Saman çiçeği öz yağı sıklıkla kullanılan tedavi edici öz yağlardan bir tanesi ve anti-inflamatuvar, antioksidan, mikrop, mantar ve bakteri karşıtı özellikleri ile pek çok rahatsızlığa iyi geldiği gibi onlardan korunmayı da sağlıyor.

Saman çiçeğinin bilimsel adı Helichrysum italicum ve üzerinde yapılan deneylerde onun inflamatuvar enzim inhibisyonu, serbest radikal toplama aktivitesi ve kortikoid benzeri etkiler ile inflamasyonları azalttığı görülüyor.

Bazı raporlarda çiçeklerinin kurutulduğunu ve yunan tanrılarına sunulduğu da görülebiliyor. Yani akdeniz kültürüne dahil ülkelerde binlerce yıldır özel bir öneme sahip.

Saman Çiçeği Öz Yağı ve Faydaları 1

Saman Çiçeği Öz Yağı Nedir?

Akdeniz bölgesinde yetişen bu bitkinin çiçeklerine hem ülkemizde hem de İtalya, İspanya, Portekiz ve Bosna Hersek’te ulaşmak mümkün. Özellikle mikrop ve inflamasyon karşıtı özellikleri onlarca yıldır onun kullanımının sebepleri arasında.

Sahip olduğu oksidan, bakteri, mantar ve inflamasyon karşıtı özellikler hem sağlığın korunmasına yardımcı oluyor hem de yaraların ve enfeksiyonların iyileşmesi, sindirim problemleri, sinir sistemi ve kalp sağlığı ile solunum üzerinde etkiler elde etmesini sağlıyor.

Saman Çiçeği Öz Yağının 9 Faydası

İnflamasyon ve Mikrop Karşıtı

İçeriğindeki flavonoidler ve terpen sayesinde bilhassa cilt problemlerine sebep olabilen tehlikeli bakterileri savuşturuyor ve ayrıca kalp problemlerine de engel oluyor. İnflamasyon karşıtı özellikleri ise özellikle kesik ve yaraların inflamasyondan dolayı geç iyileşmelerine engel oluyor ve iyileşme sürecini hızlandırıyor. Alerjen karşıtı özellikleri olduğu için cilt alerjisi problemleri olanlar da onu kullanabiliyor.

Özellikle temel cilt problemlerinde onu hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı gibi taşıyıcı yağlar ile kombine ederseniz, kızarma, şişme, kaşınma, batma gibi problemlerin azaldığını göreceksiniz.

Sivilce Tedavisi

Bu öz yağın doğal bir sivilce tedavisi imkanı sunduğu da unutulmamalı. Yapılan tıbbi çalışmalarda oksidan ve bakteri karşıtı özelliklerinin bu tedavi sürecine katkıda bulunduğu görülüyor. Cildi kurutmadan ve kızarmalara, yan etkilere sebep olmadan sivilcelerden kurtulmak isteyenler için ideal.

saman çiçeği

Kandida Karşıtı

İçeriğinde bulunan asetofenon, plotoglusinol ve terpenoid bileşenler sayesinde zararlı kandida bakterisinin bağırsaklarda gelişimine engel oluyor. Kandida bağırsaklarda kendini gösteren bir bakteri ancak ağızda, vajinada, mukus membranlarında ve cildin bazı kısımlarında da ortaya çıkabiliyor. Kandida belirtileriniz varsa bu öz yağı es geçmemelisiniz.

Kalp Sağlığına Destek Oluyor

Saman çiçeği öz yağının tansiyon düşürücü etkileri onun inflamasyon karşıtı niteliklerinden kaynaklanıyor ve kan basıncını düşürüyor. Ayrıca kas fonksiyonlarını yumuşatıyor. Tansiyon problemleri olanlar ve kalbini korumak isteyenler değerlendirebilirler. Avrupa’da geleneksel tıpta binlerce yıldır kullanılmaya devam ediyor.

Sindirim ve Boşaltıma Yardımcı Olur

Öz yağ, mide sularının salgısını arttırıyor ve bu salgılar besinlerin sindirimini kolaylaştırıyorlar. Ülkemizde ise geleneksel olarak idrar söktürücü olarak kullanılıyor. Vücuttaki fazla suyu alıyor ve atılmasını sağlıyor.

Çiçek kısımlarından hazırlanan bitki çayları sindirim, mide ve bağırsak problemlerine çare olabiliyor.

Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalarda, onun sindirim, mide ve bağırsak hastalıklarına gerçekten iyi geldiği görülüyor. Bağırsaklarda spazma engel olduğunu gösteren hayvan deneyleri de mevcut.

Kanserden Korur

Kanser tedavisine bir destek olarak kullanılabileceğini gösteren pek çok çalışma mevcut. Bitkinin ekstresi bu amaçla geleneksel olarak kullanılabiliyor.

Virüs Karşıtı

İnsan vücudunun bağışıklık sistemi temelde bağırsaklara dayanır ve bu nedenle bağırsakları iyi tutmak, bağışıklık sistemine de güç verir. Klinik çalışmalarda saman çiçeğinin zararlı mantar ve bakterilere, hatta virüslere karşı etkili olduğu görülüyor.

Hemoroidi Yatıştırır

Hemoroid yani basur ağrılarını gidermek isteyenler bir parça pamuğa bir kaç damla saman çiçeği öz yağı damlatabilir ve ilgili bölgeye sürebilirler. Bir kaç saatte bir uygulama yapmak ağrılara, inflamasyonlara ve şişkinliklere engel olacaktır.

Taş Söktürücüdür

Böbrek ve karaciğerde detoks etkisi yapan öz yağ, böylece böbrek taşı riskini de azaltmaktadır. 2016 yılındaki bazı ön çalışmalar onun böbrek taşı dökmeye de faydalı olabildiğini ve potasyum sitrat yerine kullanılabildiğini ortaya koyuyorlar. Çiçeklerin kendileri de bu konuda hayli etkililer.

Ülkemizde yapılan çalışmalarda da sık sık böbrek taşı tekrar eden bireylerde önleyici etkisi olduğu görülüyor.

Limon, portakal ve greyfurt sularını karıştırdıktan sonra içerisine bir kaç damla saman çiçeği yağı ekleyerek tüketmek bu konuda ciddi faydalar sağlayabilir.

Saman Çiçeği Öz Yağını Nasıl Kullanmalı?

Bu yağın tatlı, meyvemsi bir kokusu bulunur ve bazıları bunu nektar kokusuna benzetir. Isıtıcı, morali düzelten ve rahatlık veren bu koku, bu nedenle mental rahatsızlıklara sahip olanlar için de olanaklar sunar.

Çiçeği çok güzel görünmese de yağını direkt kullanarak çiçeği ile uğraşmaktan kurtulabiliyorsunuz.

Satın alırken mümkün mertebe yüksek kaliteli, organik ve katkısız bir öz yağ almaya dikkat edin. Sadece terapötik düzeyde öz yağları kullanmak da önemli. Yağı bulmak bazen zor olabilir çünkü hassas bir bitki olduğundan zaman zaman ortadan kaybolabiliyor.

Onu kullanmanın temel şekilleri aşağıda sıralanıyor:

  • Saf halini 2-4 damla olarak cildinizin ilgili bölgelerine sürebilirsiniz
  • Yağı direkt koklayabilirsiniz
  • Difüzörle kullanabilirsiniz
  • Banyo suyunuza ekleyebilirsiniz
  • Bir kaç damla suya ekleyip içebilirsiniz ancak %100 saf, organik ve terapötik olduğundan emin olmalısınız. Hamile ve rahatsızlıkları olanlar önce doktora danışmalılar.

Yan Etkileri

Ciddi bir yan etkisi yahut alerjik özelliği bulunmuyor. Ancak aşırı alerjik bünyeler dikkatli olmalılar. Bu nedenle cildinize uygulamadan önce küçük bir noktada deneme yapmalısınız.

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment