Cildimizin sağlığı için her gün nemlendirici sürüyoruz, güneş kremi sürmeden dışarı çıkmıyoruz. Peki, ya saçlar? Saçlarımızın da aslında tıpkı cildimiz gibi çok sık bakıma ve özellikle de nemlendirilmeye ihtiyacı var. Zaten cilt bakımı için uyguladığımız rutini saç bakımı için de uygulamak gerekiyor. Çünkü saçlar da kafa derisinden büyüyüp çıkıyor ve sağlıklı saçlar için de öncelikle kafa derinin beslenip nemlendirilmesi gerekiyor. Saçların uçlarına yaptığımız bakımın, saç şekillendirmeye ayırdığımız zamanın çok daha fazlasını kafa derine ayırmalıyız. Sağlıklı bir kafa derisi sağlıklı uzayan, sağlıklı büyüyüp gelişen saçlar demektir. İşte bu sebeple saçlarımızı ve özellikle de kafa derimizi doğal, sağlıklı yağlarla, doğal ürünlerle besliyoruz.

  • Shea yağı ile dipten onarım

Saçların kökünden uçlarına kadar shea yağı sürün. Saç diplerine parmak uçlarınızla yumuşak masaj yapın. Tüm saçınızı shea yağı ile kaplandıktan sonra sıcak bir havluyla sarın ve fön makinesi kullanarak havluyu biraz ısıtın. Bu şekilde bir saat bekledikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

Shea yağı ile saç bakımını haftada ya da 10 günde bir yaparak kafa derinizi besleyebilir, nemi saçınıza hapsedip kuruyup yıpranmasını önleyebilirsiniz.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Evde Doğal Yağlarla Bakım 2

  • Çay ağacı yağı etkili saç bakımı

3-5 damla çay ağacı yağı ve 3 yemek kaşığı soğuk pres hindistancevizi yağını karıştırın. Saçınızı bölümlere ayırın ve yağ karışımını köklerden uçlara doğru iyice yedirin. 10 dakika boyunca kafa derinize masaj yapın ve sonrasında saçınızı örün veya bir topuz yapın. Mümkünse bu şekilde uyuyun ya da 3 – 5 saat bekleyin. Ardından saçınızı yıkayın.

Çay ağacı yağı ile haftada bir kez bu bakımı yaparak; kafa derisini besleyebilir, çay ağacı yağının anti-enflamatuar ve anti-mikrobiyal özellikleri sayesinde kepek ve diğer pek çok saç sonunu önleyebilirsiniz. Çay ağacı yağı saç köklerini temizler, saçların sağlıklı büyümesini teşvik eder ve kan dolaşımını iyileştirir.

yoğurt maskesi

  • Yoğurtlu dipten uca bakım

Sağlıklı uzayan saçlar için kimi zaman sadece yoğurt yeterli olabilir. Çünkü yoğurt cilt bakımı için de tek başına harikalar yaratan mucizevi bir besindir. Ancak yoğurttan istenen etkiyi alabilmek için yoğurdun evde mayalanan doğal yoğurt olmasına özen gösterin.

Saçınıza yoğurtla bakım yapmak için; öncelikle saçınızı şampuanla yıkayın, kurumak üzereyken saç diplerinden uçlara kadar masaj yaparak yoğurt sürün. Ardından saçlarınızı toplayıp bir bone ile kapatın ve yarım saat bu şekilde bekleyin.  Sonrasında saçları şampuan kullanmadan durulayın ya da yoğurt yağlı ise çok az miktarda şampuanla yıkayın.

Yoğurt maskesini haftada iki kez saçınıza uyguladığınızda; yoğurt, saç derisinde doğal bir peeling etkisi yaratacaktır. Çünkü yoğurdun içinde bolca laktik asit bulunmaktadır. Yoğurdun zengin içeriği saç tellerini yumuşatır, saçın kabarmasını önler, kafa derisini ölü hücrelerden arındırır, saç köklerini sıkılaştırır ve sebum üretimini kontrol eder.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Evde Doğal Yağlarla Bakım 3

  • Aloe Vera ile kafa derisini nemlendirme

Artık neredeyse her evde bulunan ya da çiçekçilerden kolayca satın alınabilen aloe vera bitkisi hem saç hem de cilt bakımı için şahanedir. Bir aloe vera yaprağını kesin ve bir kaşıkla içindeki jeli çıkarın. Saçınızın uzunluğuna göre ortalama bir bardak dolusu jele ihtiyacınız olur. Jeli pürüzsüz bir kıvama gelinceye kadar karıştırın. Saçınızı önce şampuanla yıkayın. Saçlarınız hafif nemliyken, aloe vera jelini köklerinden uçlara doğru sürün ve 30 dakika kadar bekleyip saçınızı ılık suyla durulayın.

Aloe vera jelini saçınıza hafta 1 kez uygulayarak; kafa derinizi ve saç tellerinizi nemlendirin. Çünkü Aloe veranın % 95’i sudur ve saçlarınıza nemi hapsederek yumuşatır. Aloe vera jeli; saç dökülmesini önler, sağlıklı saç büyümesini sağlar.

  • Mayonez ve yumurta ile saç bakımı

Yarım bardak mayonez, 1 yumurta ve 1 çorba kaşığı zeytinyağını karıştırın. Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra hafif nemliyken karışımı köklerden uçlara doğru uygulayın. Saçınızı topuz yapıp nemli sıcak bir havluyla sarın. 20-30 dakika beklettikten sonra şampuan ve ılık suyla yıkayın.

Bu bakımı haftada bir kez uyguladığınızda; yumurta içerdiği proteinle kafa derisini besleyecek, saç dökülmesini önleyen temel besin maddeleri olan B Vitamini ve biotin verecektir. Mayonez saçı besleyen ve saçları hafifleten, saçı arındıran etki gösterir. Zeytinyağı ise saçı hem nemlendirir hem de besler.

Author

Write A Comment