Uzak Doğulu kadınların, kahveyi güzellik reçetelerine ve spa tedavilerine eklemelerinin bir nedeni var: kahve cilde çok iyi geliyor! Bu yazıda bahsedeceğimiz gibi; kahve peelingi cildinize yalnızca daha taze ve daha iyi bir görünüm sağlamakla kalmaz, aynı zamanda cildin uzun süreli onarım ve güçlendirme işlemlerine de yardımcı olur.

Kendinize bir kahve hazırlayıp onu bitirdiğinizde, muhtemelen kalan telveyi yıkayıp fincanı bir köşeye kaldırırsınız. Ancak, bir kahveden geriye kalan her şeyi, vücudunuz için yeniden kullanabilirsiniz. Kahve peelingi; cilt dokusunun iyileştirilmesinden selülitlerin azalmasına, cilde pek çok fayda sağlar ve tamamen ücretsizdir!

Kahvenin Cilde Faydaları

– Antioksidanlar İle Doludur

Kahveyi içtiğinizde ya da peeling olarak uyguladığınızda; vücuttaki toksinleri atmasına yardımcı olan antioksidan içeriğinden de faydalanmış olursunuz. Antioksidanlar; vücutta dolaşmasını istemeyeceğiniz serbest radikaller ile savaşır. Dolayısıyla, ne kadar fazla antioksidan alırsanız, o kadar iyidir. Kahvenin içerdiği antioksidanlar; güneş lekeleri, erken cilt yaşlanma belirtileri, ince çizgiler ve göz altındaki morluklara bile iyi gelmektedir.

Kahve Peelingi Nasıl Yapılır? 2

– Ölü Derileri Giderir

Kahve çekirdekleri, peeling etkilidir ve ciltte soyulma etkisi yaratır. Cildinizi kahve ile ovalarken; kuru ve ölü cildin atışmasını ve altındaki pürüzsüz ve sağlıklı cildin ortaya çıkmasını sağlarsınız. Kahve peelingi; hem kısa hem de uzun vadede etkilidir ve etkilerini, daha ilk uygulamadan sonra fark etmeye başlarsınız.

-Dolaşımı Etkiler ve Selülitleri Azaltır

Kahvenin, selülit tedavisi üzerindeki etkileri uzun bir zamandır araştırılmaktadır. Kahvenin kafein içeriği; cildin sıkılaşmasına, pürüzsüz ve eşit bir tona sahip olmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, bu etkinin geçici olduğu unutulmamalıdır. Kahve peelingi yapmak, sizi selülitlerinizden ömür boyu kurtarmaz. Yine de, haftada bir kez peeling yaparsanız, vücudunuzda önemli farklar gözlemleyebilirsiniz. Kahvenin cilde faydaları bu kadarla da sınırlı değil. Kahve ayrıca;

 • Kan dolaşımını hızlandırır ve kan akışını iyileştirir,
 • Cildin daha düzgün ve parlak görünmesini sağlar,
 • Cildin daha yumuşak ve pürüzsüz hissedilmesini sağlar,
 • Kilo kaybı ya da hamilelikten kaynaklanan çatlaklar da dahil olmak üzere, cilt çatlaklarının önemli ölçüde azalmasına yardımcı olur.

Göz Altı Morlukları İçin Kahve Peelingi

Sabahları cilt bakım rutininize biraz kahve ekleyerek, geceden kalan yorgun ifadenizden kurtulabilirsiniz. Göz altı morlukları ve şişlikler için uygulayabileceğiniz bu tarif; koyu renkli halkalar ve ince çizgiler için etkilidir. Kahvenin içindeki kafein; göz çevresindeki şişliği azaltmak için idrar söktürücü gibi bir etki gösterir ve antioksidanlar da cildi yaşlandıran serbest radikaller ile savaşır.

 • 1 yumurta akı,
 • 2 çay kaşığı Türk kahvesi

Karışımı bir kapta birleştirin. Ardından göz altlarına dairesel hareketlerle nazikçe masaj yaparak uygulayın ve 10 dakika kurumaya bırakın. Daha sonra, ıslak bir havlu yardımıyla göz çevresini temizleyin.

Kahve Peelingi Nasıl Yapılır? 3

Sivilceler İçin Kahve Peelingi

Kafein içeren kahve, aynı zamanda antioksidanlar ile doludur. İçerdiği antioksidanlar ile toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlayan kahve; lokal olarak uygulandığında, iltihaplanma ve şişlikleri de azaltmaktadır. Sivilce probleminiz varsa, aşağıdaki maskeyi nazikçe sivilceli bölgelere uygulayabilirsiniz.

 • ½ tatlı kaşığı esmer şeker,
 • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi,
 • Hindistan cevizi yağı,
 • Bal,
 • ½ çay kaşığı tarçın

Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın. Ardından temizlenmiş cildinize nazikçe uygulayın. 10-15 dakika beklettikten sonra durulayın ve nemlendirici uygulayın. Kalan karışımı cam kavanozda saklayarak gün aşırı tekrar kullanabilirsiniz.

Selülit İçin Kahve Peelingi

Kan dolaşımını hızlandıran ve kan akışını iyileştiren etkileri bulunan kahve, selülit tedavisinde evde uygulanabilecek en etkili malzemelerden biridir. Kahve peelingi ile selülit tedavisi ile selülitlerin görünümünde önemli bir azalma fark etmeniz, 2-4 hafta sürebilir; ancak er ya da geç mutlaka farkı göreceksiniz.

 • ½ bardak Hindistan cevizi yağı,
 • 1 kase Türk kahvesi,
 • ½ bardak esmer şeker

Malzemeleri bir kavanozda güzelce karıştırın gün aşırı karışımı cildinize masaj yaparak uygulayın. En iyi etki için şu adımları uygulayın:

 1. Ovalama: Banyo yaparken kahve ile sorunlu bölgeleri ovalayın.
 2. Masaj: Bu aşamada yoğun ve katı bir masaja ihtiyacınız olacak. Parmaklarınızı kullanarak, problemli bölgelere bastırarak masaj yapın.
 3. Sarma: Bu aşamayı atlayabilirsiniz, ancak daha fazla etki için, masaj sonrasında bölgeyi sararak 15 dakika bekletmenizi öneririz.
 4. Yıkama: Şimdi, ılık su ile durulayın ve duşunuza devam edin.

Siyah Nokta İçin Kahve Peelingi

Kahveyi, sabahları enerjinizi yükseltmek için içmek yerine; bir de siyah noktalardan arınmış bir görünüm etmek için deneyin. Genç bir görünüm için cildi sıkılaştırarak iltihabı azaltan kahveyi, peeling etkisi yaratmak için aşağıdaki malzemelerle birlikte problemli bölgelere uygulayabilirsiniz.

 • 1 çay kaşığı Türk kahvesi,
 • 1 çay kaşığı toz kakao,
 • Az miktarda Hindistan cevizi yağı

Macun kıvamında bir karışım elde ettikten sonra; temizlenmiş cildinize bir fırça yardımıyla uygulayın ve 20 dakika bekletin. Ardından az miktarda su ile, cildinize dairesel hareketlerle masaj yaparak peeling etkisi uygulayın. Bu karışımı, ihtiyaca göre haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Kahve Peelingi Nasıl Yapılır? 4

Suna Dumankaya Kahve Peelingi

Banyo sonrasında cildinizi çok daha pürüzsüz ve yumuşak hissedebileceğiniz bir peeling arıyorsanız; çok ekonomik fiyatlara bir araya getirebileceğiniz Suna Dumankaya’nın bu kahve peelingi tarifini deneyebilirsiniz. Kahve çekirdeğini öğütme şansınız yoksa, Türk kahvesi de kullanabilirsiniz; ancak tanecikli yapı, daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

 • Öğütülmüş kahve çekirdeği,
 • Bal,
 • 1-2 damla zeytinyağı

Banyoda, duşunuzu aldıktan sonra bu karışım ile tüm vücudunuza dairesel hareketlerle hafifçe bastırarak masaj yapın. Bu aşamada, dilerseniz lif de kullanabilirsiniz. Tüm vücudunuzu bu karışım ile güzelce ovaladıktan sonra ılık su ile durulayın ve vücudunuzu tamamen kurutmadan güzel bir vücut yağı kullanın. Sonunda, cildinizin nasıl bu kadar pürüzsüzleştiğine şaşıracaksınız.

Kahve Peelingi Nasıl Uygulanır?

Kahve peelinginin nasıl uygulanacağı, peelingi ne için ve hangi bölgeye uygulayacağınıza göre değişiklik gösterecektir.

Siyah noktalar, sivilceler, selülit problemi, akne problemi ya da genel bir vücut peelingi olarak kullandığınızda; nasıl uygulayacağınız da değişiklik gösterecektir.

Siyah noktalar ve aktif sivilce problemlerinde; kahveyi yüzünüze uygularken nazik davranmalısınız.

Selülit problemlerinde; peeling ile ovma işlemini iyice bastırarak uygularsanız, dolaşımın artmasını da sağlamış olursunuz.

Kahve Peelingi Faydaları

– İltihaplanmayı Azaltır

Kahvenin iltihaplanma karşıtı özellikleri; kırmızı ve iltihaplı sivilcelerin yatışmasına yardımcı olabilir.

-Kan Dolaşımını Hızlandırır

Vücudunuza düzenli olarak kahve peelingi uygularsanız; kahvenin içindeki kafein, damarlarınızda hareket eden kanı uyarıcı bir görev görür ve kan dolaşımını hızlandırır.

– Cilde Genç ve Işıltılı Bir Görünüm Verir

Kahvede bulunan antioksidanlar cilde iyi gelir ve kahve peelingi; size anında parlayan, daha taze ve daha genç bir cilt görünümü verebilir.

-Ölü Derilerden Arındırır

Kahvenin antioksidan özellikleri, yeni cilt hücrelerinin üretilmesine yardımcı olur. Kahve peelingi uygulamak; güneş lekelerinden, çillerden, ince çizgi ve kırışıklıklardan kurtulmanıza yardımcı olur.

-Şişkinliğe İyi Gelir

Şiş ve yorgun gözlerden etkili bir şekilde kurtulmak isterseniz, kahvenin antioksidan içeriğinden yararlanabilirsiniz. Kafein, kan damarlarını kısıtlar ve peeling etkisi, yorgun görünen gözleriniz üzerinde uyarıcı görevi görmektedir.

– Cilt Dokusunu İyileştirir

Vücudunuzdaki ölü derilerden kurtulmak istiyorsanız, kahve peelingi yapabilirsiniz. Peeling sonrasında, cildinizde daha pürüzsüz, daha yumuşak ve daha genç bir his yaratacaktır.

 

 

 

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment