Saç rengini değiştirmek için çok sayıda kimyasal işlem seçeneği mevcuttur. Bununla birlikte; saçlarınızda doğal ve yumuşak bir geçiş istiyorsanız, gözlerinizi mutfaktaki çekmecelere çevirebilirsiniz.

Yüzlerce yıldır mide rahatsızlıkları ve yara merhemleri hazırlamak için kullanılan şifalı bir bitki olan papatyanın içerdiği flavonoidler; saçlarınızın rengini zamanla yavaşça açabilir. Evde, saçları papatya suyu ile durulamak; bu bitkiyi güzellik rutininize eklemenizi kolaylaştırır. Yapmanız gereken; papatyayı ya da papatya çayı poşetini sıcak su ile karıştırmak ve soğuduktan sonra saçlarınızı bu su ile durulamaktır. Saçlarınızı bu su ile duruladıktan sonra, yeniden su değdirmeden kendi halinde kurumaya bırakabilirsiniz.

Papatya suyu, kurudukça saçlarınızı etkilemeye devam eder. Bu işlem; özellikle açık renkli saçlarda açıcı etkiye sahiptir. Esmer bireylerde, büyük bir renk değişikliği yerine, hafif bir ışıltı şeklinde fayda sağlamaktadır. Ayrıca; kimyasal işleme gerek kalmadan da saçların ışıldamasını sağlamaktadır. Saçlarınızın rengini yavaşça değiştirmek ve ışıltılar ile vurgulamak isterseniz; saçlarınızı iki günde bir papatya suyu ile durulayabilirsiniz.

Papatya Suyu İle Saç Rengi Nasıl Açılır? 2

Papatya Suyu Nasıl Hazırlanır?

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya,
 • 250 ml su

Papatyaları tencereye alın ya da papatya çayı poşetini bir fincanın içerisine alın. Ardından suyu kaynayana kadar ısıtın. Suyun uzun süre kaynamasına izin vermeyin, üzerinde kabarcıklar oluşmaya başlayınca tencerenin altını kapatın.

Papatya çayı ılıyınca suyunu süzün ve suyu bir kenara ayırın. Çayın içerisine aynı miktarda kaynar su ekleyin ve 5 dakika demlendirin. Ardından ılık suyu da kaynar suyun içerisine ekleyin ve ılımaya bırakın.

Papatya Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

Saçlarınızı şampuanladıktan ve su ile duruladıktan sonra; son aşama olarak hazırladığınız papatya suyu ile de durulayın ve saçınızı bu su ile birlikte kurumaya bırakın.

Papatya suyu ile saç açmak için, bu işlemi her gün ya da iki günde bir şeklinde uygulayabilirsiniz. Yaz aylarındaysanız, saçlarınızı bu su ile durulayıp güneşe çıkarsanız; papatya suyu ile saç açma işleminin etkilerini daha hızlı görebilirsiniz.

Papatya Suyu Siyah Saçı Açar Mı?

Düzenli kullanımda papatya suyunun saç ve tüy rengi açıcı etkileri vardır. Papatya suyu ile saç açma işlemi; saç rengi açık kahve ve sarıya yakın tonlarda olan kişilerde daha hızlı sonuç gösterecektir. Siyah saçlarınız varsa; papatya suyu ile saçlarınıza hafif bir ışıltı katabilirsiniz. Bu işlem, siyah saç renginden sarı saç rengine dönmek için uygun değildir. Böyle bir hedefiniz varsa, saçlarınızı sarıya boyatmanız gerekecektir.

Papatya Suyu İle Saç Rengi Nasıl Açılır? 3

Papatya Suyunun Faydaları

Papatya suyu, yalnızca saç açma işlemi için değil; daha pek çok faydası ile düzenli olarak kullanabileceğiniz bir bitkisel karışımdır. Uzmanlara göre papatya suyunun faydalarından bazıları şöyledir:

– Sinirleri Yatıştırır ve Uykuya Dalmayı Kolaylaştırır

Papatya çayının sinirleri rahatlatıcı ve sinir sistemini rahatlatıcı etkileri vardır. Bu nedenle, uykuya daha kolay dalmanıza yardımcı olur. Kafein içermediği için uykudan önce rahatlıkla tüketilebilir.

– Bağışıklığı Güçlendirir

Papatya ile ilgili yapılan çalışmalar; papatya çayının hastalıklara karşı koruyucu olduğunu ve zararlı bakteriler ile savaşarak bağışıklığı güçlendirdiğini göstermektedir.

– Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Soğuk algınlığından muzdarip misiniz? En iyi doğal seçeneklerden biri, papatya çayıdır. Bunun için, akşamları birer bardak papatya çayı demlemeye başlayabilirsiniz. Papatya çayı ayrıca; burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve boğaz ağrılarının hafifletilmesinde de yardımcıdır. Burun tıkanıklığınız varsa; papatya suyu soluma işlemini de deneyebilirsiniz.

– Adet Ağrılarını Hafifletir

Papatya suyu, kas ağrılarını giderici özelliklere sahiptir. Ayrıca, rahmi rahatlatarak ağrıya neden olan hormon benzeri maddelerin üretimini azaltmaktadır.

– Mide Ağrılarına İyi Gelir

Papatya çayı, sindirim gevşeticidir ve şişkinlik, ishal, bulantı, kusma ve hazımsızlık problemlerin tedavisinde etkili bir bitkisel çözüm sunmaktadır.

– Stresi Azaltır

Modern yaşamın getirdikleri, kendinizi daha endişeli ve daha stresli hissetmenize neden olur. Papatya çayı, doğal bir gevşeticidir ve doğal bir yatıştırıcı görevi görür. Bu da, vücuttaki stresin azalmasına yardımcı olmaktadır.

-Cildi Aydınlatır

Papatya suyu ile cildi yıkamak ya da papatya çayı içmeyi alışkanlık haline getirmek, cildiniz için de oldukça faydalıdır. Papatya çayı, doğal bir cilt aydınlatıcı olarak kullanılabilir. Cilt güzelliğini arttıran antioksidanlar ile dolu olan papatya çayı, her zaman aradığınız o ışıltılı cilt görünümüne kavuşmanızı sağlayacaktır.

– Sivilceleri Azaltır

Papatya çayı, saçlarınızda yarattığı parlaklığın yanında, sivilce patlatma ritüellerinden kurtulmanıza da yardımcı olabilir. İltihaplanma karşıtı etkileri bulunan papatya suyu, lokal olarak uygulandığında; cilt lekelerinin renginde açılma, sivilce izlerinin görünümünde hafifleme ve sivilceler ile savaşmaya yardımcı olmaktadır.

– Yaşlanma Karşıtıdır

Antioksidan etkileri ile cildi serbest radikallere karşı koruyucu etkileri bulunan papatya suyu, bu yönüyle yaşlanma karşıtı bir bitkidir. Hücre ve doku yenilemesini hızlandırıcı etkisinin yanında; aynı zamanda gözenekleri sıkılaştırıcı ve yaşlanma sürecini yavaşlatıcı etkiye de sahiptir.

– Güneş Yanıklarına İyi Gelir

Güneşin zararlı ışınları, çeşitli cilt problemlerine neden olabilir. İltihaplanma karşıtı, yatıştırıcı ve antioksidan özellikleri bulunan papatya suyu, güneş yanıklarının olduğu bölgelere düzenli olarak uygulandığında, güneş yanıkları üzerinde hafifleme sağlayabilir.

Papatya Suyu İle Saç Açarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Saçlarınızın rengini evde açmaya çalışmaya başlamadan önce, lütfen aşağıdakilere dikkat edin:

 • Bu doğal saç açma yöntemi, saçlarınızda 1-2 ton açılma sağlayacaktır. Bu yöntem ile, siyah saçlardan plaj sarısına gitmezsiniz. Özellikle de kısa sürede…
 • Papatya suyu ile saç açma işlemi, yaz aylarında kullanılırsa daha fazla aydınlatma etkisi sağlar. Daha kısa sürede 2-3 ton açılma gözlemleyebilirsiniz.
 • Saçlarınız çok koyu kahve ya da siyahsa; bu yöntem ile elde edeceğiniz başarı minimal seviyede olacaktır.
 • Papatya suyu ile saç açma işlemi, en çok orta ya da açık kahve saç tonlarında işe yaramaktadır.
 • Papatya; saçlara altın rengini veren apigenin adı verilen özel bir pigment içermektedir.
 • Papatya, iyi bir saç toniğidir ve saç diplerini besleyerek güçlenmesine yardımcı olur ve saçların sağlıklı uzamasını desteklemektedir.
 • Saçları nemlendirmeye ve yumuşatmaya yardımcı olduğundan; parlaklık sağlayacaktır.
 • Papatya suyu, kaşıntılı kafa derisini yatıştırmak ve kepekle mücadele etmek için de kullanılabilir.
 • Papatya suyu ile saç açma işlemi yaparken; saçlarınızı bu su ile duruladıktan sonra yeniden su ile durulamayın. Bu, papatya suyunun etkisinin azalmasına neden olacaktır.

Papatya Suyunun Saça Zararı Var Mı?

Saç köklerini besleyici, kepekle mücadeleci, saç tellerini güçlendirici ve içerdiği apigenin isimli pigment ile saç rengini açıcı etkileri bulunan papatya suyunun, saç sağlığı ile ilgili bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

 

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment