Bembeyaz, lekesiz, kusursuz bir cilde sahip olmayı elbette ki hepimiz istiyoruz. Cildimiz ne kadar genç, dinç ve sorunsuz görünürse kendimizi o kadar iyi hissediyoruz. Güneşten, hormonsal bozukluklardan, gebelikten, kimyasallardan, sağlıksız yaşam koşullarından cildimizin pek çok yerinde irili ufaklı, koyu veya açık renkli lekeler ortaya çıkıyor. İşte bu lekeler yüzünden hayal ettiğimiz cilde sahip olmak imkansız hale geliyor. Lekeler oluşmadan önce önlem almak çok önemliyken aslında çoğu zaman alınan önlemler yeterli olmuyor ya da sürekli dikkat etmek zor olabiliyor. Bu bakımdan özellikle de yaş 35’in üzerindeyse az ya da çok herkesin cildinde lekeler oluşuyor. Madem öyle, lekelerin oluşmasını önleyici uygulamaları elden bırakmadan, var olan lekeleri de doğal olarak giderebilecek, hafifletebilecek uygulamaları izlemekte fayda var. Zira cildinizde lekeler çıktı diye bir ömür onlarla yaşamak durumunda değilsiniz, değil mi?

Cilt lekelerini doğal olarak yok etmek mümkün!

Cilt lekeleri pek çok kişi için rahatsız edici bir sorun olduğundan estetik, kozmetik ve tıp dünyası bu lekelerden kurtulmak için çok sayıda farklı yöntem geliştirmiş, hepsi aktif olarak kullanılmakta ve az ya da çok sonuç alınabilmektedir. Günümüzde piyasada 10 liradan 1000 liraya kadar geniş yelpazede leke kremleri bulunurken, kimyasal veya doğal peeling uygulamaları, lazerle leke sildirme işlemleri derken çok sayıda leke giderme uygulamaları mevcuttur. Tüm bunlardan alınabilecek sonuçların başarısı uygulamaya, uygulamayı yapan uzmanlara, kişinin lekelerinin yoğunluğu ve boyutuna ve daha pek çok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Ancak bizler daha basit düzeyde, daha doğal ve etkisi yüzyıllardır bilinen bir leke giderici uygulamaya bir bakalım. Başta Asyalı kadınlar olmak üzere aslında tüm dünyada çok sayıda kadın, cilt lekelerinden kurtulmak için yüzyıllardır pirinç unu maskesini kullanıyor. Her evde bulunan pirinç unu ve süt ile gayet kolay hazırlanabilen pirinç unu maskesi Asyalı kadınların nasıl oluyor da her zaman genç ve sağlıklı bir cilde sahip oldukları sorusunun yanıtı niteliğindedir. Asyalı kadınların güzellik sırrı olarak bilinen pirinç unu maskesi; ciltteki akne izlerini geçirir, güneş lekelerini yok eder, cilt rengini doğal olarak açar ve aynı zamanda yaşlanma karşıtı etkileriyle cildi gençleştirir.

Evde en kolay şekilde hazırlanabilen çok sayıda cilt maskesinden birisi olan pirinç unu maskesi, belki de yıllardır mustarip olunan lekeleri kısa süre içinde silebilecektir. Sadece iki malzemeyle, binlerce lira ödemeden, evinizin konforunda haftada 2 -3 kez uygulanması gereken bu maskenin etkileri kısa sürede görülmeye başlanır ve bir ay gibi bir süre içinde lekelerin yavaş yavaş silindiği fark edilir.

Pirinç unu maskesi

Pirinç Unu Maskesi 2

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı pirinç unu
 • 1 su bardağı soğuk süt

Hazırlanışı:

Pirinç ununu cam bir kaseye koyup içine süt azar azar karıştırılır. Bu karışım yoğun bir kıvam aldığında maske kullanıma hazırdır. Hazırlanan maske öncelikle sivilcelerin ve lekelerin üzerine sürülmek kaydıyla tüm yüze yedirilir. Maske ciltte kuruduktan sonra yumuşak hareketlerle bol ılık suyla yıkayarak iyice temizlenir. Eğer cildiniz normalden biraz daha kuru ya da normal ise maskenin sütle hazırlanması uygunken, yağlı bir cilde sahip olanlar süt yerine su kullanırlarsa çok daha iyi olur. Çünkü pirinç unu cildi kurutabilir, süt eklenerek bu kurutucu etki biraz da olsa kırılarak, cilt nemlendirilebilir. Ayrıca diğer maskelerde olduğu gibi, maske yıkandıktan sonra cilde nemlendirici sürmek doğru olur.

Zeytinyağlı pirinç unu maskesi tarifi

Artık herkes tarafından biliniyor ki, zeytinyağı; başta kalp, damar sağlığı olmak üzere tüm vücut sağlığı için çok faydalı bir besin maddesidir. Zeytinyağının saymakla bitmeyecek faydaları arasında en çok bilinenlerinden birisi de cilt sağlığı ve bakımında çok etkili olduğudur. Zeytinyağını cilt sağlığı için hem ağız yoluyla tüketmek, yani yemeklerde, salatalarda yemek hem de cilde birebir uygulamak önerilir. Zira cilde sürülen zeytinyağının hem besleyici, hem onarıcı hem nemlendirici hem de canlandırıcı etkileri bulunmaktadır. İşte cilt dostu doğal bir besin maddesi olan zeytinyağının faydalarından yararlanmak için bir de pirinç unu maskesinin içine katmak öneriliyor.

Zeytinyağlı pirinç unu maskesi için; 4 yemek kaşığı pirinç unu, 1 çay bardağı süt ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı cam bir kase içinde iyice karıştırılır. Elde edilen maske yumuşak hareketlerle cilde uygulanır ve yaklaşık 15 dakika sonra maske kurumuş olur ve ılık su ile yüz yıkanır.

Pirinç unu nasıl seçilir, hangi pirinç unu daha etkilidir?

Pirinç Unu Maskesi 3

Pirinç unu marketlerde kolaylıkla bulunabilen, çok sayıda farklı markanın ürünü olarak satışa sunulan bir maddedir. Bu markaların neredeyse hepsi zaten aynı kalitede aynı içerikte olduğundan markası çok da önemli olmayacaktır. Pirinç unu bulamayanlar ya da daha güvenilir bir seçim yapmak isteyenler normal pirinci havanda döverek de pirinç unu elde edebilirler. Ancak buna çok da gerek olmayacaktır.

Pirinç unu maskesinin faydaları nelerdir?

Pirinç ununun cilt bakımı ve beyazlatmasında kullanımına söylenen, önerilen sayısız öğreti boşa değil elbette! Şöyle bir düşünelim; Asya ülkelerinde gün boyunca güneş altında pirinç toplayan kadınların nasıl oluyordu da yüzleri bembeyaz, tamamen lekesiz kalabiliyordu? İşte bu işin sırrının pirinç ununda olduğu söylenmektedir. Bu Asyalı kadınlar, ciltlerinde leke olmasın, yüzlerinin rengi açılsın ve olası güneş lekelerinden kurtulabilsinler diye pirinç unu maskesi kullanmaktalar.

Zamanla ünü tüm dünyaya yayılan, cilt beyazlatıcı olarak anılmaya başlanan pirinç unu; maskesi deneyenlerin hepsi tarafından memnuniyetle karşılanmış, herkeste fark edilir bir beyazlama yaratmıştır. Tamamen doğal bir karışım olan pirinç unu maskesi; hem gerçekten gözle görülür olumlu etkileri hem de sağlığa bilinen hiç bir zararı olmaması dolayısıyla tercih edilmekte, denenmeye değer bulunmaktadır. O zaman pirinç unu maskesinin faydalarına sıralayalım:

 • Cilt rengini doğal olarak ve uygulandığı her alanda eşit olarak 1 -2 ton açıyor.
 • İçerdiği allantoin maddesinin etkisi ile güneşten kaynaklanan yanıklara iyi geliyor, güneş lekelerini hafifleterek gideriyor.
 • Cildi doğal sürecinde yenileyerek ölü hücrelerden arındırıyor.
 • Ciltte bulunan fazla yağı kurutarak sivilce ve akne oluşumunu önlüyor, var olan sivilceleri de kurutuyor.
 • Ciltte bulunan hafif ya da derin akne ve sivilce izlerini tamamen yok ediyor.
 • Deri altındaki kan dolaşımını hızlandırarak kırışıklık oluşumunu önlüyor, var olan kırışıklıkları gideriyor, cildin daha gergin, daha genç ve daha sağlıklı görünmesini sağlıyor.
 • Çok yağlı cilde sahip olanların bu yağdan doğal yolla kurtulmasına olanak veriyor ve cilde doğal görünümlü bir matlık katıyor.
 • Cildi temizlemek, cilt lekelerini gidermek ve peeling yapmak için kullanılan ve ciltte tahrişe neden olabilen kozmetiklerin aksine, cildi besleyerek doğal bir peeling etkisi yaratıyor.
 • Cilt beyazlatma amacıyla yapılan pek çok estetik ve kozmetik uygulamanın aksine herhangi bir yan etki ya da olumsuz durum yaratmaz.

Yukarıda pirinç unu maskesinin bilinen hiçbir zararının, yan etkisinin olmadığından bahsettik. Ancak çok hassas ve alerjik bir cilde sahip olanların hem pirinç unu maskesini hem de diğer tüm maskeleri denemeden önce doktora danışmaları önerilir.

 

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment