Vitaminler beslenmemizin temel yapıtaşları, sağlıklı bir vücut için olmazsa olmazlardır. Ne zaman sağlıklı beslenmeden bahsedilse ilk sıralarda vitaminlerin adı geçer. Çünkü vitaminler saçımızdan tırnağımıza, iç organlarımızdan dış organlarımıza, cildimizden, tüm bedenimize kadar çok faydalı ve çok da gereklidir. Hal böyle olunca da vitaminlerin cilt sağlığında ve bakımındaki önemi tartışılmaz. Bu bakımdan sağlıklı, her daim genç ve dinç bir cilt için de vitamin kaynağı besinleri öncelikle beslenme programımıza ekleyerek cildi içten beslemeliyiz hem de vitamin kaynağı pek çok meyveyi, sebzeyi cilt bakımı için kullandığımız maskelere ekleyerek cildi dıştan beslemeliyiz. Madem öyle hangi vitaminler hangi besinlerde bulunur ve cilde nasıl katkıları vardır bir bakalım.

  • A vitamini yaşlanma sürecini yavaşlatır! 

Sağlıklı Bir Cilt İçin Gerekli Vitaminler 2

Yaşlanmak istemiyorsak, yılların etkisini cildimizde görmek istemiyorsak A vitamini kaynağı besinleri sofralarımızdan eksik etmemeliyiz. A vitamini, ciltte kolajen üretimini artırır, cildin elastikiyetini yeniden kazanmasına yardımcı olur ve çoğumuzun mustarip olduğu güneş lekelerinin giderilmesini sağlar. İşte tüm bu olumlu etkiler için beslenme programında A vitamini deposu olan; yumurta, süt, peynir, tereyağı, balıkyağı, karaciğer, portakal şeftali, kayısı, lahana, brokoli, ıspanak, biber mutlaka kendine bolca yer bulmalıdır.

  • C vitamini yaşlanma karşıtıdır!

Sağlıklı Bir Cilt İçin Gerekli Vitaminler 3

Genç, dinç, canlı, güzel ve hatta 18 yaşında gibi bir cilt hepimizin hayali, ancak gerçekçi olmak gerekirse bu hayali biraz daha esnetmekte fayda var. Elbette ki, 18 yaşımıza geri dönemeyiz, ama uzun süre 20’li yaşlardaki cildimizi koruyabiliriz. Hem de C vitamini deposu besinleri bol bol tüketerek bu mümkün. C vitamini cildin doğal yapısını koruyan kolajen üretimini artırmaktadır. C vitamini bakımından zengin beslenerek; kırışıklıklar azalır, yaşlılık lekeleri hafifler, cilt doğal parlak rengini koruyabilir. Cildimizde bu etkileri görebilmek için de C vitamini deposu olan; portakal, limon, greyfurt, mandalina, kivi, çilek, kuşburnu, kiraz, brokoli, biber ve maydanoz gibi besinleri her gün sofrada başköşeye koymakta fayda var.

  • E vitamini cilt kırışıklarını önler ve var olanları da hafifletir!

Sağlıklı Bir Cilt İçin Gerekli Vitaminler 4

Ciltte zamanla ve yaşla birlikte oluşan kırışıklıklar elbette ki kadın, erkek herkesin kabusudur. Çünkü yaşlılık belirtisi denildiğinde ilk olarak akla bu kırışıklıklar gelir. İlk olarak göz ve dudak çevresinde kendini gösterirken, sonraları tüm yüze yayılan, yılları birer çizgi ile yüzümüze kazıyan kırışıklıklardan korunmak, onları silmek ise E vitamini ile mümkün. E vitamini çok güçlü bir antioksidan olduğundan cildi başta cildi güneş ışınlarının zararlı etkileri olmak üzere tüm olumsuz dış etkenlerden korur. E vitamini ile cilt nemlenirken beslenir ve çocuklukta, gençlik çağında sahip olduğu gücü ve canlılığı yeniden kazanır. E vitaminin bu etkilerinden faydalanmak içinse E vitamini bakımından çok zengin olan; buğday, yulaf, yeşil sebzeler, zeytin, ceviz, fındık, badem, fıstık, kuru kayısı, kivi, mango bol bol tüketilmelidir.

  • B3 ve B9 vitaminleri hücreleri yeniler!

Sağlıklı Bir Cilt İçin Gerekli Vitaminler 5

Vücudun herhangi bir alanında ne zamanki hücre yenilenme süreci yavaşlar işte o zaman o organın yaşlanmasından, hasar görmesinden, hatta ölmesinden bahsedilebilir. Bu durum cilt için de geçerlidir; hücre yenilenmesi ne kadar hızlı ise, cilt o kadar genç ve dinç, hücre yenilenmesi ne kadar yavaşlarsa cilt de o kadar yaşlanır. B3 ve B9 vitaminleri de ciltte hücre yenilenmesini hızlandırarak cilt yaşlanmasının önüne geçmekteler. B3 vitamini, cilde ihtiyacı olan nemi tutma yeteneğini verirken, B9 vitamini hücre yenileyici etki göstermektedir. bu etkilerden faydalanmak içinse balık ve kırmızı et tüketerek B3 vitamini, narenciye, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, karaciğer, yumurta, fıstık ve badem tüketerek de B9 vitamini almak önerilir.

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment