte saçlarınızın ve tırnaklarınızın gücünü de olumsuz etkileyebilir. B12 Vitamini eksikliği cildinizi soluklaştırmaya yol açabilir ayrıca kırmızı kan hücresi seviyelerini de etkileyebilir.

3. Kalsiyum Eksikliğine Neden Olabilir

Vegan Diyeti Cilde Yararlı Mıdır? 5

Bir çalışma, yetersiz miktarda kalsiyum alma nedeniyle veganların kemiklerinin kırılma riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Kalsiyum yalnızca kemik sağlığınız için değil aynı zamanda cilt sağlığınız için de çok önemlidir. Kalsiyum, kuruluk gibi cilt sorunlarına neden olabilecek yapısal ve biyolojik işlevleri etkileyebilir.

Vegan diyeti uygulamaya başladığı için et tüketimini bırakan altı kişiden beşinin tekrar eski beslenme düzenine dönmesi sizi şaşırtabilir! 11.000 kişiye yapılan bir anket, veganların % 70’inin hayvan temelli diyete geri döndüğünü, vejeteryanların % 80’inin kararını koruduğu ortaya koydu.

Vegan olmaya karar verdiyseniz cesaretinizi kırmak istemeyiz. Sadece bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için sizi gerçeklerle yüzleştiriyoruz. Bitki bazlı bir diyet uzun vadede bir dizi zorluk getirdiği için sürdürülebilir olmadığı görülmektedir. İmkansız değil ama böyle bir diyeti uygulamak için sosyal çevrenizi, yaşadığınız yerin coğrafyasını, tarımsal ve taze ürünlerinin mevcudiyetini dikkate almanız gerekecektir.

Göz Çarpıcı Mükemmel Denge

Araştırmalar çeşitli zengin besinler içeren dengeli bir beslenme düzeninin sağlığınız (ve cildiniz için) her zaman çok iyi olduğunu söylüyor. Hayvansal gıda besinleri ve sebzeler arasındaki mükemmel dengeyi sağlayan diyet, obezite riskini, kalp-damar hastalıklarını, tip 2 diyabeti ve birçok sağlık probleminin riskini azaltıyor.

Parlayan bir cilde sahip olmak için çok miktarda tavuk veya et tüketmenize gerek yok. Bunun yerine her iki dünyanın da lezzetlerinin tadını çıkarmak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için diyetinizi biraz düzenleyebilirsiniz. İşlenmiş gıda alımınızı azaltın (veya tamamen kesin). Yağsız süt içmeyin. İçtiğiniz sütün ve yediğiniz etin, otlarla beslenen hayvanlardan (organik ve hormon içermeyen) olduğundan emin olun.

Vegan diyeti sizin için çok sağlıklı bir beslenme biçimi olabilir ancak deniz mahsulleri, kümes hayvanları ve süt ürünlerini içeren bir diyet, tam tahıl ve sebzelerin yanı sıra cildinizi daha sağlıklı tutabilir. Ancak günün sonunda tabağınıza koyduğunuz şey tamamen sizin kararınıza kalacaktır. Umarım bu yazı bilinçli bir karar vermenize yardımcı olur.

Author

Write A Comment