Güvenli ve etkili temizleme yeteneği ile dünyanın en doğal dezenfektanı olarak kabul edilen oksijenli su, aynı zamanda bazı saç türlerinde saç rengini açmak için kullanılan doğal uygulamalardan da biridir. Kimyasal adı “hidrojen peroksit” olan oksijenli su; güçlü beyazlatıcı etkileri ile koldaki tüyler ya da hafif renkli sivilce izlerinin rengini açmak için de kullanılmaktadır. Bu yazıda, oksijenli suyun saç rengini açma üzerindeki etkilerinden bahsedeceğiz…

Evde Saç Rengini Açma

Doğal saç rengi açma uygulamaları, saç derisine nüfuz eder ve saçın doğal pigmentini etkiler. Saçların rengini açmak için kullanılan oksijenli su; iki hidrojen atomu ve iki oksijen atomunun bir araya gelmesi ile ortaya çıkar. Ancak, bu kimyasal bileşim H20, yani su gibi bir şey değildir. Fazladan bir oksijen, büyük bir fark yaratır!

Evde saçların rengini açmak için kullanılan oksijenli suyun, birkaç kez seyreltilmesi gerekmektedir. Saça istenen rengi vermek için, oksijenli su ile birlikte başka bir renklendirici de kullanılabilir.

Oksijenli Su Saça Zarar Verir Mi?

Oksijenli suyun saç rengini açmasına yardımcı olmak için, içerisine amonyak gibi başka bir kimyasal ilave edilir. Amonyak, saçın nemini kaybetmesine ve saçların renginin solmasına neden olabilir. Ancak, piyasada amonyak içermeyen alternatifler de bulunmaktadır. Oksijenli suyun kendisi zararlı bir kimyasaldır; ancak saçta kullanılmadan önce seyreltilirse, saç derinize yalnızca az miktarda gelmiş olur. Saçların rengini açmak, oksijenli su gibi oksitleyici bir madde olmadan mümkün değildir. Bu nedenle, diğer alternatiflerin hemen hepsinin içerisinde de bu madde yer almaktadır. Oksijenli suyun saçınıza zarar vermesini engellemek için, onu mutlaka su ile seyrelterek kullanmalısınız.

Oksijenli Su İle Saç Rengini Açma

Oksijenli Su İle Saç Açma 2

Oksijenli su, temiz su ile bire bir oranında karıştırılarak saçların rengini açmak için kullanılabilir. Bu, saçların sağlığını korumanızı sağlayacaktır. Bunun için; bir şişenin içerisinde aynı oranda su ve oksijenli suyu karıştırın. Daha sonra, karışımı saçlarınıza püskürterek uygulayın ve saçlarınızı kurutma makinesi ile kurulayın. Güneşli bir gündeyseniz, saçlarınızı güneşte kurutmayı da tercih edebilirsiniz. Güneşte kurutacaksanız, en az bir saat güneşte kalmalısınız.

Oksijenli suyu en az 2 saat boyunca saçlarınızda beklettikten sonra, şampuan ile saçlarınızı durulayabilirsiniz. Kuru saçlara sahipseniz, işlem sonrasında saç kremi ve nemlendirici yağlar da kullanabilirsiniz. Oksijenli su karışımını; saçlarınızı istediğiniz renge kavuşturana kadar 2-3 günde bir uygulayabilirsiniz. Uygulama açık kahve, kumral ve sarı saçlarda daha etkili sonuçlar vermektedir.

Oksijenli Su Ve Papatya Suyu İle Saç Rengini Açma

Oksijenli su ile saç rengini açmak için; saçlarınızın zarar görmemesi için oksijenli suyun seyreltilmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Karışımı su ile seyrelterek hazırlayabileceğiniz gibi; bir diğer doğal saç rengi açıcı olarak bilinen papatya suyu ile birlikte kullanmayı da deneyebilirsiniz. Peki, oksijenli su ve papatya suyu ile saç rengini açma işlemi nasıl yapılmaktadır? Gelin isterseniz, ilk olarak ihtiyacınız olan malzemelere bir göz atalım…

 • ½ su bardağı papatya suyu (demlenmiş),
 • ¼ su bardağı oksijenli su

Oksijenli Su İle Saç Açma 3

Oksijenli su ve papatya suyunu bir sprey şişesinin içerisinde karıştırarak işe başlayın. Ardından, karışımı saçlarınıza uygulayın ve saçlarınızı kurumaya bırakın. Yukarıdaki formülde de bahsettiğimiz gibi; bu aşamada saçlarınızı kurutma makinesiyle kurutabilir ya da güneşte kendi halinde kurumaya bırakabilirsiniz. İlk uygulama sonrasında, saçlarınızda bir tonluk bir açılma fark edebilirsiniz. Saçlarınızı şampuan ile duruladıktan sonra, kuruluk problemini önlemek için doğal bir yağ sürmeyi deneyebilirsiniz.

Oksijenli Su ve Karbonat İle Saç Rengini Açma

Mutfağınızda ve ecza deponuzda bulunan bu iki malzemeyi bir araya getirerek de saç renginizi evde kendiniz açabilirsiniz. Peki, oksijenli su ve karbonat ile saç rengi nasıl açılır? Karbonat, burada saç renginin açılması sürecinin hızlandırılması için kullanılmaktadır. İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 6 çorba kaşığı oksijenli su,
 • 8 çorba kaşığı karbonat,
 • Alüminyum folyo

Karbonat ve oksijenli suyu bir kasede birleştirip karıştırın ve seyreltilmesi için bir miktar su ilave edin. Saçlarınızı hafifçe ıslattıktan sonra, tutamlara ayırın. Her bir tutama bir fırça yardımı ile bu karışımdan sürün ve kuaförde yapılan boya işlemlerinde olduğu gibi, tutamları folyo ile sarın. Tüm tutamları bitirdikten sonra saçlarınızı 20-30 dakika bu şekilde bekletip güneşte kurumaya bırakın.

Oksijenli Su ve Limon İle Saç Rengi Açma

Alkali beslenmede önemli bir besin olan limon, daha pek çok faydası ile güzellik ve cilt bakım rutinlerinde yer almaktadır. Güzellik uygulamalarında limonu kullanabileceğiniz alanlardan biri de, saç rengini açmadır. Peki, limon ve oksijenli su ile birlikte saç rengi nasıl açılır?

 • 2 orta boy limonun suyu,
 • Toka,
 • Şişe,
 • Alüminyum folyo,
 • 1 bardak su,
 • 1 bardak oksijenli su

Oksijenli su ve suyu bir kasede karıştırın. Ardından taze sıkılmış limon suyunu da ilave edin. Bu sırada saçlarınızı hafifçe ıslatıp toka yardımıyla tutamlara ayırın.

Hazırladığınız karışımı sprey formda bir şişeye aktarın ve karışımı saçlarınıza püskürtün. Daha sonra tutamları folyo ile sarın ve saçlarınızı kurutma makinesi ile kurutun ya da en az 1 saat boyunca güneşte kurumaya bırakın.

Uygulamayı, saçlarınız istediğiniz renge ulaşana kadar haftada 1-2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Oksijenli Su Siyah Saç Rengi Açma

Oksijenli su ile saç rengi açma konusunda en çok merak edilen sorulardan biri, oksijenli suyun siyah saç rengini açıp açmadığı ve açıyorsa, nasıl bir renk ortaya çıkacağıdır. Oksijenli su, siyah saçlı kadınların da saç rengini açmak için kullanabilecekleri bir malzemedir ve siyah saçlar, genellikle koyu kumral tonlarında bir saç rengi elde etmektedir. Siyah saçlarınız varsa; yukarıda verdiğimiz oksijenli su+ su karışımını ya da oksijenli su+ papatya karışımını deneyebilirsiniz.

Oksijenli Su Boyalı Saça Sürülür Mü?

Boyalı saçlarınız var ve saçlarınızı doğal yöntemlerle evde kendiniz mi açmak istiyorsunuz? Boyalı saçlar da zaman zaman oksijenli su kullanmayı tercih etseler de, boyanın yapısına ve saça zarar verebileceğinden; oksijenli suyun boyalı saçlara sürülmesi önerilmemektedir.

 

 

 

 

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment