Aknelerden ara sıra kurtulsanız da bunlardan tamamen kurtulmanın mümkün olmadığı gerçeğiyle yüzleşmelisiniz. Bazıları tedavi ile giderilirken bazıları inatla yok olmayı reddederler. Genelde bu inatçı akneler oldukça kırmızı olmakla birlikte acılı ve ağrılı olurlar. Eğer sizdeki durum da buysa, aknelerinizin hormonal olma ihtimali çok yüksek.

Hormonal akneler ve vücudunuzdaki hormon seviyesindeki dalgalanmalar arasında derin bir bağ vardır. Hadi bunun tam olarak ne anlama geldiğini ve bu durumu nasıl iyileştirebiliceğinize bakalım.

Nelerden bahseceğiz?

 • Hormonal Akne Nedir?
 • Hormonal Akneye Neler Sebep Olur?
 • Hormonal Akneyi Nasıl Tedavi Edebiliriz?
 • Kaçınılması Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Hormonal Akneye Neler Sebep Olur?

Hormonal Akneleri Nasıl Etkili Bir Şekilde Tedavi Edebiliriz? 2

 Hormal seviyeniz düzensiz bir şekilde alçalıp yükselmeye başladığında, hormonal akneler kendini göstermeye başlar. Bu akneler ergenlerdense yetişkilerde daha yaygındır. Erkeklerle kadınları kıyasladığımızda ise kadınları hormon seviyelerini etkileyen adet döngüsü ve menopoz gibi sebeplerden dolayı kadınlarda daha yaygındır. Tıbbi durumlarla ilişkili hormonal konular (örneğinPolikistik Over Sendromu) da hormonal aknelere sebep olabilir.

Sivilceye en sık rastlanan semptomlar:

 • Kistler
 • Noduller

Kistler de noduller de genellikle yetişkinlerde görünür. Daha az yaygın olan diğer semptomlar:

 • Papüller(Kabarcıklar)
 • Çıbanlar
 • Sivilceler
 • Siyahnoktalar

Bunlar genellikle gençlerde meydana çıkan semptomlardır. Hormonal akne diye bahsettiğimiz de genellikle “kistikakne” olarak adlandırılırlar. Gençlerde yaygın olan düzenli akneler (siyah noktalar ve sivilceler gibi) hormonal faktörlere bağlı olsalar da “hormonal akne” olarak değerlendirilmezler.

Kadınlar hamilelik ve menopoz dönemlerinde hormonal aknelerle karşılaşabilirler çünkü hormon seviyelerindeki değişim onları açığa çıkarır.

Başka bir soruyla devam edelim.

Hormonal Akneye Neler Sebep Olur?

1. Stres

 

Stresli olduğunuz zamanlarda vücudunuzdaki androjen hormununun üretimi artar. Bu hormonlar yağ bezlerini ve kıl foliküllerinizi uyarır, bu da akneye neden olur.

2. Saç ve Cilt Bakımında Kullanılan Ürünler

Hormonal Akneleri Nasıl Etkili Bir Şekilde Tedavi Edebiliriz? 3

Bu ürünlerdeki kimyasallar cilt gözeneklerini tıkayabilir ve bu da akne oluşumuna neden olabilir. Bu nedenleherhangi bir saç bakımı ya da cilt bakımı ürünü satın almadan önce, bunların komedojenik olmadıklarından ve yağsız olduklarından emin olun.

3. Bazı İlaçların Yan Etkileri

Bazı ilaçlar akne oluşumunu tetikleyebilir (lityum veya antikonvülsan gibi). Kullandığınız ilaçların akneye neden olduğunu düşünüyorsanızderhal doktorunuzla görüşün. İlaçlar değiştirilemiyorsa akneleri kontrol altına almak için bir dermatoloğa danışın.

4.Altta Yatan Tıbbi Rahatsızlıklar

Bazı görünmeyen tıbbi rahatsızlıklar (örneğin polikistikover sendromu) akne oluşumunu tetikleyebilir.

Genellikledurumu teşhis ve tedavi etmek akneleri temizlemek için yeterlidir.Durumunuzu iyileştirmek için ilaç alabilir veya bitkisel ilaçlardan yararlanabilirsiniz.

 Hormonal Akneyi Nasıl Tedavi Edebiliriz?

Hormonal Akneleri Nasıl Etkili Bir Şekilde Tedavi Edebiliriz? 4

Hormonal AkneyiTedavi Etmek İçin İlaçlar

1.Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapları sadece gebeliği önlemek için değil akne tedavisinde de kullanılabilir.

Cochrane Group tarafından yapılan bir çalışma 12.579 kadını 31 deneme ile inceledi. Araştırmanın yazarı tüm doğum kontrol haplarının hem iltihaplı hem de iltihapsız sivilceleri tedavi ettiğini söyledi.

Bir başka çalışma akne kontrolünde drospirenon içeren doğum kontrol haplarının orgestimat içeren haplardan daha az etkili olduğunu buldu.

Ancak doğum kontrol hapları çok dikkatli kullanılmalıdır. Herhangi bir hap kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

2.Retinoidler

Eğer sivilceleriniz çok ağır değilse lokal retinoid uygulamaları ile tedavi uygulayabilirsiniz. Retinoidler, A vitamini türevleridir ve akne tedavisinde çok etkilidir. Bunlar çoğunlukla krem, losyon ve jel olarak mevcuttur. Bununla birliktesivilcenizi tedavi etmek için gereken ilacın ağırlığı bir doktor tarafından belirlenmelidir. Yani bilinçsiz ilaç kullanımından kaçının.

En yaygın olarak bulunan topikal retinoidlere Adapalen, Tretinoin, Retinol ve Retinaldehit’i örnek gösterebiliriz.

3.Androjen Reseptör Blokerleri veya Anti-Androjen İlaçlar

Hem erkeklerin hem de kadınların vücutlarında androjen (erkeklik hormonu) vardır ancak bu hormonun fazlası akneye neden olabilir. Bunun nedeni ise androjenin cildinizdeki sebum üretimini arttırmasıdır.

Çok sayıda androjen reseptör blokeri sebum üretimini ve akne oluşumunu engellemek için kullanılmıştır. Bunlar Spironolakton, Sipteron Asetat ve Flutamide’dir. Bu ilaçlar androjen seviyesinin düşürmeye yardımcı olur fakat erkeklerde ereksiyon bozukluğu, meme dokusunun büyümesi gibi sorunlara yol açabileceğinden kullanması önerilmez.

4.Benzoil Peroksit

Benzoil peroksit yıllardır akne tedavisinde kullanılmaktadır. Antibakteriyel özellikliğiyle sıkça tercih benzoil peroksit, propiyonibekterium akne ve stafilokok aureus akneleri kolaylıkla yok edebilir. Orta derecede komedojenik (komedonları önler) ve keratolitiktir (siğil ve yaraları tedavi eder) .

Doğal ilaçlar denemek istiyorsanız pek korkulacak bir şey yok. Sivilce ilaçları kadar etkili olmasalar da herhangi bir yan etkileri de yoktur. Hadi onlara bir göz atalım.

Hormonal Akne İçin Doğal Tedavi Seçenekleri

1.Çay Ağacı Yağı

Hormonal Akneleri Nasıl Etkili Bir Şekilde Tedavi Edebiliriz? 5

Çay ağacı yağı özellikle hafif ve orta dereceli aknelerde anti-iltihap özelliğiyle oldukça iyileştirici bir özelliğe sahiptir. Rastgele 60 hastayı içeren, iki taraflı bilinmeyenli ve ilaçmış gibi verilen fonksiyonsuz madde kullanılarak yapılan çalışmada % 5 topikal çay ağacı yağının akne iltihabını % 43,64 oranında azaltmada etkili olduğunu (altı haftalık tedaviden sonra) tespit edildi.

2.Yeşil Çay

Hormonal Akneleri Nasıl Etkili Bir Şekilde Tedavi Edebiliriz? 6

Yeşil çay, hem ağız yoluyla alındığında hem de topikal olarak uygulandığında da sebum üretimini azaltmaya ve akneyi tedavi etmeye yardımcı olan polifenoller içerir. Tek taraflı bilenen rastgele bir denemede, araştırmacılar akneyi iyileştirmek için %2 çay losyonu kullandı. Deneklerin % 85’i aknede önemli bir azalma (%50 azalma) yaşarken, %15’i tedaviye cevap vermedi.

 • Akne tedavisinde kişisel bakımda diğer faktörler kadar önemlidir. Eğer cildinize doğru dürüst bakmayıp ihmal ederseniz, ilaçlar size yardımcı olamaz. İşte cilt bakımı konusunda işinize yarayacak birkaç ipucu:
 • Cildinizi temizlemek için günde iki kez hafif bir yüz temizleyicisi kullanın. Cildinizi tahriş edebileceği için aşırı kullanımdan kaçının.
 • Yüzünüzü veya etkilenen bölgeyi her zaman ılık suyla yıkayın. Asla sıcak su kullanmayın.
 • Yüzünüzü ovalayarak yıkamaktan kaçının çünkü ovalamak iltihabı daha da yaygınlaştırabilir.
 • Dokunmak ve sıkmak yok. Eğer yaparsanız tedavi süreci yavaşlar.
 • Yüzünüze makyaj yapmaktan kaçının. Makyaj yapıyorsanız da komedojenik olmayan ürünler kullanmaya dikkat edin. Aşırı ürün kullanmamaya özen gösterin.

Beslenme şekliniz de akne durumuyla bağlantılıdır. Beslenmeniz hormonal akneye neden olmasa da daha da kötüleştirebilir. Yağ ve karbonhidrat yüklü besinler sebum üretiminizi arttırabilir. Örneğin düşük glisemikli beslenen kişilerin akneden muzdarip olmadığı bulundu. İşte akne durumunuzun daha da kötüye gitmesini önlemek için kaçınmanız gereken yiyeceklerin bir listesi.

Hormonal Akne: Kaçınılması Gereken Yiyecekler

1.Rafine Tahıllar

Rafine karbonhidrat tüketen insanların tüketmeyenlere göre akneden daha çok muzdarip olduğu bulunmuştur. İlave şeker tüketimi de akne oluşumu riskinizi arttıracaktır.

Kaçınmanız gereken yiyecekler:

 • Makarna(Beyaz unlu)
 • Hububatlar
 • Ekmek(Beyaz unlu)
 • Gazlı içecekler, soda ve şekerli içecekler
 • Akçaağaç şurubu, bal ve şeker kamışı gibi tatlandırıcılar

2.Süt

 

Süt insülin seviyenizi arttıracağı için sivilceye sebep olmasa da var olan sivilce durumunuzu daha da kötü hale getirebilir, akneleri canlandırabilir.

Kaçınmanız gerekenler:

 • Süt
 • Peynir ve dondurma gibi diğer süt ürünleri

3.Hazır Yemekler

Batıda beslenme şekli genelde yüksek kalori, yağ alınımı ve glisemik indeksli gıdalardan ibarettir.  2.300 erkeğin yer aldığı bir çalışmada kek, hamur işleri, hamburger ve sosis yemenin akne riskini arttırdığı tespit edildi.

4.Çikolatalar

Çikolatanın akne oluşumda tetikleyici olup olmadığı tartışılıyor. Bununla birlikte akneye eğilimli cilde sahip olan 25 erkeğin katıldığı bir çalışmada, dört hafta boyunca normal miktarda bitter çikolata tüketmenin akneleri açığa çıkarmaya neden olduğu bulundu.

Akne bakımı burada sona ermiyor. Cilt bakımı düzen ve sabır gerektirir. Aknesiz bir cilde kavuştuğunuzda sağlıklı yaşam biçimine bağlı kalmak ve tekrar aynı sorunla karşılaşmamak için cilt bakım rutininize sadık kalmak önemlidir.

Umarım bu yazıyla birlikte hormonal aknelerle nasıl başa çıkabileceğiniz hakkında fikir sahibi olmuşsunuzdur.

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment