Kaş Uzatma

Kaş şekli, yüzünüzü vurgulayan en önemli detaylardan biridir. Bir kaş, sizi olduğunuzdan daha sinirli ya da öfkeli gösterebilir; ancak mükemmel şekillendirilmiş kaşlar, sizi çok daha yumuşak bir ifadeye sahip gösterebilir.

Son yıllarda, kalın kaş modasının yeniden trend olmaya başlaması ile birlikte, kadınlar da bir an önce daha kalın ve daha hacimli kaşlara sahip olmanın yollarını aramaya başladı. Yüzün en dikkat çekici kısımlarından biri olan kaşlar; artık ne kadar kalın olursa o kadar güzel görünüyorsunuz. Ancak, ne yazık ki hepimiz, kalın kaşlara sahip olma konusunda o kadar şanslı değiliz.

Her ne kadar, kaş kıllarını bir gecede arttıracak mucizevi bir ipucu olmasa da, süreci hızlandıracak bazı yöntemler var. Ve bu konuda, doğal kaş uzatma yöntemlerinin çok daha iyi ve etkili birer seçenek olduğunu bilmelisiniz.

Kaş Uzatma ve Gürleştirme Yöntemleri

Kılların uzaması, yapbozun yalnızca bir parçası olmasına rağmen, dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı ile desteklenebilen, bütünsel bir süreçtir. Uzmanlar, nem eksikliği ve yaşlanma ile birlikte, genel olarak kaş dökülmesine neden olan faktörlerden birinin yetersiz beslenme olduğunu belirtiyor.

Kaş dökülmesinden şikayetçiyseniz ya da kaşlarınızı daha hızlı uzatmak istiyorsanız, beslenme programınıza; B5, E ve C vitaminleri ve ayrıca avokado, fındık ve tohumlar, balık ve yumurta gibi sağlıklı yağları daha fazla dahil etmelisiniz. Ayrıca, antioksidan içeriği yüksek sebze ve meyveler de kaşların dökülmesinin azalmasına ve kıl yoğunluğunun artmasına yardımcı olabilir.

Kaşların güçlenmesini sağlamanın en iyi yolu, kaşlarınızı sürekli aldırmaktan kaçınmaktır. Cımbızla çekmek, iple aldırmak ya da ağda yaptırmak, kaşların daha erken dökülmesine neden olur. Kaşlarınızı uzatmaya çalıştığınız süreçte, mümkün olduğunca uzamasına izin vermeniz gerekiyor. Kaşlarınız, onları fazla ellemediğinizde daha kısa sürede daha dolgun kaşlara sahip olmanızı sağlıyorlar. Başlangıçta biraz dağınık hissedebilirsiniz, ancak bu sürece güvenebilirsiniz. Kaş kıllarınız yeniden eski gücüne ulaştığında, kaşlarınızı tekrar şekillendirmeye başlayabilirsiniz.

Kaş Uzatma Doğal Yöntemler

Evde kaş uzatma ve gürleştirme yöntemleri arıyorsanız, rotanızı doğal yağlara, mutfağınızda bulunan malzemelere ve bir de doğal içerikli kaş serumlarına çevirebilirsiniz. Özellikle bazı yağlar, içerdikleri vitaminler ile kaşlar üzerinde güçlendirici ve büyüme döngüsünü olumlu yönde etkileyici özelliklere sahiptir.

– Badem Yağı

Kaş Uzatmak ve Gürleştirmek İçin Doğal Yöntemler 2

A, D ve E vitaminleri yönünden zengin bir yağ olan badem yağı, kaş sağlığını ve güzelliğini korumak için, dilediğiniz her zaman kullanabileceğiniz, doğal ve etkili bir yağdır ve kaş kıllarını beslemek için harikadır. Yüzyıllar boyunca kullanılmış bir formül olarak, badem yağını yatmadan önce kaşlarınıza tampon hareketleri ile, bir kulak çubuğu yardımıyla uygulayabilirsiniz. Burada kilit nokta, seçeceğiniz badem yağının organik içerikli olmasıdır.

– Hint Yağı

Kaş ve kirpik uzatma formülleri denince akla ilk gelen yağlardan biridir. Antioksidan içeriği yüksek bir yağ olan Hint yağı; aynı zamanda vitamin, yağ asitleri ve protein yönünden de zengindir. Kıl köklerini besleyerek çalışan bu yağı; parmaklarınıza birkaç damla damlatın ve kaşlarınıza nazikçe masaj yapın. Yaklaşık 20-30 dakika beklettikten sonra, kaşlarınızı bir makyaj temizleme mendili ile silin ve yüzünüzü yıkayın.

Hint yağına alerjiniz varsa, bu uygulama kızarıklık ve tahrişe neden olabilir. Bu nedenle, kullanmaya başlamadan önce küçük bir bölgede test yapmanız daha iyi olacaktır.

– Hindistan Cevizi Yağı

Kaş Uzatmak ve Gürleştirmek İçin Doğal Yöntemler 3

Son yıllarda pek çok doğal bakım formülünün içinde gördüğümüz ve her derde deva bir yağ olarak gösterilen Hindistan cevizi yağı; gerçekten de saç ve kaş gürleştirmede de oldukça etkili bir yağdır. Nemlendirici etkisi ile saç kremi olarak da kullanabileceğiniz Hindistan cevizi yağı; kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi ile kaşlar üzerinde de oldukça etkilidir.

Hindistan cevizi yağının içerdiği güçlü yağ asitleri ve ayrıca içerdiği bileşenler ile hem güçlendirici hem de antimikrobiyal özelliklere sahiptir. İçerdiği demir ve E vitamini ile de kaşlarınızın daha sağlıklı ve kalın görünmelerine yardımcı olur.

Bunun için yapmanız gereken; bir kulak çubuğunu Hindistan cevizi yağına batırmak ve ardından kaşlara tampon hareketlerle uygulamaktır. Yağı, gece boyunca kaşınızda bekletebilirsiniz. Sabah uyandığınızda yüzünüzü yıkayarak durulamanız yeterli olacaktır. Hindistan cevizi yağının olumlu etkilerini, birkaç hafta boyunca, haftada 3-4 kez uygulayarak görebilirsiniz.

-Çay Ağacı Yağı

Kaş Uzatmak ve Gürleştirmek İçin Doğal Yöntemler 4

Gözenekleri tıkadığı bilinen çay ağacı yağı, bu yönü ile yeni kılların büyümesini desteklemektedir. Saç dökülmesinde de etkili olan çay ağacı yağını; seyrek kaşlar için, kaş güçlendirme formülü olarak da kullanabilirsiniz. Çay ağacı yağı, yüksek konsantrasyonlu bir yağ olduğundan, farklı bir esansiyel yağ ile seyrelterek uygulanmalıdır.

Uygulama için; 2-3 damla çay ağacı yağını 2 yemek kaşığı zeytinyağı ya da avokado ya da susam yağı ile karıştırın ve bu karışım ile kaşlarınıza nazikçe masaj yapın. Karışımı, gece boyunca kaşlarınızda bekletebilirsiniz. En iyi sonuçlar için, uygulamayı her gece tekrarlayabilirsiniz.

– Soğan Suyu

Kaş Uzatmak ve Gürleştirmek İçin Doğal Yöntemler 5

Soğan, herkesin mutfağında kolayca bulabileceği bir malzemedir. Peki, hemen her yemekte kullandığınız soğanın, etkili bir kaş serumu olabileceğini düşünür müydünüz? Selenyum minerali, B ve C vitamini içerikleri ile; kaşların daha hızlı ve daha gür bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Ayrıca, içerdiği kükürt ile de kolajen doku üretimini arttırmaktadır. Soğan suyunun, kıl köklerini güçlendirdiği de bilinmektedir. Peki, evde doğal kaş uzatma yöntemi olarak soğan suyu nasıl kullanılır?

Bunun için; soğanı doğrayın ve doğrayıcıdan geçirin. Bir hamur haline gelen soğanın suyunu sıkın ve elde ettiğiniz suya bir kulak çubuğu batırıp, kaşlarınıza tampon hareketleri ile uygulayın. Bir saat boyunca beklettikten sonra, kaşlarınızı limonlu suya batırılmış bir kulak çubuğu ile temizleyin. Uygulamayı, haftada 3-4 kez tekrarlayabilirsiniz.

– Susam Yağı

Kaş Uzatmak ve Gürleştirmek İçin Doğal Yöntemler 6

Sağlıklı kıl ve saç uzamasında etkili bir yağ olan susam yağı, kaşlar üzerinde de şaşırtıcı etkilere sahiptir. Bunun için yapmanız gereken; parmaklarınıza birkaç damla susam yağı alıp, kaşlarınıza nazikçe masaj yapmaktır. Yağı, gece boyunca kaşlarınızda beklettikten sonra soğuk su ile durulayabilirsiniz. Kaşlarınızın daha hızlı uzaması için uygulamayı her akşam tekrarlayabilirsiniz.

– Zeytinyağı

Kaş Uzatmak ve Gürleştirmek İçin Doğal Yöntemler 7

Sofralarımızın ve meşhur zeytinyağlı yemeklerimizin vazgeçilmez lezzeti zeytinyağı, saç ve kaş sağlığı ve güzelliğinde kullanılan en etkili yağlardan biridir. İçerdiği A ve E vitaminleri ile kıl uzama döngüsünü desteklemektedir. E vitamini ile kılları beslerken, A vitamini ile de sebum üretimini arttırır ve kılların daha hızlı uzamasını sağlar. Günde en az 1 kez, kaşlarınıza zeytinyağı sürerseniz; birkaç hafta içinde sonuçları rahatlıkla görebilirsiniz.

-Hibiskus

Yapılan çalışmalar, hibiskus çiçeğinin saçların ve kılların uzamasını sağladığını göstermektedir. Kaş ve saç uzatma formülü olarak, bu bitkinin hem çiçek hem de yapraklarını kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken; aktardan aldığınız hibiskus çiçeğini yaprakları ile birlikte ezmek ve doğrudan kaşlarınıza uygulamaktır. 30 dakika beklettikten sonra ılık su ile kaşlarınızı durulayabilirsiniz. En iyi sonuçları görmek için, uygulamayı en az 3 hafta boyunca her gün tekrarlamanız gerekmektedir.

 

 

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment