Cilt güzelliği her yaştan herkes için çok önemlidir. Ama ilerleyen yıllar, tüm vücuda olduğu gibi cilde de acımasız davranıyor. Bir de sağlıksız yaşam koşulları, beslenme bozuklukları, genetik özellikler derken, cilt yaşlanıyor, daha hızlı bozuluyor. Ciltteki bu kötü gidişi engellemek mümkün olmasa da, yavaşlatmak mümkündür. Cilt sağlığına dikkat ederek, cilt bakımını düzenli olarak yaparak olumsuz koşulların ciltte bıraktığı hasarı onarmak, önlemek lazım. Cilt sağlığı denince de düzenli olarak peeling yapılması öneriliyor. Peki, nedir bu peeling, neden yapılır, nasıl yapılır?

Peeling nedir?

Neden Peeling Yapılır? 2

Ne zaman cilt bakımından bahsedilse adı geçen peeling, içinde mikro tanecikler bulunan cilt temizleme ürüne verilen addır. Peeling ürününün içinde bulunan bu tanecikler ile ciltteki gözenekler derinlemesine temizlenebilir, cilt daha çok ışıldar, canlanır. Başta yüz olmak üzere tüm vücuda peeling yapmak, sağlık ve güzellik için çok faydalıdır.

Neden peeling yapılmalı?

Cilt neredeyse tüm dış faktörlere maruz kalır, iyi temizlenemeyen makyaj kalıntıları, kir ve ter de gözenekleri doldurur. Bu kalıntıları, kirleri gözeneklerden hiç de kolay olmaz. Elbette ki her gün yüz temizleyicileri kullanmak cilt bakımı için çok önemli, ancak bu şekilde sadece cildin yüzeyi temizlenir. İşte tam da burada peelingin içindeki tanecikler sayesinde gözenekler temizlenir, sivilce oluşumu önlenir ve siyah noktalar da temizlenir. Peeling aslında cilt temizliğinin çok daha derinlemesine yapılmasını sağlar.

Tüm cilt tipleri için peeling önemlidir!

Bazı kişiler hassas bir cilde sahip olduklarında peeling yapmak istemeyebilirler. Ancak peeling her cilt tipi için çok faydalıdır. Ancak peeling ürünü olarak kullanılan malzemelerin cilt tipine uygun olması gerekiyor. Şöyle ki; içeriğinde çok büyük taneler olan peeling ürünleri normal cilt tipleri için uygunken, hassas ciltlere sahip olanlar daha minik taneli peelingleri tercih etmeliler. Çünkü büyük taneli peelingler cilt yüzeyini çizebilir, hasar oluşturabilirken, kokusuz ve küçük taneli peelingler hassas cilt tipine sahip olanlara önerilir.

Dudak peelingi

Güneşten, soğuktan, sıcaktan kuruyan dudakları hem nemlendirmek hem de kuruyup dökülen üst tabakayı atmak için dudak peeling yapılır. Özellikle de mat ruj sürmeden önce dudak peeling yapmak dudakların pul pul ve bakımsız görünmesini engeller.

Vücut peelingi

Peeling tüm vücudun ihtiyacıdır. Bu sebeple de haftada bir gün evdeyken tüm vücudu temizleyip tazelemek iyi gelir. Özellikle de yaz sonunda gözeneklerin açılması, ölü deriyi atmak, cildini derinlemesine temizlemek için vücut peeling gerekiyor.

Bacak peelingi

Çatlakları önlemek, şortlar, etekler, elbiselerin altında daha genç ve diri bacaklar görmek için vücudun en çok kuruyan bölgesi bacakların da peelinge ihtiyacı var. Bacakların pul pul görüntüsünü yok etmek için de duştan sonra peeling ile bacakları temizlemek önerilir.

peeling

Peeling nasıl yapılır?

Peeling yapmaya karar verdikten sonra öncelikle peeling yapılacak bölgeyi ıslatıyoruz. Bu sayede biraz yumuşamış oluyor. Cildi peelinge hazırlamak ıslatmak çok önemlidir. Çünkü kuru cilde peeling yapmak cildi çizebilir, yıpranmasına sebep olabilir, cilt hasar görebilir. İşte bu sebeple de peeling için en uygun zaman duş sonrası, zaten duştan cilt hem yeterince ıslanmış hem de yumuşamış oluyor.

Peelingi hangi bölgeye yapacaksak miktarı ona göre değişecek şekilde, peeling ürünü ıslak elimize alıyoruz. Elin ıslaklığı ile peeling ürünün de yumuşar ve uygulamaya hazır hale gelir. Peeling ürününü, uygulamanın yapılacağı bölgeye yuvarlak hareketlerle sürüyoruz. Özellikle de parmak uçlarımızla dairesel hareketlerle peelingi cilde uygulamalıyız. Ardından soğuk su ile cildimizi iyice duruluyoruz, temizliyoruz.

Peeling hangi bölgeye yapılırsa yapılsın peelingden sonra cildi bolca nemlendirmeyi de unutmamak gerekiyor.

Author

Write A Comment