Cilt sağlığını korumak, daha genç, daha canlı bir cilde sahip olmak için öncelikle vücudu içten beslemek gerekiyor. İç organlarımızın sağlığını korumadan cilt sağlığını korumak mümkün değil. Dıştan ne çok maskeler yapsak, her gün cilt bakım rutini uygulasak sağlıklı ve faydalı besinler tüketmeden yaşlanmanın önüne geçmek söz konusu olmuyor. Dıştan cilde sürülen çeşit çeşit maskeler, yüzeysel bir bakım sağlasa da sağlıklı beslenme ile bunu desteklemeden istediğimiz sonucu alamayız. Madem öyle vitamin, mineral, protein ve faydalı yağlar bakımından çok zengin olan besinleri beslenme programımıza katalım, bu arada cilt bakımını da ihmal etmeyelim. Bu sayede pahalı kozmetik ürünlere de bu kadar çok ihtiyaç duymayız.

  • Çinko kaynağı: İstiridye, kabak çekirdeği, zencefil, ceviz, yulaf, yumurta

Sağlıklı Bir Cilt İçin Ne Yemeli? 2

Cilt sağlığı denince akla gelen ilk minerallerden birisi çinkodur. Özellikle de ciltte yağ üretimi ile ilgili sorunlar olmaması, akne probleminin önlenmesi için mutlaka çinko içeren besinler tüketilmelidir. Hormonsal sorunlardan, ergenlikten, hamilelik gibi dönemlerden kaynaklı olarak ortaya çıkan, bazen de dönemsel değil uzun süreli olan akne sorununun altında çoğu zaman çinko eksikliği bulunmaktadır. Çünkü çinko, cildin yağ üretimini ve akne üreten hormonları kontrol etmekte, dengelemektedir. Ayrıca bağışıklık sisteminin doğru çalışması, görme, tat ve koku duyularının işlevleri için de çinko gerekmektedir. Bir de çinkonun cilt kanserini önleyici özelliği de çok önemlidir.

  • Omega-3 yağ asitleri kaynağı: Somon, uskumru, sardalye, hamsi, keten tohumu yağı, kivi, ceviz, badem, fındık, kuru fasulye, soya fasulyesi, nohut, brokoli, lahana

Sağlıklı Bir Cilt İçin Ne Yemeli? 3

Cilt sorunlarının pek çoğunun önlenebilmesi için Omega – 3 yağ asitleri bakımından zengin beslenmek gerekiyor. Omega – 3 yağ asitlerinin yeteri kadar alınması; kuru, tahriş olmuş cilt veya ciltte oluşan siyah ve beyaz noktaların önlenmesini sağlar. Omega -3 yağ asitleri; cildin yapılanması, nem içeriğinin korunması ve genel olarak esnekliğin sağlanması için çok önemlidir. Vücut bu gerekli yağları kendisi üretemediği için beslenme yoluyla dışarıdan almak bir ihtiyaçtır.

  • Selenyum kaynağı: Buğday tohumu, somon, ton balığı, sarımsak, ceviz, yumurta, esmer pirinç, tam tahıllı ekmek

Selenyum, adı çok sık duyulmasa da ciltteki doku elastikiyetinden sorumlu bir antioksidan mineraldir. Antioksidanlar bakımından zengin beslenmek, tüm vücudu olduğu gibi cildi de serbest radikal hasarından korur, hücre zararını engeller ve göğüs kanseri riskini de ciddi oranda azaltır. Selenyumun cilt kanserine ve güneşin zararlı etkilerine karşı da koruyucu etkisi bulunmaktadır. Bu bakımdan selenyum açısından zengin besinleri düzenli olarak tüketip cilt sağlığını desteklemek çok önemlidir.

  • Vitamin C kaynağı: Kırmızı ve yeşil biber, maydanoz, portakal, mandalina, kara lahana, turp, brokoli

Sağlıklı Bir Cilt İçin Ne Yemeli? 4

C vitamini vücudun tamamında onarıcı, canlandırıcı ve hücre yenilenmesini hızlandırıcı etki göstermektedir. C vitamini yüksek düzeyde maruz kalınan güneşin ve hava kirliliğinin cilde verdiği hasarı onarır. Serbest radikaller cilt yapısını destekleyen lif olan kolajen ve elastin miktarını azaltırken, kırışıklıklara ve diğer yaşlanma belirtilerine neden olur. Oysaki C vitamini antioksidan özellikleri sayesinde serbest radikallerin bu hasarını en aza indirir.

  • E vitamini kaynağı: Buğday tohumu, ayçiçek çekirdeği, badem, şeftali, domates, lahana, kuşkonmaz, avokado

Sağlıklı Bir Cilt İçin Ne Yemeli? 5

Cilt sağlığının en önemli düşmanları güneşin ve sağlıksız çevresel koşulların zararlı etkileridir. Bu etkilerin en aza indirilebilmesi için de antioksidan kaynağı olan besinlerin tüketilmesi gerekiyor. Güçlü bir antioksidan olan E vitamini ise A vitamini ile bir arada alındığında cildi bu zararlı etkilerden ve de kanserden korur. E vitamini bakımından zengin beslenerek cilt kırışıklıklarından ve cilt kuruluğundan korunmak mümkündür.

  • A vitamini kaynağı: Ciğer, acı biber, havuç, kayısı, kara lahana, ıspanak, kavun

A vitamini, cildin onarılması ve hücre yenilenmesini sağlayan çok önemli bir vitamindir. A vitamini bakımından zengin beslenerek; bağışıklık sistemi güçlenir, dokuların bakımı, onarımı ve yeni hücre oluşumu desteklenir.

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment