Kış mevsimini yaşadığımız şu günlerde bağışıklık sistemimizi nasıl daha fazla güçlendirebileceğimiz konusu daha önemli bir hale geldi. Çünkü bağışıklık sistemi, vücudumuzun hastalıklara neden olan mikroorganizmalarla savaşmasını sağlar. Ancak bazen bağışıklık sistemi yenik düşer. Bunun sonucu olarak ise hasta oluruz. Bu sürece müdahale etmenin mümkün olup olmadığı ise pek çok kişinin kafasını kurcalamaktadır. Vitaminler ve gıda takviyeleri kullanarak bağışıklık sisteminin güçlendirilip güçlendirilemeyeceği merak edilen konuların başında gelmektedir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yolunu ararken karşınıza İmuneks’in ürünleri çıkmış olabilir. Ancak İmuneks’e geçmeden önce bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için doğal yollarla bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için yapabileceğiniz şeyleri öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılabilir?

Bağışıklık sistemini güçlendirme fikri her ne kadar cezbedici olsa da bazı sebeplerden dolayı bunu gerçekleştirmek o kadar da kolay değil. Öncelikle bağışıklık sisteminin düzgün işleyebilmesi için denge ve uyum gerekmektedir. Bağışıklık sisteminin karmaşık bir yapısı olduğu için hayat tarzında değişiklikler yapmanın bağışıklık sistemine ne kadar katkıda bulunduğu tam olarak bilinemese de yaşam tarzı ile bağışıklık sistemi arasındaki ilişkinin göz ardı edilmemesi gerekmektedir Beslenme düzeni, egzersiz, yaş, fizyolojik stres ve diğer faktörlerin bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri bilim insanları tarafından incelenmektedir. Bu nedenle sağlıklı yaşamak için yapacağınız şeyler ile bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için adım atabilirsiniz.

Hastalıklara karşı güçlü olmak ve bağışıklık sisteminizi destekleme istiyorsanız öncelikle sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeniz gerekir. Davranışlarınızda yapacağınız bazı değişikliklerle bağışıklık sisteminizin güçlü ve sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere vücudunuz çevresel etkenlere karşı daha iyi korunduğu zaman daha iyi işlev gösterebilmektedir. Bunun için ise öncelikle şunları yapmanız gerekmektedir:

 • Sigara içmeyin.
 • Meyve ve sebze açısından zengin beslenin.
 • Düzenli olarak spor yapın.
 • İdeal kilonuzu koruyun.
 • Alkol kullanıyorsanız aşırıya kaçmamaya dikkat edin.
 • Her gün yeteri kadar uyuyun.
 • Enfeksiyonlardan kaçınmak için ellerinizi sık sık yıkayın ve yiyeceğiniz etleri iyice pişirin.
 • Stres seviyenizi minimum düzeyde tutun.

Yaş ve Bağışıklık Sistemi Arasındaki İlişki

İmuneks nedir? 2

Yaşlandıkça bağışıklık sistemimizin yanıt mekanizması zayıflar ve bu da enfeksiyonların ve kanserin daha fazla görünmesine neden olur. Gelişmiş ülkelerde beklenen yaşam süresinin yükselmesi ile yaşa bağlı rahatsızlıklar daha fazla görülmeye başlanmıştır.

Bazı insanlar sağlıklı bir şekilde yaşlansalar da pek çok araştırma genç insanlara göre yaşlıların enfeksiyon hastalıklarına daha çok yakalandıklarını ve bunun ölümle sonuçlandığını ortaya koymaktadır. Solunum enfeksiyonları, grip ve zatürre gibi rahatsızlıklar 65 yaşın üzerindeki insanlarda sıkça rastlanan ölüm sebeplerindendir.

Bağışıklık sisteminin yanıt mekanizmasındaki zayıflamalar yaşlı insanların enfeksiyonlara karşı aşılara verdikleri yanıtın da değişebilmektedir. Örneğin, grip aşısını ele aldığımızda bu aşı ile alakalı olarak 65 yaşın üzerindeki insanlarla yapılan araştırmalar, aşının 2 yaşın üzerindeki çocuklar ile kıyaslandığında yaşlılarda daha etkisiz olduğunu göstermektedir. Ancak aşının etkinliği azalsa da aşılar yine de hastalık görülme riskini azaltmaktadır.

Yaşlanma ile birlikte beslenme ve bağışıklık sistemi arasında da ilişki bulunmaktadır. Yetersiz beslenme nedeniyle gerekli vitamin ve minerallerden eksik beslenen insanların bu eksiklikleri takviye yoluyla gidermeleri faydalı olacaktır. Ancak bu takviyeleri kullanmadan önce doktora danışılması da önemli olmaktadır.

Beslenme Düzeni ve Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sisteminizin hastalıklara karşı daha iyi mücadele etmesi için sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Her ne kadar şimdiye kadar bağışıklık sistemi ile yiyecekler arasındaki ilişki tam olarak çözülememiş olsa ad çinko, selenyum, demir, bakır, folik asit ve A, B6, C ve E vitamini eksikliklerinin giderilmesi önemlidir. Bunun için ise bu besinleri gıdalardan almanız önemlidir. Ancak gıdalar ile yeterli besin alınamıyorsa gıda takviyesi alınmak düşünülebilir.

Stres ve Bağışıklık Sistemi

İmuneks nedir? 3

Günümüzde mide, kalp ve ürtiker ile alakalı pek çok hastalığın stres ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle de stres ve bağışıklık sistemi arasındaki ilişki oldukça önemlidir.

Stres, insandan insana değişiklik gösterebilen bir olgu olsa da uzmanlar stresi genelde kalbin dakikada kaç defa attığına ve diğer faktörlere bakarak ölçüyorlar.

Şimdiye kadar stres ve bağışıklık sistemi ile alakalı yapılan pek çok araştırma, uzun süreli yani kronik stresin bağışıklık sistemi üzerinde etkileri olduğunu göstermektedir. Ancak stresi ile ilgili araştırmalar yapmak zor olduğundan stresin bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri tam olarak bilinememektedir.

İmuneks ne işe yarar?

İmuneksin içerisinde beta glukan bulunmaktadır. Beta glukan, çözünebilir yapıdaki liflerden bir tanesidir ve kolesterol seviyelerini iyileştirmesi ve kalp sağlığına iyi gelmesi ile bilinir. Pek çok lif gibi beta glukanlar da gıda takviyesi formunda bulunabilmektedirler. Ayrıca tam tahılların, yulaf, buğday gibi gıdalarda da bulunabilmektedir.

Beta glukanın faydaları şunlardır:

 • Kalp sağlığı

Beta glukanın kalp sağlığı üzerinde etkili olduğunu gösteren pek çok araştırma bulunmaktadır. Araştırmalar beta glukanın, kolestrolün ve trigliseridin düşmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.

 • Kan şekeri

Beta glukan, tip 2 diyabet yaşama riskini de azaltmaktadır. Bunun yanında hali hazırda diyabet hastası olan kişilerin kan şekerlerini kontrol altına almasında da işe yaramaktadır.

 • Bağışıklık sistemi

Araştırmacılar beta glukanın bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğunu düşünmektedir. Ancak şimdiye kadar yapılan araştırmalar genelde hayvanlar üzerinde olduğu için beta glukanın insanlar üzerindeki etkilerinin görülmesi için daha çok araştırmaya gerek duyulmaktadır. Bilim insanları beta glukanın bağışıklık sistemini uyardığını ve vücudun astalıklara ve enfeksiyonlara karşı daha iyi savaştığını düşünmektedir.

İmuneks piyasada farklı formlarda bulunabiliyor. Mustafa Nevzat İlaç tarafından üretilmekte olan ürünler İmuneks ürünleri arasında İmuneksPlus ve İmuneksQ10 isimli bağışıklık destekleyici ürün de yer alıyor. İmuneksPlus, 20mg Beta-glukan ve 55 mg Naturel C Vitamini içerirken İmuneksQ10 20mg Beta-glukan ve 200 mg koenzimQ10 bulunduruyor.

İmuneksin yan etkileri var mıdır?

Beta glukan ekmek mayası ekstraktından ve bazı doğal kaynaklardan elde edilmektedir. Ağız yoluyla alınan İmuneks’in şimdiye kadar herhangi bir yan etkisine rastlanmamıştır. Ancak yine de gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanız yararlı olacaktır.

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment