Yaz mevsimine bayılıyoruz. Neden mi? Öncelikle “yaz tatili” diye bir şey var ki, sevmemek olmaz. Yaz tatili denince de deniz, güneş, havuz, bolca dinlenme, e biraz da sağlıksız beslenme aklımıza geliyor. Birkaç haftalık tatilde ne istersek yapıyoruz ve bu yaptıklarımızdan pek çoğu tüm vücut sağlığımıza ve özellikle de cilt sağlığımıza zarar verebiliyor. İşte yaz bitmek üzereyken, sonbahar ve kış kapıdayken yazın cildimizin aldığı hasarı onarmak ve de soğuk havanın cildimizde yaratacağı etkileri önlemek için cildi ilk olarak içten beslemeliyiz, sağlıklı bir beslenme programı uygulamalıyız. Rutin cilt bakımlarımıza ara vermeden beslenme programımızı cilt sağlığını destekler şekilde düzenlemeliyiz.

Tüm besin gruplarından zengin beslenmek önemli!

Kışın Cildi Güzelleştirecek Beslenme Önerileri 2

Beslenme; yaşamın kaynağıdır, vücudumuzdaki tüm organlar, dokular ve hücrelerin sağlığı için sağlıklı ve doğal beslenmek çok önemlidir. Tüm vücudu saran cildimiz, beslenme programımızdan doğrudan etkileniyor. Elbette ki cilt bakım kremleri, gençleştirici veya iyileştirici tedavi uygulamaları cilt sağlığını koruyor. Ama cilt bakımının en önemli bileşeni beslenme programıdır. Madem öyle tüm vitaminleri, mineralleri, protein kaynaklarını dengeli bir şekilde tüketmek ve kesinlikle çeşitli beslenme yolunu seçmek gerekiyor. Tek tip gıdanın tüketildiği diyetler ya da sağlıksız, yapay beslenme alışkanlıkları vücutta vitamin ve mineral eksikliğine sebep oluyor.

Cildin canlı ve sağlıklı olabilmesi, gençliğini koruyabilmesi için antioksidan etkisi olan vitaminler, çinko ve selenyum gibi minerallerin yeteri kadar ve dengeli bir şekilde alınması gerekiyor. Bu bağlamda cilt için çok önemli olan çinko, selenyum mineralleri, E, A ve C vitaminleri bakımından zengin beslenmek çok önemlidir. Zaten ülkemiz yaz, kış doğal ve sağlıklı beslenme bakımından çok zengin bir yelpazeye sahiptir.

Çinko; cildin katmanlarını oluşturan dokularda depolanır ve hücre yenilenmesini destekler. Çinko sayesinde ciltte sivilce oluşumu azalır, yara ve yanıklar daha hızlı iyileşir. Bu sebeple de çinko kaynağı olan buğday, karaciğer, badem, peynir, bulgur, ceviz, et, mantar ve kuru fasulye tüketilmesi önerilir.

Selenyum; antioksidanlar bakımından zengindir. Antioksidanlar ise cildin yıpranmasını engeller, yaşlanma etkilerini geciktirir, kırışıklığı azaltır, cilde elastikiyet kazandırır. Ciltte bu olumlu etkiler için selenyum kaynağı olan; deniz ürünleri, böbrek, yürek ve et gibi besinler tüketilmesi önerilir.

Kışın Cildi Güzelleştirecek Beslenme Önerileri 3

E vitamini; vücutta hücre yenilenmesini hızlandırır, antioksidan etkisi gösterir, cildi korur, canlı ve genç kalmasını sağlar. Bunun için E vitamini kaynağı olan; soya yağı, bitkisel yağlar, fındık ceviz, badem, buğday özü, kuru baklagiller ve tereyağı tüketilmesi önerilir.

A vitamini; ciltte epitel dokunun bütünlüğü için gerekli olan ve cilt sağlığını destekleyen etki göstermektedir. A vitamini bakımından zengin beslenmek cildi; güneşin zararlı etkilerinden korur ve akne oluşumunu önler. Bunun için A vitamini bakımından zengin olan; karaciğer, balık, süt, yumurta sarısı, turuncu ve sarı sebze ve meyveler tüketmek önerilir.

C vitamini; kolajen dokuları bir arada tutar, antioksidan etki gösterir, yaşlanma karşıtıdır ve cilt lekelerini önler. Bu sebeple sağlıklı bir cilt için C vitamini bakımından zengin olan; yeşil yapraklı sebze ve meyveler, portakal, limon gibi turunçgiller tüketilmesi önerilir.

Su; cildin nemini, elastikiyetini koruyabilmesi ve dolayısıyla da cilt yaşlanmasının önlenmesi için çok önemlidir, çok sağlıklı bir mineral kaynağıdır. Bu sebeple de kışın günde en az 2 litre su içmek önerilir.

Şekerli ve doymuş yağlı besinlerden uzak durulmalı!

Fazla şekerli ve yağlı besinler ciltte sivilce, kızarıklık ve leke oluşumunu artırmaktadır. Bu sebeple yaz, kış şeker ve doymuş yağ içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Ancak cilt sağlığı için gerekli olan A ve E vitamini yağda eridiğinden sağlıklı olan; zeytinyağı, ayçiçek yağı gibi bitkisel sıvı yağlar tüketilmeli, tatlı ihtiyacı için de meyveler tercih edilmelidir.

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment