Aktif sivilceler yeterince sinir bozucudur; ancak, sivilcelerin arkasında bıraktığı izler çok daha kötü hissettirebilir. İyi haber şu ki, sivilce izleri tedavi edilebilir. Bununla birlikte, leke tedavisine başlamadan önce; ilk olarak mevcut sivilcelerden kurtulmanız gerekir.

Sivilce probleminin, 11 ile 30 yaş aralığındaki kişilerin yaklaşık %80’ini etkilediği tahmin edilmektedir. Sivilce izleri, sivilcelerle oynamanın hoş olmayan bir yan etkisi olabilir. İki tip sivilce izi vardır; depresif veya atrofik ve keloid veya hipertrofik. Depresif lekeler, cilt dokusunun azaldığı yerlerde çukur olarak gelişir. Keloid lekeler, cildin yeni kolajen lifleri yarattığı yerde gelişir. Bu izler, cilt yüzeyinin üzerinde görülür ve daha belirgindir.

sivilce lekeleri

Sivilce Lekeleri Neden Olur?

Sivilce probleminiz bittikten sonra geriye kalan lekeler; cildin doğal iyileşme sürecini bozan iltihaptan kaynaklanmaktadır. Sivilceniz patladığında ve sonra tekrar kapandığında; cildin geri kalanından farklı görünen renk farklılıkları ile karşılaşabilirsiniz.

İltihaplı sivilceler, koyu kahverengi ya da kırmızı izler bırakabilir; ancak bunlar genelde birkaç ay içinde kaybolur. Sivilce lekelerinden kaçınmanın en iyi yolu, akne problemini doğru bir cilt bakım rutini ile tedavi etmektir.

Sivilce lekeleri; ciltte normal doku tahrip olduğunda ortaya çıkar. Sivilce izlerini bir yara gibi düşünebilirsiniz. Sivilceye bağlı hasar şiddetli olduğunda; vücut çok fazla ya da az doku oluşturarak yanıt verebilir. Çok fazla doku üretimi, ciltte izlere neden olur.

Bazı sivilce lekeleri tamamen sizin kontrolünüzde tedavi edilebilir. Bazen de, sivilce ve leke tedavisi için dermatolog ve medikal uygulamalar kaçınılmazdır.

Sivilce lekeleri; kahverengi lekeleri ve izleri daha da kötüleştiren bazı yaşam tarzı alışkanlıklarına bağlı olarak da gelişebilir. Örneğin, güneşte vakit geçirmek, lekelerin daha da belirginleşmesine neden olabilir.

sivilce izleri

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce lekeleri inatçıdır ve herkes için aynı tedavi geçerli değildir. Farklı yöntemler, lekelerin izlerinin azalmasına yardımcı olabilir ve dermatoloğunuz, bu yöntemlerden birini ya da birkaçını önerebilir.

 • Evde Cilt Bakımı: Cilt lekelerinin görünümünü; evde uygulayabileceğiniz beyazlatıcı ürünler ve güneş kremi kullanımı, sivilce izlerini iyileştirebilir.
 • Dolgular: Cilt altına ya da çukurlu izlere kolajen ya da yağ enjekte etmek, cildi doldurup gerebilir. Bu da, sivilce lekelerinin daha az fark edilmesini sağlar. Bu uygulamada, sonuçlar geçicidir. Bu nedenle, dolguların periyodik olarak tekrarlanması gerekir.
 • Lazer Tedavisi: Lazer ile leke tedavisi, cildin görünümünü iyileştirmek için kullanılan bir cilt prosedürüdür ve günümüzde, sivilce izi tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir.
 • Diğer Prosedürler: Işık uygulamaları ya da radyofrekans cihazları; cildin dış katmanına zarar vermeden, sivilce lekelerinin daha az fark edilmesini sağlar. Sonuçların görülmesi için, işlemin birkaç kez tekrarlanması gerekir.
 • Dermabrazyon: Dermabrazyon, genellikle daha ciddi lekelerde uygulanır. Prosedür, yüzeysel izleri tamamen ortadan kaldırır ve daha derin sivilce izlerini daha az fark edilir hale getirir.
 • Kimyasal Peeling: Kimyasal peeling; üst tabakayı soymak ve daha derin izleri azaltmak için cilde yüksek etkili asit uygulanması işlemidir.
 • Ameliyat: Küçük bir prosedür ile doktorunuz, akne izlerini keser ve ardından yarayı dikişler ile onarır. Farklı bir ameliyat tekniğinde; cilt altına iğneler sokularak sivilce lekelerinin görünümünü iyileştirmek hedeflenir.

Evde Leke Tedavisi

Sivilce lekeleri için herhangi bir tedaviye başlamadan önce, cildin bir dermatolog tarafından görülmesi önemlidir. Bir doktor, lekelerin görünümünün azalması için en iyi yöntemi belirlemenize yardımcı olabilir. Peki, evde leke tedavisi için uygulanan yöntemler hangileridir?

 • Alfa Hidroksi Asitler (AHA’lar)

AHA, genellikle cilt tedavisi için yapılan ürünlerde bulunur; çünkü ölü cildi temizlemeye ve tıkanmış gözenekleri önlemeye yardımcı olur. Ayrıca AHA, sivilce lekelerinin daha az fark edilir görünmesine de yardımcı olabilir. Renk eşitsizliklerini ve pürüzlü cildi gidermek için cildin dış katmanını temizler ve her tür sivilce lekesinde etkilidir. AHA içeren yüz yıkama jeli, tonik ve nemlendiriciler ile günlük cilt bakımı rutini oluşturabilirsiniz.

 • Laktik Asit

Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir çalışmada; üç ay boyunca bir dermatoloji uzmanının gerçekleştirdiği laktik asit peeling uygulamalarının, cildin ve sivilce izlerinin dokusunu ve görünümünü iyileştirdiği bulundu. Laktik Asit içeren çok sayıda krem, serum ve merhem vardır. Evde, doğal laktik asit içeriği ile elma sirkesini tonik olarak kullanmayı deneyebilirsiniz.

 • Retinoidler

Topikal olarak uygulanan retinoidler; sivilce lekelerini azaltmaya yardımcı başka bir akne tedavisi seçeneğidir. Hücre yenilenmesini hızlandırmaya ve cilt dokusunu iyileştirmeye ek olarak; renk eşitsizliğini azaltmaya ve izleri daha az belirgin hale getirmeye de yardımcı olmaktadır. Ancak, cildi özellikle güneşe karşı hassas hale getirebildiğini unutmayın. Retinoid içeren bir şey kullanırken, her zaman güneş koruyucu kullandığınızdan emin olun. Eczanelerde, retinoid içeren krem ve serumlar bulabilirsiniz; ancak doktorunuz daha yüksek konsantrasyonlar da önerebilir. Bunun için, tedaviye başlamadan önce bir dermatolog ile görüşmeniz gerekebilir.

 • Salisilik Asit

Daha önce, sivilcelerinizi tedavi etmede salisilik asit kullanmış olabilirsiniz. Yüz yıkama jellerinden losyonlara kadar pek çok sivilce bakım ürünü, salisilik asit içerir. Bu asit; gözenekleri temizler, kızarıklıkları azaltır ve cildi derinlemesine temizler. Sivilce lekelerinde en iyi tedavi seçeneklerinden biri olarak kabul edilir. Günlük cilt bakım rutininize salisilik içeren ürünleri ekleyebilir ya da az sıklıkta kimyasal peeling yaptırmayı deneyebilirsiniz. Salisilik asit kullanımında, bir fark görmeniz birkaç hafta sürebilir.

Lazerle Leke Tedavisi

Lazerle leke tedavisi, akne tedavilerinde en etkili tedavi seçeneklerinden biri olarak kabul edilir. Bu yöntemi kullanmak daha fazla ilgi gerektirir ve sonuçlar; yetenekli bir dermatoloğun ellerinde bile daha az tahmin edilebilirdir. Yine de, lazer tedavisi, akne tedavisinin etkili bir parçası olabilir.

Çoğu insan, sonuçları kısa bir süre içinde fark etmeye başlar. Araştırmalar, lazer tedavisinin sivilce lekelerini azaltabildiğini göstermektedir. Sonuçlar ise, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Sonucunda, kimin daha kısa sürede etki göreceği ve daha iyi sonuçlar elde edeceğini bilmenin ise bir yolu yoktur.

Sonuçların alınması için, çoğu insan ek tedavilere de ihtiyaç duyar ve pek çok çalışma; kombinasyon halinde uygulanan tedavilerin, tek bir tedavi uygulamasından daha iyi sonuçlar verdiğini göstermektedir.

Lazerle leke tedavisinde sonuçların görülmesi zaman gerektirir. Yapılan bir çalışmada; 4 hafta boyunca uygulanan tedavinin ardından, hastaların lekelerinin %50 oranında azaldığı tespit edilmiştir.

Lazer tedavilerinde elde edilen sonuçlar genellikle uzun ömürlüdür. Bununla birlikte, sonuçların korunması için yılda 1-2 kez tekrarlanan tedavilere ihtiyaç duyulabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sivilce ve leke probleminiz varsa, dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır ve bunlar, sivilce ve leke problemlerinin önlenmesi ve görünümlerinin azaltılmasında etkilidir.

 • Cilt Temizliğine Özen Gösterin

Sivilce ve leke tedavisinde önceliğiniz, sivilce problemi olmalıdır. Cilt temizliği, bu noktada oldukça önemlidir. Cilt bakımı rutininizde; AHA içeren ürünlere yer vererek, cilt lekelerinin görünümünün azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, ne kadar yorgun olursanız olun; eve geldiğinizde yatağa makyajınızı temizlemeden gitmemeniz; gözeneklerin tıkanmaması, sivilcelerin artmaması ve lekelerin hafiflemesi için önemlidir.

 • Sivilcelerle Oynamayın

Ne kadar hijyenik yaptığınızı düşünseniz bile; sivilcelerinize kesinlikle dokunmayın, oynamayın ve koparmayın. Sivilcelerin içinin boşaltılması, mutlaka bir dermatolog tarafından gerçekleştirilmelidir.

 • Bir Dermatologdan Randevu Alın

Sivilce izlerinizi ve sivilce problemlerini kontrol etmekte zorlanıyorsanız, bir dermatologdan randevu alın. Doktorunuz, lekelenme riskini azaltmada size yardımcı olacaktır.

 

 

 

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment