Sudocrem iyileştirici krem, uzun yıllardır cildi yatıştırmada ve bebeklerde pişik gibi problemlerin tedavisinde kullanılan, etkili bir kremdir. Tüm aile bireylerinin kullanabileceği kadar çok yönlüdür ve yalnızca bebeklerin pişiklerini tedavi etmekten çok daha fazlasına yardımcı olabilir!

Sudocrem Nedir?

Sudocrem, banyo rafınızda duran kremler arasında en göz alıcı seçenek olmayabilir; ancak o küçük çekmecede duran bu kremin, bildiğinizden çok daha fazla kullanım alanı var. Sudocrem; iyi bir bebek pişik kremi olmanın ötesine uzanır ve çok yönlü bir kremdir. Mucizevi etkileri görülen bu krem; kesik ve küçük yanıklardan problemli ciltler için yüz maskesi olarak kullanıma kadar pek çok alanda kullanılabilir.

Sudocrem Faydaları Nelerdir?

80 yılı aşkın bir süredir anneler tarafından pişik kremi olarak kullanılan Sudocrem’in çok yönlü bir krem olduğunu söylemiştik. Gerçekten de, bu kremin kullanım alanları, bebek pişiklerinden çok daha fazladır. Aşağıda, Sudocrem’in faydalarından bazıları listelenmiştir:

 • Çinko İçeriği İle İyileştiricidir

Yüksek oranda çinko oksit içeren Sudocrem; bu içeriği ile antibakteriyel ve iltihaplanma karşıtıdır. Bir yara bölgesine çinko oksit uygulandığında; vücutta cilt hücrelerinin onarımı için ihtiyaç duyduğundan daha fazla çinko sağlanır. Kesikler, sıyrıklar, cilt tahrişleri ve döküntüler üzerinde oldukça etkilidir.

 • Sivilcelerin Giderilmesini Sağlar

Sudocrem’in kullanım alanlarından belki de en popüleri; sivilce ve lekeleri azaltmadaki rolüdür. Yapmanız gereken; kremi problemi bölgelere uygulamak ve düzenli kullanarak kızarıklık ve lekelerin küçülmesini izlemektir.

Bir internet sitesinde yapılan bir ankette; sivilce problemlerini hafifletmek için Sudocrem kullananların %93’ünün olumlu sonuçlar aldığı belirtildi. Krem, her türlü aknenin sakinleşmesine yardımcı olur ve düzenli kullanımda, lekelerin görünümünü hafifletir ve ciltteki renk eşitsizliklerini gidermektedir.

 • Cilt Maskesi Olarak Kullanılabilir

Kalın ve yoğun bir forma sahip olan Sudocrem’i günlük nemlendiriciniz olarak kullanamazsınız. Ancak; haftada bir kez çok yönlü bir yüz maskesi olarak uygulayabilirsiniz. Bunun için; temizlenmiş cildinize, yatmadan önce ince bir tabaka halinde uygulayın ve ardından gece boyunca cildinizde bırakın.

Sudocrem; siyah nokta ve sivilce oluşumunu azaltmaya, gözenekleri sıkılaştırmaya ve sebum oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Sabah uyandığınızda yastığınızın beyazlar içinde olduğunu görebilirsiniz; ancak daha pürüzsüz bir cilt görünümü için buna değdiğini göreceksiniz. Yastığınızı kirletmek istemiyorsanız, başınızın altına bir havlu koyabilirsiniz.

 • Çatlak Topuklara İyi Gelir

Sudocrem’i topuklarınıza uygulayın, bir çorap giyin ve gece boyunca ayaklarınızda bekletin.

 • Kırışıklıklara İyi Gelir

Pahalı kozmetik ürünlerden çok daha ucuz olduğundan, deneyerek kaybedeceğiniz bir şey yoktur. Sudocrem’in içeriğindeki çinko; cildin elastikiyetini arttırır ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur.

 • Böcek Isırıkları

Böcek ve sinek ısırıklarından kalan rahatsızlık hissini hafifletmek için, hafif bir lokal anestezik içermektedir.

 • Sürtünmeyi Yatıştırır

Yaz aylarında; bisiklete binmek ya da yürümekten bacak aralarınızda sürtünme oluşabilir. Bu krem, sürtünmenin oluşmasını engellemektedir ve oluştuğu durumlarda yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

 • Makyaj Altı Bazı

Makyaj yapmadan önce, cildinize az miktarda uygulayabilirsiniz. Sudocrem’in yoğun yapısı, cildinize ince bir bariyer sağlar. Az miktarda uygularsanız, yağlı değildir ve ciltte parlamalara neden olmaz ve aslında, ciltte mat bir yüzey bırakır. Yine de, kremi uygularken çok kalın bir şekilde uygulamamaya özen gösterin. Aksi halde, hayalet gibi solgun görünebilirsiniz.

 • Cilt Hastalıkları

Egzama, sedef hastalığı, mantar hastalıkları ve siğilleri tedavi etmek için kullanılabilir.

 • Saçları Boyarken

Cildinizin lekelenmesini önlemek için, saçlarınızı boyarken; saç çizgisinin etrafına ince bir tabaka halinde uygulayabilirsiniz.

 • Burun Tahrişleri

Soğuk algınlığı ya da gripten şikayetçi olduğunuzda; burnunuzu aşırı sildiğiniz için oluşan sürtünme ve kuruluğu gidermek için burun altına uygulayabilirsiniz.

 • Tırnakları Korur

Manikürünüzü yeni yaptırdıysanız, tırnak ve çevresine Sudocrem uygulayabilirsiniz. Bu krem, tırnak çevresine koruyucu bir taban oluşturmaktadır.

Sudocrem Krem Nasıl Kullanılır? 2

Sudocrem Nasıl Sürülür?

– Sivilce ve Lekeler İçin Nasıl Kullanılır?

Leke ve sivilcelerin üzerine tek tek uygulayın ve içine tamamen emmesi için bekletin. Bu şekilde ne kadar uzun süre beklerseniz, o kadar iyidir. Cildinize çok fazla sürerseniz, gözeneklerinizi tıkayabilir.

Sudocrem’i; yüzünüzdeki sivilce ve lekeler için haftada 3-4 kez, sırt bölgesindeki sivilceler için haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz.

– Tahriş ve Kuruluk İçin Nasıl Kullanılır?

Tahriş ve kuruluk problemi olan bölgelere, nemlendirici gibi az miktarda ovalayarak uygulayın. Eğer topuk çatlakları için kullanıyorsanız, kremi uyguladıktan sonra çorap giyip kremi bekletebilirsiniz. Sudocremi, kuruluk ve tahrişler için haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Sudocrem Sivilce İzlerine İyi Gelir Mi?

Sudocrem; sivilce lekeleri üzerinde de etkilidir ve cilt maskesi olarak kullanılabilir. Cilt maskesi olarak kullanacaksanız; haftada 1-2 kez uyguladığınızda, düzenli kullanımda sonuçları hızlı bir şekilde görmeye başlarsınız. Yaklaşık 6 ay düzenli kullanımda; ciltteki izlerin görünümünün önemli ölçüde azaldığını, pek çoğunun güçlükle görülebildiğini fark edeceksiniz. Çok yoğun sivilce izleriniz varsa, sonuçları fark etmeniz daha uzun sürebilir.

Sudocrem Hakkında Merak Edilenler

Sudocrem’i, muhtemelen bir bebek pişik kremi olarak biliyorsunuz. Bilmediğiniz şey, onun çok yönlü bir krem olduğu. Antiseptik bir yara iyileştirici krem olan Sudocrem; pişik, tahriş, egzama ve yüzeysel yaralar üzerinde etkilidir. Ayrıca; güneş yanıkları, küçük yanıklar, akne ve mantar hastalığında da kullanılabilir.

– Sudocrem Bir İlaç Mıdır?

Evet, Sudocrem bir ilaçtır ancak kullanımı için doktor reçetesi gerekmez. Ayrıca, kremin içeriği kremin üzerinde açık bir şekilde sıralanmıştır:

 • %15.25 oranında çinko oksit,
 • %0.39 oranında Benzil alkol,
 • %1.01 oranında Benzil sinamat,
 • %4 oranında Lanolin

– Sivilcelere İyi Gelir Mi?

Sudocrem’in sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olup olmayacağı; sivilcelerinizi tetkileyen faktöre bağlıdır. Genellikle, yoğun sivilce problemi olmayan kişilerde düzenli kullanımda gözle görülür sonuçlar sağlamaktadır.

-Etken Maddesi Nedir?

Sudocrem’in etken maddesi, çinko oksittir. Çinko oksit; mineralli güneş kremlerinde bulunan bir cilt bakım bileşenidir. Yetenekleri oldukça fazladır. Öncelikle, cildin daha az yağlı olmasına yardımcı olur. Ayrıca, güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucudur. Bununla birlikte; antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Yani, oluşan bakterilerin büyümesini yavaşlatıp durdurabilir. Bu da, sivilce problemlerinde etkili olduğunu göstermektedir.

Sudocrem Fiyat

Sudocrem’i; eczanelerden, bazı kozmetik alışveriş mağazalarından ve internetteki alışveriş sitelerinden satın alabilirsiniz. Ürünü alırken, üzerinde yazan son kullanma tarihine mutlaka dikkat etmelisiniz. Kremin fiyatı, boyutlarına göre değişiklik göstermektedir. Aşağıda; farklı boyutlara göre Sudocrem’in ortalama fiyat bilgisi listelenmiştir:

 • 60 gr Sudocrem fiyatı ortalama 15-20 TL,
 • 125 gr Sudocrem fiyatı ortalama 30-35 TL,
 • 250 gr Sudocrem fiyatı ortalama 55-60 TL,
 • 400 gr Sudocrem fiyatı ortalama 80-85 TL’dir.
mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment