Doğal yaşam, doğal beslenme konularına olan ilgi arttıkça cilt ve saç temizliğinde kullanılan ürünlerin de doğal olanları daha fazla tercih edilir hale geliyor. Böyle olunca da cilde, saça faydaları olan doğal ürünlerden yapılan sabunlar da fazlasıyla merak edilmekte, her geçen gün daha popüler hale gelmektedir. Bu sabunlardan birisi olan kükürtlü sabunun saça ve cilde çok sayıda faydasının olduğu bilinmektedir.

Özellikle de sivilcelerin doğal bir şekilde yok edilmesi için kükürtlü sabun öneriliyor. Kükürtlü sabunun güzellik için kullanılmasının tarihi çok eskilere dayanıyor. Doğada bulunan kükürt ile sabunun karışımından elde edilen kükürtlü sabun, pek çok alanda kullanılmaktadır. Belirgin bir kokusu olmayan, sarı renkte ve katı halde bulunan kükürtlü sabun genellikle ergenlik döneminde oluşan sivilceleri yok etmenin doğal yolu olarak biliniyor. Sivilce karşıtı olmasının yanında kükürtlü sabunun; ciltteki kırışıklık görünümünü yok etmesi, cilde gerginlik vermesi, cildi canlandırması da onun kullanım alanlarını epeyce genişletmektedir.

Ülkemizde ve aslında dünyanın her bir yanında pek çok kişinin kullandığı kükürtlü sabun, çok eski çağlardan beri aktif olarak kullanılıyor. Ancak en çok da antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde kükürtlü sabunun sivilceleri kısa sürede yok etmede etkili olduğu biliniyor. Çünkü kükürtlü sabunun yağlı ciltlerde yağ oluşumu dengeleyici, gözenekleri açıcı ve cildi temizleyici özellikleri bulunmaktadır. Bunlar ve daha pek çok özelliği sayesinde kükürtlü sabunun her evde mutlaka bulunması gerekir.

Kükürtlü Sabun ve Cilde Faydaları 2

Kükürtlü sabun nedir, ne değildir?

Öncelikle altını çizmekte fayda var ki; kükürt, cilt dostudur ve doğada saf halde bulunan kokusuz, limon sarısı renginde ve pek çok kullanım alanına sahip bir maddedir. Yani kükürdün ciltte kullanımı gayet güvenli ve sağlıklıdır. Kükürt, kozmetikten sağlık sektörüne kadar pek çok alanda güvenle kullanılır ve doğada volkan yataklarında yaygın olarak bulunur. Günümüzde piyasada bulunan ve sıklıkla kullanılan pek çok merhem, krem ve losyonun ana bileşeni kükürttür ve mikrop öldürücü özelliğinden dolayı çok eski çağlardan beri yaygın olarak kullanılmaktadır. Eski dönemlerde kükürt, “halk ilacı” olarak bilinmekte ve uyuz, egzama gibi hastalıkların tedavisinde zeytinyağı ile karıştırılarak sorunlu bölgeye sürülmekteydi. Bununla birlikte yanıklarda az miktarda kireç ve kükürt karıştırılarak krem kıvamına getirilir ve yanan bölgeye sürülürdü. Dünyanın bazı bölgelerinde hala uyuz, egzama, alerji, çocuk düşürme, kulak hastalıkları gibi pek çok sağlık sorununda kükürt karışımları hazırlanarak uygulanır ve kısa sürede iyileşme sağlanır.

Eskiden bu kadar yaygın kullanılan kükürt, günümüzde de pek çok alanda kullanılmaktadır. Hatta ergenlik döneminde çıkan sivilcelerle baş edebilmek için kükürt içerin krem, losyon ya da sabun kullanmayan kişi yok denecek kadar azdır. Sivilceleri yok etmek için en etkili doğal ürünlerden birisi olarak popülerliğini koruyan kükürt ve kükürtlü sabunlar, yağlı ciltlerde nem ve yağ dengesini sağlayabilmek için de tercih edilmektedir.

Kükürdün etkisinden dolayı kokusuz olan bu sabunları, cildin fazla yağını alarak cildi kuruttuğu için zaten kuru cilt yapısına sahip kişilerin kullanması pek tavsiye edilmez. Ancak karma ve yağlı ciltlerin temizlenmesi, sıkılaşması ve var olan sivilcelerin doğal yolla giderilmesi için kükürtlü sabunlar en sağlıklı alternatiflerden birisidir.

Kükürtlü Sabun ve Cilde Faydaları 3

Kükürtlü sabunun cilde faydaları nelerdir?

Kükürtlü sabun, cilt bakımı ve sağlığı için çok faydalı bir ürün olmakla birlikte, kullanmaya başlandığında etkisini hemen görmek pek mümkün olmayabilir. İstenen etkinin gerçekleşebilmesi için kükürtlü sabunun düzenli olarak kullanılması gerekiyor. Bunun için kükürtlü sabunu banyoda bulundurmak ve her gün onunla yüzü yıkamak önerilir. Diğer yüz yıkama sabunları ya da jelleri yerine kükürtlü sabunu tercih ederek pek çok cilt sorununda kurtulmak mümkündür. Kükürtlü sabunun düzenli olarak kullanılması durumunda cilde faydaları genel olarak;

 • Sivilceleri doğal yolla gidermek,
 • Antibakteriyel ve antiseptik etki ile iltihaplı durumları yok etmek,
 • Uyuz türü bir sorunu doğal olarak tedavi etmek,
 • Egzama tedavisine yardımcı olmak,
 • Cildi daha gergin ve sıkı hale getirmek,
 • Rosacea, yani gül hastalığının tedavisine yardımcı olmak,
 • Sedef hastalığını önlemek ve etkilerini azaltmak,
 • Cildi doğal bir şekilde temizlemek,
 • Siyah noktaları yok etmek,
 • Cildi ölü tabakadan arındırmak,
 • Cilt yüzeyindeki mikrop ve bakterileri yok etmek,
 • Cildin yağ dengesini sağlamak,
 • Terlemeyi ve ter kokusunu önlemek,
 • Mantar oluşumu önlemek,
 • Kaşıntı, kaşıntıya bağlı olarak ortaya çıkan kızarıklığı yok etmek,
 • Tüm vücut temizliğine yardımcı olmak şeklinde sıralanabilir.

Kükürtlü sabunun pek çok cilt sorununda tedavi edici rolü bulunmakla birlikte, bunlar arasında en önemlisi kesinlikle sivilce oluşumunu önlemesi ve var olan sivilceleri gideriyor olmasıdır. Kükürtlü sabun, ciltte sivilce oluşumunu önleyen cildi temizleyen yapısı nedeni ile sivilceleri doğal olarak yok etmektedir. Sivilce sorunu olan kişi kükürtlü sabunu ilk olarak kullanıldığı dönemde ciltte sivilce artışı olabilir. Bundan dolayı kükürtlü sabun kullanımını bırakmamak, sabunu düzenli olarak kullanmaya devam etmek gerekiyor. İlk başlarda sivilcelerin artmasının sebebi derinin alt tabakasında bulunan iltihabı cilt yüzeyine çıkarak kurutuyor olmasıdır. En etkili sonuçların alınabilmesi için düzenli olarak kullanılması çok önemlidir.

Egzamanın doğal yolla tedavisinde kükürtlü sabun çok etkilidir!

Egzama, çok ciddi bir cilt problemi olduğundan tıbbi uygulamalarla tedavisi yapılmaktadır. Özellikle de estetik açıdan görüntüsü kişileri çok fazla rahatsız ettiğinden bir an önce iyileşmesi istenir. Egzama sorununun tedavisinde tıbbi uygulamalar aksatılmadan doğal çözümler de değerlendirilmeli ve bu sayede tedavi süreci hızlandırılmalıdır. İşte bu amaçla kükürtlü sabunun kullanılması da faydalı olmaktadır. Kükürtlü sabunun egzama yaralarında iyileştirici rol oynadığı, egzama görüntülerinin etkisini hafiflettiği biliniyor. Bu sebeple de egzama sorunu olanlar, doktora da danışarak cildi düzenli olarak kükürtlü sabunla yıkamalılar. Kükürtlü sabunun özellikle de ellerde ve saç diplerinde görülen egzama yaralarının iyileşmesini hızlandırdığı bilinen bir gerçektir. Kükürtlü sabun sayesinde egzamadan kaynaklanan ayak bilekleri ve parmaklarda yaşanan kaşıntılar da azalır.

Kükürtlü sabun nasıl kullanılır?

Kükürtlü sabun, tıpkı normal cilt temizleme ürünleri gibi sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez yüzün bu sabunla iyice yıkanması şeklindedir. Ancak kükürtlü sabunun cildi fazla kurutmaması için yüz durulandıktan sonra yumuşak bir havlu ile kurulanır ve ardından nemlendirici krem sürülür. Kükürtlü sabunun düzenli kullanılması çok önemlidir. Zira 1 – 2 gün kullandıktan sonra istenen etkinin beklenmesi yanlış olurken, düzenli kullanıldığında etkisi görülecektir. Ancak bunun için en az 1 ay düzenli olarak kullanılmalıdır. Kükürtlü sabun sivilcelerin giderilmesi için kullanılıyorsa; cilde baskı yapmadan çok yumuşak hareketlerle ovalayarak cilt temizlenmelidir. Ayrıca kükürtlü sabunun günde 2 defadan fazla kullanılması cilt kuruluğuna sebep olduğu için önerilmez.

Kükürtlü Sabun ve Cilde Faydaları 4

Kükürtlü sabun yüzde ne kadar süre bekletilir?

Kükürtlü sabunla cilt temizliği yapılırken, normal bir sabunla yıkarken olduğu gibi sabunu köpürtüp birkaç dakika ovalamak yeterlidir. Bunun için sabah ve akşam yüzü ya da vücudu kükürtlü sabun ile yıkadıktan sonra çok fazla beklemeye gerek yoktur, yüzü ıslatıp sabun köpürtülür ve yüz bu sabun ile yumuşak bir şekilde ovalanır. Daha fazla bekletmeden bol su ile durulamak yeterli olur. Kükürtlü sabunu ciltte fazla bekletmek cildin kurumasına neden olabileceği için önerilmez.

Kükürtlü sabun günde kaç kez kullanılır?

Cilt, saç ve vücut sağlığı için çok faydalı olduğu bilinen kükürtlü sabun, cilt ve vücut için kullanılacaksa günde 2 kez yıkamak yeterlidir. Ancak kükürtlü sabun saç için kullanılacaksa haftada 3 kez kullanmak yeterli olur. Çok sık ve çok fazla kullanılması durumunda saç derisinde kuruluk olabilir, kepek oluşabilir.

Kükürtlü sabunun saça faydaları nelerdir?

Kükürtlü sabunun saça faydaları bulunmakla birlikte, yanlış ve çok fazla kullanılması durumunda birtakım yan etkiler görülebilir. Ancak haftada 2 -3 kez kullanılması durumunda kükürtlü sabunun saça faydaları;

 • Saçlara canlılık ve parlaklık verir.
 • Saç derisinde bulunan gözenekleri açar.
 • Saç ve saç derisini temizler, kirden arındırır.
 • Sık yağlanan, yağlı saçların yağ dengesini sağlar.
 • Saç dökülmesini önler.
 • Kırılmış, yıpranmış saçları onarır.
 • Saçlarda bit olmasını önler, var olan bitleri yok eder.

Saç derisindeki yaraları iyileştirir!

Saçların sağlıklı olması için öncelikle kafa derisinin sağlıklı olması gerekir. Kafa derisi kuru olanların kükürtlü sabun kullanmaları önerilmez. Kükürtlü sabun, yağ emici özelliğinden dolayı kafa derisini ve saçları daha fazla kurutarak kepeklenmeye neden olabiliyor. Kükürtlü sabun ile saçları düzenli olarak yıkamak kafa derisini iyileştirir, saçların doğal olarak hızlı uzamasını sağlar. Genel olarak banyo yaparken kükürtlü sabunla kafa derisini iyice ovalayarak yıkamak yeterli olur. Ancak kükürtlü sabun kullanılacaksa saça başka bir sabun ya da şampuan sürülmesi önerilmez.

Kükürtlü sabunun zararları nelerdir?

Kükürtlü sabunun saçlara, cilde, tüm vücuda faydalı olduğu bilinmektedir. Doğru ve uygun sıklıkta kullanıldığında istenen yararlar elde edilirken, çok fazla kullanıma bağlı olarak birtakım olumsuz durumlar, yan etkiler ortaya çıkabilir. Kükürtlü sabunun zararları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Cildi daha da kurutarak tahrişe neden olabileceği için kuru cilt yapısına sahip olanlara önerilmez.
 • Saç tellerini ve kafa derisini kurutabildiği için kuru saç yapısına sahip olanların kullanması tavsiye edilmez.
 • Çok sık ve fazla miktarda kullanıldığında kafa derisinde kepeklenme yapar.
 • Tüm vücut temizliği ve bakımında faydalı olmakla birlikte, sadece genital bölgenin temizliği için önerilmez.
 • Kükürtlü sabunun gözlere kaçmasını önlemek gerekir.

Kükürtlü sabunun hakiki, doğal ve katkısız olanları tercih edilirse ve kullanım sıklığı önerilen şekilde ayarlanırsa bir zarar ya da yan etki göstermeyecektir.

Kükürtlü sabun nasıl seçilir, hangi markalar tercih edilir?

Günümüzde piyasada pek çok farklı markaya ait kükürtlü sabun seçeneği bulunmaktadır. Kükürtlü sabunlar arasında tercih yaparken doğal olan, doğala en yakın olanlar seçilmelidir. Bu bakımdan kükürtlü sabunların en iyisini ve en güvenilir olanı alabilmek için bilindik markaların ürünlerini tercih etmek gerekiyor. Kükürtlü sabunların fiyatları genel olarak 5 – 10 lira arasında değişmektedir. Bu konuda fiyat çok da ayırt edici bir özellik olmamakla birlikte, ülkemizde en çok tercih edilen, güvenilir markalar arasından herhangi birisi tercih edilebilir. Kükürtlü sabun kullananlar kimi zaman sabunun kokusundan şikayet etmekteler. İşte bu sebeple de son zamanlarda kükürdün kötü kokusunu gideren çok güzel kokulu sabunlar üretilmektedir. Kokusu giderilmiş kükürtlü sabunlar diğerlerinden biraz daha pahalı olmakla birlikte aynı faydaları sağlamaktadır. Ayrıca saç ve cilt güzelliği için sabunun besleyici özelliklerini artırmak amaçlı kükürde besleyici bazı doğal maddeler eklenerek hazırlanan kükürtlü sabunlar da bulunmaktadır. İhtiyaca göre bunlar da tercih edilebilir. Tüm bunlar arasında en güvenilir markaların doğal ürünlerini tercih etmekte fayda var.

 

 

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment