Türk kahvesi hayatımızda ne kadar büyük bir yer kaplıyor, en koyu sohbetlerin hemencik yanında yer alıyor.

Her arkadaş buluşmasında, her misafirlikte, kendimizle baş başa kalmak istediğimizde bile bir fincan kahve içip kendimize geliyoruz. Türk kahvesi söz konusu olunca elbette ki, ilk olarak aklımıza kahve içmek geliyor, ancak Türk kahvesinin içmek dışında da kullanımı olduğunu neredeyse tüm kadınlar biliyor. Konu güzelleşmek, gençleşmek, cildi ölü deriden arındırmak olunca Türk kahvesinden faydalanmak en doğal ve masrafsız alternatif diye düşünenlerdenim.

Çok eski dönemlerden beri kadınların en sık kullandığı etkili maske tariflerinden birisi kesinlikle Türk kahvesi maskesidir. Genç, yaşlı hemen herkesin içtiği kahvenin telvesini suratına sürüp beklemişliği vardır. Hele bir de son zamanlarda bazı ünlülerin Türk kahvesi maskesi ile cilt bakımı yaptıklarını söylemesi bu maskeyi çok daha popüler hale getirmiştir. Nasılsa her evde her gün en az bir fincan Türk kahvesi pişiyor, neden bu telveler boşa gitsin değil mi?

 

Cilt sağlığı ve güzelliğine sayısız faydası bulunan Türk kahvesi maskesini hala hiç denememiş olanlar varsa çok şey kaybettiklerini bilip bir an önce mutlaka denemeliler. Türk kahvesi ile ciltte peeling etkisi yaratıp soymak, ölü deriyi atmak, cildi canlandırmak, cildin nem dengesini korumak ve daha pek çok açıdan cilde fayda sağlamak mümkündür.

Kahve Telvesi Maskesi Nasıl Yapılır? 2

Türk kahvesi maskesinin cilde faydaları nelerdir?

Türklerde yemek sonrası kültürünün önemli parçalarından birisi olan kahveyi zaten neredeyse hepimiz içiyoruz. Kahve bittikten sonra telvesi ile cilt bakımı yaparak kesinlikle daha genç ve dinç tıpkı porselen gibi bir cilde sahip olmak mümkündür. Türk kahvesi cildi sadece cildi güzelleştirmekle kalmaz, cildin sağlığını da destekler. Bu bakımdan daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için Türk kahvesi maskesinin cilde faydalarını sıralayalım:

 • Ciltte peeling etkisi yaratarak cildi ölü hücrelerden arındırır.
 • Zaman zaman gözaltında oluşan morluklarını yok eder.
 • Cildi lekelerden arındırır, lekeli görünümü hafifletir.
 • Cildin nem oranını dengeleyerek, cilt kuruluğunu önler.
 • Ciltte zaman zaman oluşan sivilce ve akneleri yok eder.
 • Cildin daha canlı, parlak ve pürüzsüz olmasını sağlar.
 • Ciltte siyah nokta oluşumunu önler, var olanları da yok eder.
 • Gözenekleri sıkılaştırır.
 • Cildin daha gergin ve sıkı olmasına yardımcı olur.
 • Selülit görüntüsünü yok eder.
 • Ciltteki kırışıklık ve yaşlan etkilerini siler, oluşumunu önler.

Kahve telvesinden yapılan maskenin cilde uygulanmasının faydalarından bahsettikten sonra kahve telvesi maskesinin nasıl hazırlandığını anlatmakta fayda var. Ancak maske hazırlamayıp kahveyi içtikten sonra sadece telveyi cilde sürüp bir süre beklemek de çok etkili sonuçlar verir.

Kahve telvesi maskesi nasıl yapılır?

Kahve telvesinin cilt sağlığı için faydalı olduğu bilinmekle birlikte, kahve telvesine eklenen diğer faydalı maddelerle çeşit çeşit kahve telvesi maskesi hazırlanabilmektedir. Kişinin cildine ve ihtiyacına göre, farklı maddeler eklenerek değişik maske tarifleri uygulanabilmektedir. Bunlardan en faydalı olanları aşağıda sizler için sıraladık.

 1. Zeytinyağlı kahve telvesi maskesi

Bir fincan Türk kahvesini içtikten sonra fincanın dibinde kalan telveye 1- 2 damla zeytinyağı ekleyip cilde baskı yapmadan direk olarak sürmek önerilir. Masaj yapar gibi değil de, sadece krem sürer gibi karışım cilde uygulanır ve isteğe göre gözaltına da sürülebilir. Ciltte peeling etkisi yapan bu maske, yüzde 10 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanmalıdır. Bu maske ile cilt beslenir, temizlenir, ölü deriden arındırılır, siyah noktalar yok edilir. Bu olumlu etkilerin alınabilmesi için maskenin haftada bir düzenli olarak yapılması önerilir.

 1. Kakaolu kahve maskesi

Kakaonun cildi sıkılaştırıcı etkisi ve yağlı sütün cildi besleyici, nemlendirici etkisiyle bu kahve telvesi maskesi cilt sağlığını korumakta, desteklemektedir. Kakaolu kahve maskesi için; 4 yemek kaşığı toz Türk Kahvesi, 4 yemek kaşığı kakao, 8 yemek kaşığı tam yağlı doğal süt ve yağlı cilt tipine sahip olanlar 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu, kuru cilt tipine sahip olanlar 2 yemek kaşığı bal karıştırmalılar.

Cam bir kasenin içerisine ilk olarak toz kahve ve kakao konur, bu iki malzemenin üzerine tam yağlı süt yavaş yavaş dökülerek karıştırılır ve son olarak cilt tipine göre bal ya da limon suyu eklenerek karışım hazırlanır. Hazırlanan karışım cilde yumuşak hareketlerle uygulanır. Kakaolu kahve maskesi yüzde kuruyana kadar, yani yaklaşık 15 dakika kadar beklenir. Ardından ılık su ile durulanıp cilde nemlendirici sürülür.

Kahve Telvesi Maskesi Nasıl Yapılır? 3

 1. Kuru ciltler için yoğurtlu kahve telvesi maskesi

Yoğurt, cilt güzelleştirici maske tariflerinin çoğunda kullanılan cilt dostu bir besindir. Bir de kahve telvesiyle birlikte kullanıldığında çok daha etkili olacaktır. Bunun için; yarım yemek kaşığı sade yoğurt, 1 çay kaşığı Türk kahvesi telvesi veya kullanılmış makine kahvesi ve 1 çay kaşığı toz haline getirilmiş yulaf ezmesi cam bir kasenin içerisinde karıştırılır. Eğer cilt çok fazla kuru ise karışıma bir çay kaşığı bal da eklenebilir. İyice karıştırılarak hazırlanan bu maske yumuşak hareketlerle yüze sürülür ve 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulanır. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulamak yeterlidir. Bu maske sayesinde kuru cilt nemlenir, yumuşar ve parlaklık kazanır.

 1. Yağlı ciltler için limonlu, yoğurtlu kahve maskesi

Çok fazla yağlanan ciltlerde nem ve yağ dengesini sağlamak için genellikle limon suyu ve yoğurt içeren maskeler uygulamak önerilir. Bunlar bir de kahve ile karıştırıldığında cilt dostu bir maske hazırlanır. Bu amaçla 2 çay kaşığı Türk kahvesi, 2 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu ve 1 yemek kaşığı süt veya yarım çay bardağı yoğurt cam bir kase içinde karıştırılır. Hazırlanan karışım, göz çevresi hariç yüze parmak uçlarıyla hafif bir şekilde sürülür. 15 dakika kadar bekledikten sonra yüz ılık su ile durulanır. Unutulmamalıdır ki; yağlı cilde limon suyu sade olarak ve fazla miktarda uygulanmamalıdır. Limon suyu tek başına kullanıldığında cildi tahriş eder ve fazla kurutabilir. Bu sebeple limon suyunun yağlı ciltlerde bu maske içinde kullanılması cildin yağ dengesini sağlayıp sivilce ve siyah nokta oluşumunu önlediği için en doğrusudur.

 1. Cildi sıklaştıran kahve telvesi maskesi

Cildi korumak, beslemek ve sıkılaştırmak için sadece bal ve Türk kahvesi yeterli olabilir. Bunun için 2 çay kaşığı bal kısık ateşte 2 – 3 dakika kadar ısıtılır ve ılık balın içine 2 çay kaşığı Türk kahve telvesi eklenir. Malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra maske yüze uygulanır. 15 dakika kadar bekledikten sonra yüz, ılık su ile durulanır. Bu maske daha ilk uygulamadan itibaren cildin daha sıkı ve diri görünmesini sağlayacaktır. Ancak bunun için haftada 1 kez düzenli olarak uygulanması önerilir.

Kahve telvesi maskesi hakkında bilinmesi gerekenler

 • Kahve telvesi maskesinin istenen sonucu vermesi için haftada bir kez olmak üzere en az 1 ay boyunca uygulanması gerekir.
 • Hazırlanan kahve telvesi maskesi yüzde ortalama 15 – 30 dakika arasında beklemelidir.
 • Maskelerden daha etkili sonuç alabilmek için ev yapımı yoğurt, doğal bal ve organik zeytinyağı kullanılmalıdır.
mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment