Çoğumuz güne bir iki fincan kahve içmeden başlayamıyoruz ancak kahvenin faydaları sabah uyandırmanın ötesine geçiyor ve cildiniz için de ciddi etkiler gösterebiliyor.

Kahvenin cildiniz için neler yapıp yapamayacağını hep birlikte görelim.

Kahve Antioksidanlar Bakımından Zengin

Antioksidanlar cildin serbest radikallerden korunmasını sağlıyorlar ve kahve de tam olarak bu antioksidanlar ile dolu. Bu cildiniz için de iyi bir haber çünkü antioksidanlar yaşlanma ile de savaşıyorlar.

Bazı çalışmalar kahvenin (özellikle de kahve yağının) yaşlanma karşıtı hyaluronik asite benzer etkiler gösterdiğini ortaya koyuyorlar. Kahve çekirdeği yağı ise kolajen ve elastini arttırarak cildin daha sıkı görünmesini ve hissettirmesini sağlıyor.

Kahve aynı zamanda trans epidermal su kaybını önleyerek cildi nemli tutabilir (özetle suyun cilt üzerinden buharlaşmasını yavaşlatır).

Bunlar sadece kavrulmuş çekirdeklerden de gelmiyorlar. Kahvenin kavrulması sırasında ortaya çıkan katı yan ürünler, ciddi bir mantar ve mikrop karşıtı niteliğe sahipler ve aynı şekilde antioksidanları da barındırıyorlar.

Kahve Telvesi Maskesi 1

Kahve Cildinizi UV Işınlarından Koruyabilir

Mutfağınızda kahve öğütme sürecinden artakalan maddelerin bulunma ihtimali pek yok ancak muhtemelen sabahki kahvenizden kalan telveleriniz vardır. Kullanılmış olan bu kahve telvesi de cilt için oldukça fayda barındırıyor.

Pek çok çalışmada kahve telvesinin cildi UV-B ışınlarından korumaya yardımcı olduğu gösteriliyor. Bu nedenle cilt bakım ürünlerine katıldığı zaman cildinizin güneş hasarından ve kırışık oluşumundan korunmasına yardımcı olabilir.

İlginç şekilde, kahvenin kendisini içmek de cildi güneşten koruyor. Kahve içenlerin melanoma başta olmak üzere cilt kanseri geliştirme ihtimalleri daha düşük.

Kahve tabii ki güneş koruma kremlerine bir alternatif değil. Kendinizi yanıklardan ve güneşin yaşlandırıcı etkilerinden korumak için hala koruyucu kremleri kullanmanız gerekiyor. Özellikle güneş hassasiyetine sebep olan ilaçlar kullananlar buna dikkat etmeliler.

Kahve Telvesinin Cilt Bakımına Bazı Faydaları Var

Sabah kahvenizden kalan artık telveler kahve ekstraktı ile aynı etkileri gösterebilirler mi? Muhtemelen hayır. Kahve ekstraktı kahvenizden artakalan maddelerden çok daha güçlü.

Fakat bu kullanılmış olan telveleri kendi bakım ürünlerinizi hazırlamak için kullanabilir ve cildinize fayda sağlayabilirsiniz. Bu telveleri cildi soyacak, yumuşatacak ve düzleştirecek bir doğal ev yapımı maskenin içerisine katabilirsiniz. Özellikle dizler, dirsekler ve ayaklar gibi kuru, sert bölgeler için iyi olacaktır.

Kahve telvesinin içindeki kafein de cildin görünümünü iyileştiriyor ancak sadece geçici olarak. Kafein geçici olarak cildin gerilmesini sağlar ve bu da onu daha sıkı gösterir. Bu sıkılaştırıcı etki göz altındaki torbaların azalmasını sağlar ve ayrıca kısa vadede selülitin daha az görünmesine de yardımcı olur.

Kahve Telvesi Maskesi 2

Sivilceye Faydası Olmayabilir ve Cilde Zarar Verebilir

Mükemmel kokabilir ve cildi çok yumuşak hale getirebilir ancak kahve kesinlikle sivilcelerinizi temizlemeyecektir.

Peeling ürünleri, doğal olsalar bile, kendi başlarına sivilceleri temizlemezler. Bunlar cildin ölü üst katmanını temizleseler bile, cildin gözeneklerine nüfuz etmezler. Bu gözeneklerde ise sivilceler oluşmaya başlarlar.

Sivilceler cildin yüzeyindeki yağ ve kirden kaynaklanmazlar. Çıkış noktaları gözeneklerin derinlerinde bulunan tıkanmalardır. Bununla birlikte sivilceye sebep olan bakteriler ve inflamasyon, ortaya hiç hoşumuza gitmeyen bakterileri çıkartırlar.

Cildi ne kadar çok soyarsanız soyun, sivilceye sebep olan faktörleri ortadan kaldıramazsınız. Ayrıca kahve telvesi agresif olabilir ve hali hazırda inflamasyona uğramış sivilceleri rahatsız edebilir.

Esasen, akneleri ortadan kaldırmak için en iyi tercih reçetesiz bazı ilaçlar veya reçeteli sivilce kremleri ile oral ilaçlar. Bunlar evde hazırlanamazlar veya popüler değillerdir ancak sonuç verirler ve bu sonuçlardan da genelde memnun olursunuz.

Kahve Telveleriniz ile Hazırlayabileceğiniz Kendin Yap Reçeteleri

Cildinizi yumuşatmak ve pürüzsüz hale getirmek için hızlıca kullanılabilecek bazı çözümler için telvelerinizi atmayın. O telveler ile bazı tarifler hazırlayacağız.

Ancak hassas bir cildiniz varsa dikkatli olun. Kahve telvesi hassas ciltlere sert gelebilir ve bu nedenle hassas cildi olanlar bu uygulamalardan kaçınmalılar.

Cilt tipiniz ne olursa olsun kahve tedavisinde çok agresif bir şekilde peeling yapmayın. Cildinizi rahatsız etmek istemiyorsunuz. Eğer cildinizde kızarma, batma ve hassasiyetler olursa fazla yapıyorsunuz demektir.

Bu çözümleri taze telve ile yapmalısınız ve geri kalanı atmalısınız. Ayrıca dokunduğunuzda sizi yakmamaları için yeterince soğuduklarından emin olun.

Kahve Telvesi Maskesi

Dörtte bir çay kaşığı kahve telvesini 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırın. Bu karışım ile yüz ve boynunuza beş dakika kadar nazikçe masaj yapın. Ilık suyla durulayarak parlak, yumuşak cildi ortaya çıkartın. Haftada bir iki defadan fazla kullanmayın.

Kahve ve Şeker Maskesi

Yarım bardak beyaz veya esmer şeker ile 2 yemek kaşığı kahve telvesini, ¼ bardak da tatlı badem yağını karıştırın.

Duştayken tüm bedeninizi bu karışım ile ovun. Özellikle diz ve dirsek gibi sert ve kuru bölgelere dikkat edin. Güzelce durulayın. Cildiniz çok daha yumuşak hale gelmedi mi?

Bu tarifteki yağlar banyo tabanını kaygan hale getirebilir ve bu nedenle dikkatli olun.

Ayak Soyma Ürünü

Eğer biraz daha yumuşaklığa ihtiyacınız varsa, topuklar agresif ovma işlemini diğer bölgelere göre daha kolay kabul ederler. ¼ bardak kahve telvesi, epsom tuzu ve zeytinyağını karıştırıp topuklarınıza ovarak uygulayabilirsiniz.

Dudak Yumuşatıcı

Dudaklarınızda kuruma varsa, az miktarda kahve telvesi ile hindistan cevizi yağını karıştırın. Bu karışımı dudaklarınıza nazikçe masaj yaparak sürün ve artakalanları bir kumaş parçasını kullanarak alın.

Göz Altı Torbaları

Bir çay kaşığı kahve telvesini kağıt havluya dökün ve bunları 20 dakika kadar göz altı torbalarınız üzerinde tutun. Kabarıklığın ve torbaların azalmasını sağlayacaktır.

Sonuç Olarak

Kahvenin cilt için bazı faydaları var. Fakat bu konuya dair araştırmaların büyük kısmı kahve yağı ve kahve ekstraktı gibi güçlü kahve bileşenleri üzerinde yapılmışlar. Evde kahve telvesi ile uygulanacak maske ve diğer ürünlerin etkileri bu ürünler kadar yüksek olmayacaklardır. Eğer daha güçlü bir cilt bakım etkisi istiyorsanız kahve yağı ve diğer kahve ürünlerini içeren kozmetik ürünlere göz atmalısınız.

Ayrıca kahvenin tek ve en iyi cilt bakım ürünü olmadığına da dikkat etmek gerekli. Laktik asit, glikolik asit, retinol ve hyaluronik asit gibi anti-aging etkili ve satın alınabilir başka ürünler de bulunuyorlar.

Hangi cilt bakım ürününü seçerseniz seçin, işe yaramaları vakit alır ve genelde sadece kozmetik konularda işe yararlar. Eğer bir rehberliğe ihtiyacınız olursa cildiye uzmanınız iyi bir kaynak olabilir.

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment