Vücudumuzda ortaya çıkan pek çok sağlık sorununun ve basit rahatsızlıkların doğada, doğal yollarla bir çözümü vardır. Doğal olana en yakın beslenme ve yaşama alışkanlıkları edinilerek daha sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün olabilmektedir.

Doğanın sunduğu şifa ve enerji kaynaklarından birisi olarak lavanta yağının faydaları, günlük hayat içinde lavanta yağını nasıl kullanabileceğimize bir bakalım.

Uçucu yağlar arasında mis gibi kokusuyla en çok akılda kalan, en çok öne çıkan yağların başında lavanta yağı geliyor. Ferah, temiz, sade bir his uyandıran lavanta kokusu kesinlikle dinginlik ve bir rahatlama hissi veriyor. Zaten bu sebeplerle de genellikle duş jelleri, çamaşır yumuşatıcıları, masaj yağları ve bakım kremlerinin içinde lavanta kokusu en çok beğenilen ve tercih edilenler arasındadır.

lavanta yağı

Lavanta yağı, çok keskin ve etkili bir yağ olmakla birlikte, birtakım alerjenler içeren bir uçucu yağdır. Bu sebeple de lavanta yağı kullanmadan önce cildin bu yağa karşı olan hassasiyetini ölçmek önemlidir. Bu amaçla bileğin iç tarafına bir damla lavanta yağı damlatılıp bekletilir. Eğer herhangi bir kızarıklık veya şişme olursa, cilde temas ederek kullanımından kaçınmak gerekir. Bununla birlikte alkollü iken, hamilelik ve emzirme dönemlerinde lavanta yağı kullanımı önerilmez. Bunların dışında lavanta yağı pek çok sorunda hem iyileştirici hem de rahatlatıcı doğal bir ürün olarak kullanılabilir.

Lavanta yağının faydaları nelerdir?

 1. Rahatlatır, stresi yok eder!

Stres ve uykusuzluk günümüzün en sık karşılaşılan sorunları arasındadır. Doğal bir uçucu yağ olan lavanta yağının en bilinen ve etkin özelliği de stres ve uykusuzla baş edebilmesidir. Özellikle de stresli yaşam yüzünden geceleri uykuya dalmakta, kaliteli bir uyku dönemi geçirmekte zorlananlar yatmadan önce yastık kılıfına birkaç damla lavanta yağı damlatarak tüm gece mışıl mışıl uyuyabilirler. Uykusuzluk sorunundan mustarip olanlar, ilaç almak yerine lavanta yağından faydalanabilir. Bununla birlikte küveti ılık su ile doldurup içine birkaç damla lavanta yağı damlatıp yarım saat kadar bu suyun içinde dinlenmek negatif enerjiyi, yorgunluğu, bitkinliği alıp götürür. Bu sayede rahatlamış ve tazelenmiş olarak banyodan çıkmak, tüm stresi atmak mümkün olur. Ayrıca kışın kalorifer peteğinin üzerine bir kap su koyup içine birkaç damla lavanta yağı damlatarak tüm evin ferah ve rahatlatıcı kokması, daha huzurlu bir ortam olması sağlanabilir. Tüm bunların yanında geceleri daha rahat uyumak için bitki çayı içenler, bunun içine bir damla da lavanta yağı damlatırlarsa daha rahat ve huzurlu uyuyabilirler.

 1. Kasları dinlendirir, kas ağrılarını giderir!

Yorgunluktan ya da uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan kaynaklı olarak kaslarda oluşan ağrıları doğal yoldan gidermek için lavanta yağından yardım almak gerekir. Özellikle de spor sonrasındaki kasılmalar ve ağrılar için lavanta yağı ile masaj yapmak, ardından o bölgeyi sıcak tutmak için temiz bir bezle silmek önerilir. Ayrıca özellikle yağmurlu ve nemli havalarda dayanılmaz hale gelen romatizmal ağrıları da lavanta yağı ile masaj yaparak hafifletmek mümkündür.

Lavanta Yağı, faydaları ve kullanımı 1

 1. Saç sağlığını korur!

Saç bakımı maskelerinin pek çoğunda lavanta yağından faydalanılır. Lavanta yağını saç diplerine masaj yaparak sürüp yarım saat kadar bekletildiğinde kafa derisi beslenir ve nemlenir kepeklenme ortadan kaldırılır. Bu sayede saçlar daha hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde uzar. Saçları güzelleştirmek ve bakımını yapmak için, günlük normal kullanılan şampuanın içine her kullanımdan önce 1- 2 damla lavanta yağı ekleyip öyle yıkmak da önerilir.

 1. Baş ağrısını dindirir!

Dayanılmaz baş ağrılarına doğal bir çözüm olarak lavanta yağından faydalanmak gerekir. Bunun için baş ağrılarında şakaklara, alına ve enseye birkaç damla lavanta yağı ile masaj yapmak iyi gelir. Lavantanın kokusu da rahatlatıcı etkiye sahip olduğundan ara ara koklamak da önerilir.

 1. Solunum yollarını rahatlatır!

Lavanta yağının ferahlatıcı ve rahatlatıcı kokusu solunum yollarına da iyi gelir. Bronşit, alerji, astım veya soğuk algınlığı durumlarında, öksürük sorunu olduğunda göğüs bölgesine lavanta yağı ile masaj yapmak ve lavanta yağını koklamak önerilir. Bu sayede öksürük azalacaktır, balgam da atılacaktır.

 1. Dudak bakımında etkilidir!

Dudaklar; kışın soğuktan ve rüzgardan, yazın ise sıcaktan kavrulur, kurur ve çatlar. Bu çatlaklar sebebiyle dudaklarda soyulmalar ve yaralar olur, görüntü açısından da hiç hoş değildir. İşte dudakların çatlamaması veya oluşan çatlakların onarılabilmesi için hem akşamları yatmadan hem de gündüz dışarı çıkmadan önce dudaklara lavanta yağı sürmek önerilir.

lavanta yağı

 1. Güneş yanıklarını giderir!

Yazın kavurucu sıcaklığında oluşan güneş yanıklarının acısını ve kızarıklığını gidermek için lavanta yağından faydalanmak doğru olur. Bunun için güneş yanıklarının olduğu alana yumuşak ve hafif hareketlerle, bastırmadan lavanta yağı sürmek önerilir.

 1. Mide bulantısını hafifletir!

Zaman zaman yaşanan mide bulantılarını hafifletmek için giysinin yakasına veya yakınlarda duran bir mendile bir iki damla lavanta yağı damlatarak koklamak önerilir. Bu sayede mide bulantısı hafifler, yatışır. Ancak lavanta yağı hamilelikte kesinlikle önerilmediği için hamilelik döneminde oluşan mide bulantılarında kesinlikle kullanılmaz.

 1. Yaraları temizlemek için kullanılır!

Lavanta yağının etkili antiseptik özelliği onu çok iyi bir yara temizleyici haline getirmektedir. Açık yaraları temizlemek ve mikrop oluşumunu önlemek için lavanta yağından faydalanmak sağlıklı ve doğal bir yoldur.

 1. Sivilceleri yok eder!

Sivilce ve akneleri gidermede lavanta yağından faydalanmak önerilir. Sivilceli cilt temizlenir ve gece uyumadan önce lavanta yağı hafifçe bastırmadan sivilceli alana sürülür. Cilt lavanta yağını emdikten sonra yıkamadan uykuya geçilir. Lavanta yağı bir gece içinde bile etkisini gösterebilir. Sabah uyanınca normal sivilcelerde kuruma, sönme görülürken, aknelerin kuruması için biraz daha uzun süre gerekebilir. Lavanta yağının sivilce tedavisinde daha etkili olması için önce kaynatılmış, sonra soğutulmuş 1 su bardağı suyun içine 4- 5 damla lavanta yağı ve 1 damla çay ağacı yağı eklenir. Akşamları temiz cilde pamuk yardımıyla kompres yapar gibi bu karışım uygulanır, cilt bununla silinir ve o şekilde uyunur. Bu uygulamaya 15 gün devam edildiğinde sivilce ve akne sorununun hafiflediği görülecektir.

 1. Etkili bir sinek kovucudur!

Yaz aylarında balkonda, bahçede insanları rahatsız eden, geceleri uykusuz bırakan sivrisineklerden ve aslında tüm haşerelerden kurtulmanın en doğal yolu lavanta yağıdır. Bunun için küçük bir kaba 1 bardak kadar su ve lavanta yağı ve içine de birkaç damla lavanta yağı konur, kap alttan tea light mum ile ısıtıldığında etkisini tüm gece gösterir ve sivrisinekler o alana yaklaşamaz.

lavanta yağı

 1. Kaş ve kirpiklere sağlık verir!

Seyrek kaş ve kirpikleri olduğundan şikayet edenlere bakım ve besleme için lavanta yağı önerilir. Daha gür kaşlar ve daha uzun kirpikler için bir parça pamuğu ya da bir tane kulak çubuğunu lavanta yağına batırıp akşamları yatmadan önce sürmek gerekir.

 1. Giysileri korur!

Kışın yazlıkları, yazın da kışlıkları dolaba, bir valize kaldırırken kötü kokmasından ya da güve gelmesinden endişe duyulur. Bunu önlemek için 2 su bardağı suyun içine 15 – 20 damla kadar lavanta yağı ekleyerek, sprey şeklinde püskürtülebilecek bir şişeye doldurulur. Kıyafetlerin veya dolabın içine belirli aralıklarla bu karışımdan sıkarak güveler ve kötü kokular kıyafetlerden uzak kalacaktır.

 1. Karıncaları uzaklaştırır!

Yaz aylarında evin belli yerlerinde ve özellikle de bahçeli yazlık evlerde karıncalar, karınca yuvaları ortaya çıkar. Kimse bu karıncalara zarar vermek istemez, ancak karıncalarla yaşamak da hiç iyi bir fikir değildir. Karıncaların eve yuva yapmaması ya da eve gelmemesi için evin giriş kapısı veya bahçe kapısı tarafına belirli aralıklarla lavanta yağı damlatmak onlara zarar vermeden evden uzaklaştırmanın en kolay yoludur.

 1. Alerji sorununu hafifletir!

Alerjiler özellikle de bahar aylarında kişinin yaşamını fazlasıyla zorlaştırmaktadır. Alerji dolayısıyla burun akıntısı, gözlerde yaşarma gibi sorunlar oluyorsa göz kapaklarına ya da kıyafetin yaka kısmına çok az lavanta yağı sürmek alerji sorununu giderir ve gözleri rahatlatır.

Lavanta Yağı, faydaları ve kullanımı 2

 1. Bit ve pireyi uzak tutar!

Okul çağındaki çocukların, sıklıkla kalabalık içinde kalmak durumunda olanların ya da hayvancılıkla uğraşanların karşılaşabildikleri bit ve pire sorunlarını önlemek için lavanta yağı önerilir. Bunun için kıyafetin yakasına lavanta yağı sürmek ve her yıkamada birkaç damla lavanta yağı ile karıştırılan şampuanla saçı yıkamak önerilir.

 1. Yaşlanma karşıtıdır!

Lavanta yağının anti-aging özellikleri bulunmaktadır. Bunun için günlük kullanılan nemlendiricinin içine lavanta yağı eklemek önerilir. Bu sayede cildin elastikiyeti artar, kırışıklık oluşumu önlenir.

 1. Uçuk tedavisinde etkilidir!

Vücuda çocuklukta alınan Herpes Simpleks virüsünden kaynaklı olarak zaman zaman ortaya çıkan uçukların doğal yoldan tedavisinde lavanta yağından faydalanmak doğru olur. Uçuk çıkmak üzereyken bir pamuk parçasıyla sürülen lavanta yağı uçuğu kısa sürede ve acıya sebep olmadan tedavi eder.

 1. Topukların bakımını yapar!

Topuklarda sıklıkla ortaya çıkan çatlaklar, kurumuş, pütür pütür olan ciltten kurtulmak için akşamları yatmadan önce lavanta yağı ile topuklara masaj yapmak önerilir. Bu sayede topuk cildi beslenir ve ölü deri atılarak yumuşacık topuklara sahip olmak mümkün olur.

 1. Böcek ve arı sokmasını tedavi eder!

Özellikle bahar ve yaz aylarında yaşanan böcek ve arı sokmaları çok acılı olabildiği gibi birtakım zehirlenme sorunlarına da neden olabilir. Ancak böcek ve arı sok ası sorunlarında etkilenen bölgeye lavanta yağı sürüldüğünde, antiseptik özelliği sayesinde hem ağrı ve acı hafifler hem de mikrobik sorunlar engellenmiş olur.

Evde lavanta yağı nasıl yapılır?

Lavanta yağı, eczanelerden, aktarlardan, kozmetik dükkanlardan kolaylıkla edinilebilecek bir üründür. Ancak hangi markanın ürününün ne kadar kaliteli ve sağlıklı olduğu konusunda kuşkuları olan, lavantanı yağını evde kendisi yapmak isteyenler de bunu çok basit bir yöntemle hazırlayabilir. Bunun için saf zeytinyağı ve lavantaya ihtiyaç vardır. 1 çay bardağı taze olarak toplanmış lavanta havanda iyice ezilir ve sonrasında cam bir şişede 2 çay bardağı zeytinyağının içine atılır.  Bu karışım güneş ışığı alan bir yerde 1 ay kadar bekletilir ve bu süre içinde her gün mutlaka çalkalanır. Bir ayın sonunda ev yapımı, kaliteli lavanta yağı kullanıma hazırdır.

Lavanta yağının zararları ve yan etkileri nelerdir?

Yukarıda sayılan pek çok faydası bulunan lavanta yağının dozunda kullanılmaması ya da önerilenlerin dışında kullanılması durumunda birtakım olumsuz etkiler de görülebilir. Bu yan etkiler genel olarak;

 • Erkekler çocukların uzun süreli kullanması durumunda hormonsal değişikliklere, meme büyümesi gibi sorunlara neden olabildiği için önerilmez.
 • Alerjik reaksiyon oluşabilir, cilt tahriş olabilir.
 • Baş ağrısı, mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilir.
 • Ağız yoluyla alındığında ya da bazı ilaçlar kullanılırken lavanta yağı alındığında zehirlenme olabilir.
 • Lavanta yağına fazla maruz kalınırsa boğazda ağrı ve yutkunmada zorluk olabilir.
 • Görme yetisinde kayıp, bulanık görme sorunu ortaya çıkabilir.
 • Karın ağrısı ve baş dönmesi yaşanabilir.
mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment