Aromatik yağlar; tıbbi ve manevi uygulamalar için farklı uygarlıklarda binlerce yıldır kullanılmaktadır. Bitkinin yapraklarından, köklerinden ve diğer kısımlarından elde edilen yağlar; iyileştirici etkili özellikleri ile kullanılmaktadır. Eğer aromaterapiye ilgi duyuyorsanız, muhtemelen sığla yağını duymuşsunuzdur. Boswellia cinsi ağaçlardan toplanan reçinelerden elde edilen sığla yağı; aromatik tedavilerde kullanılan en yaygın yağlardan biridir.

Sığla Yağı Nedir?

Sığla yağı, Boswellia cinsinde ağaçlardan elde edilir ve bu ağaçlar kuru ve ıssız koşullarda, çok az toprakla büyüyebilir. Bu ağacın özleri; iltihaplanma karşıtı ve sağlıklı hücreleri koruyucu özelliklere sahiptir. Sığır yağının solunması ya da cildin emmesi; genellikle Hindistan cevizi ya da jojoba yağı gibi başka bir aromatik yağ ile karıştırılarak kullanılır. Sığla yağı; genellikle parfümlerde, tütsü ve oda kokularında kullanılır. Ancak, balgam söktürücü olarak da faydalıdır ve bazen öksürük ve solunum uygulamalarında da kullanılır.

Sığla Yağı, faydaları ve kullanım alanları 2

Sığla Yağı Faydaları Nelerdir?

Sığla aromatik yağı; eski zamanlardan beri iltihaplanma karşıtı, rahatlatıcı, dezenfektan, deodorant, sindirim sistemi yardımcısı, idrar söktürücü ve antiseptik bir çözelti olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde; artrit semptomların hafifletilmesi, soğuk algınlığı, ağız sağlığı problemleri ve sindirim sistemi sorunlarını çözmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Aşağıda, sığla yağının faydalarından bazılarını bulabilirsiniz:

 1. Stresi ve Olumsuz Duyguları Azaltır

Sığla yağını solumak, kalp atış hızını yavaşlatır ve yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Ayrıca, endişe ve depresyon belirtilerini azaltıcı etkileri de vardır ve reçeteli ilaçların aksine, bilinen olumsuz bir yan etkisi yoktur.

 1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir ve Hastalıkları Önler

Yapılan araştırmalar; sığla yağının tehlikeli bakterileri, virüsleri ve hatta kanser hücrelerini yok etmeye yardımcı olabilecek bağışıklık güçlendirici yeteneklere sahip olduğunu göstermektedir. Laboratuvar ortamında yapılan bir çalışma, sığla yağının bağışıklık sistemini uyarıcı etkileri olduğunu gösterdi.

Sığla yağı; ağızda ya da evde mikrop oluşumunu önlemek için kullanılabilir. Antiseptik özellikleri; diş eti iltihaplanmaları, ağız kokusu, ağızdaki boşluklar, diş ağrıları, ağız yaraları ve diğer enfeksiyonların oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir.

 1. Kemoterapinin Yan Etkileri İle Mücadele Etmenize Yardımcı Olabilir

Yapılan bazı araştırmalar; sığla yağının iltihaplanma ve tümör karşıtı etkileri bulunduğunu göstermiştir. Ayrıca, belirli kanser türlerinin hücreleri ile savaşmaya yardımcı olduğunu da göstermiştir. Yapılan farklı bir araştırmada; bu yağın kimyasal bileşiğinin kemoterapiye dirençli hale gelen kanser hücrelerini öldürmede başarılı olduğunu, bunun da onu potansiyel bir doğal kanser tedavisi olduğunu göstermektedir.

 1. Zararlı Bakterileri ve Mikropları Öldürür

Mikrop karşıtı etkilere sahip olan antiseptik ve dezenfektan bir ajan olan sığır yağı; soğuk algınlığı ve grip mikroplarının vücuttan doğal olarak uzaklaştırılması yeteneğine sahiptir. Ayrıca, kimyasal ev temizleyicilerinin yerine de kullanılabilir.

 1. Cildi İyileştirir ve Yaşlanma Belirtilerini Önler

Sığla yağının; cildin elastikiyetini arttırır, bakteri ve lekelere karşı savunma mekanizmasının güçlenmesini ve yaşlanma belirtilerinin azalmasını sağlar. Ciltteki renk düzensizliklerinin ortadan kalkmasına yardımcı olabilir, yara ve sivilcelerin görünümünü azaltır ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca; çatlaklar, ameliyat izleri ya da hamilelik ile ilgili ilişkili izlerin görünümünün azalmasına da yardımcı olabilir. Yapılan bir araştırma; sığır yağının ciltteki kızarıklık ve tahrişi azalttığını ve yaşlanma belirtilerinin etkilerini azalttığını göstermektedir.

 1. Hafızayı Güçlendirir

Sığla yağı ile ilgili yapılan araştırmalar; hafızayı güçlendirmek ve öğrenme işlevini geliştirmek için kullanılabileceğini göstermektedir. Ayrıca, hayvanlar üzerinde yapılan bir deneyde; hamilelik döneminde sığla yağının kullanımının, belleği güçlendirebileceğini görülmüştür. Deney sonucunda; hamilelik döneminde sığla yağı uygulanan sıçanların çocuklarının; öğrenme gücünün arttığı, kısa süreli havuza ve uzun süreli hafızada önemli bir artış olduğu görülmüştür.

 1. Doğurganlığı Arttırmaya Yardımcı Olur

Sığla yağı; hormon seviyelerini dengeleyerek adet ve menopoz ile ilgili semptomların azalmasını sağlayabilir. Genellikle; ağrı, kramp, kabızlık, baş ağrısı, depresyon, mide bulantısı, yorgunluk ve ruh hali değişimlerini hafifletmek için kullanılmıştır. Sığla yağı, aynı zamanda östrojen üretiminin düzenlenmesine de yardımcı olabilir. Ayrıca; menopoz öncesi dönemde, kadınlarda kist ve tümör gelişimi riskini azaltabilir.

 1. Sindirimi Kolaylaştırır

Sığla yağı; sindirim sisteminin detoks yapmasına ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca; midedeki ağrı ve krampların azalmasına, mide bulantısının hafiflemesine ve karın şişkinliğine neden olabilecek ödemin azalmasına yardımcı olabilir. Bunu; sindirim enzimlerinin salgılanmasını hızlandırarak, daha fazla idrara çıkmanızı sağlayarak ve sindirim sisteminin kaslarını gevşeterek yapmaktadır. Ayrıca, sığla yağı ile ilgili yapılan çalışmalar; Sızdıran bağırsak sendromu, kronik kolit, ülseratif kolit, Crohn hastalığı ve IBS semptomlarının azaltılmasında yararlı olduğunu da göstermiştir.

 1. Uykuya Yardımcıdır

Sığla yağı; geceleri uykuya dalmanızı zorlaştıran kronik stres ve endişeye bağlı stres düzeylerinin azalmasında yararlıdır. Doğal olarak uykuya dalmanıza yardımcı olabilecek sakinleştirici bir kokuya sahiptir. Bu doğal uyku yardımcısı; solunum yollarının açılmasına yardımcı olur, vücudunuzun ideal bir uyku sıcaklığına ulaşmasını sağlar ve sizi ayakta tutan ağrıları giderir.

Sığla Yağı Nasıl Kullanılır?

Sığla yağı; genellikle jojoba yağı, Hindistan cevizi yağı ya da shea yağı gibi aromatik yağlar ile karıştırılır. Ne için kullanacağınıza bağlı olarak, farklı aromatik yağlar ile de kullanılabilir. Örneğin; limon yağı ile ya da lavanta yağı ile karıştırılarak sakinleştirici olarak kullanılabilir. Sığla yağının faydalarını deneyimlemek için aşağıdaki tariflerden birini deneyebilirsiniz:

Leke Giderici Vücut Yağı

 • 60 ml Hindistan cevizi ya da shea yağı,
 • 10 damla yasemin yağı,
 • 10 damla sığla yağı,
 • Cam kavanoz

İlk olarak shea yağını eritin. Ardından yağ ılıyınca diğer yağları da ekleyin ve karıştırın. Karışımı bir cam kavanoza alın ve istediğiniz zaman kullanmak için oda sıcaklığında saklayın.

Rahatlatıcı Yüz ve Vücut Kremi

Bu tarif, özellikle uykuya dalmanıza yardımcı olmak için harikadır. Ayrıca; yüzünüze uygularsanız, cilt lekeleri ve kırışıklıkları gidermenize de yardımcı olabilir.

 • 5 damla sığla yağı,
 • 5 damla lavanta yağı,
 • ¼ yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı,
 • ½ çay kaşığı zeytinyağı,
 • Cam kavanoz

Yağları bir araya getirin karıştırıp ve yüzünüze ya da vücudunuza uygulayın.

Stres Giderici Banyo Yağı Olarak Kullanımı

Sığla yağı, rahatlama ve huzur hissi yaratır. Stres atmak için; sıcak bir küvete biraz sığla yağı ekleyin. Ayrıca, kaygı belirtileri ile mücadele etmek evinizde her zaman rahatlama yaşamak için tütsü formunu da kullanabilirsiniz. Bazıları, bu yağın sezgileri ve manevi gücü arttırabileceğine de inanmaktadır.

Doğal Ev Temizleyici Olarak Kullanımı

Antiseptik özelliklere sahip olan sığla yağı; evdeki virüs ve bakterilerin temizlenmesini sağlar. Evinizdeki kirliliği azaltmaya yardımcı olmak ve evinizdeki herhangi bir yüzeydeki kokuları gidermek ve dezenfekte etmek için sığla yağı kullanılabilir.

Ağız Sağlığı İçin Kullanımı

Antiseptik özellikleri ile sığla yağı; ağız hijyenine katkı sağlar. Aromasını seviyorsanız, sığla yağlı içeren doğal ağız bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Diş çürükleri, ağız kokusu ya da oral enfeksiyonlar gibi diş sağlığı sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Dilerseniz; sığla yağını kabartma tozu ile karıştırarak ev yapımı diş macunu da hazırlayabilirsiniz.

Sivilce, Yara ve Çatlak Tedavisinde Kullanımı

Sığla yağı; yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir ve izlerin görünümünü hafifletebilir. Ayrıca; sivilce lekeleri, çatlaklar ve egzamaya bağlı lekelerin görünümünün azalmasına ve cerrahi yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir. Birkaç damla sığla yağını kokusuz bir baz yağ ya da losyon ile karıştırarak doğrudan cilde uygulayabilirsiniz. Karışım, iyileşme sürecinde olan cilde iyi gelecektir.

Sığla Yağı Şeker Hastalığı

Sığla yağı, şeker hastalığında kullanılan doğal aromatik yağlardan biridir. İyi bir ağrı kesicidir, bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirimi iyileştirir ve stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Hatta, vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin daha kolay emilmesine yardımcı olabilir. Şeker hastası olan biri için, bunların hepsi inanılmaz derecede önemlidir. Sığla yağını; farklı bir aromatik yağ ile karıştırarak vücudunuza sürebilir ya da tütsü olarak kullanabilirsiniz.

 

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment