Tırnaklar, oje ile boyanacak bir yüzeyden çok daha fazlasıdır. Parmakları korurlar, bir şeyleri almayı kolaylaştırırlar ve kaşınmanın uygun bir yoludur. Daha uzun ve daha sağlıklı tırnaklara sahip olmak, özellikle bir kadın için ellerin daha iyi görünmesini sağlar. Hızlı tırnak uzatma kürleri; genellikle tırnakların kırılmasını önleyerek daha sağlıklı görünmelerine yardımcı olurlar.

Tırnaklar, ayda ortalama 3.5 mm uzar. Genel sağlık durumu, beslenme ve yaşam şekli ve tırnak bakımı gibi pek çok faktör, tırnağın uzama süresini etkileyebilir. Kullanacağınız hiçbir özel losyon ya da oje, tırnağınızın daha hızlı uzamasını sağlamaz. Bu tip ürünlerin prensibi; tırnakların kırılmasını önleyerek güçlendirmek ve daha uzun süre uzamaya devam etmelerini sağlamaktır.

Tırnak dokusu, oje sürülecek kadar uzun olduğunda çoktan ölmüştür, bu nedenle oje sürmenin tırnakların daha hızlı uzamasına yardımcı olduğu düşüncesi yanlıştır. Ayrıca, çeşitli vitaminlerin doğrudan tırnaklara uygulanmasının da daha hızlı uzamaya yardımcı olduğunu kanıtlayan bilimsel bir çalışma yoktur. Bu tip uygulamaların, tırnakların daha hızlı uzamasını sağlaması pek mümkün değildir. Ancak, tırnakları güçlendirdikleri ve kırılmayı önledikleri de bir gerçektir.

Jel ya da toz formdaki herhangi bir oje, tırnak sağlığını iyileştirmez. Aslına bakarsanız, özellikle çıkarması zor ürünler, tırnak sağlığını olumsuz yönde bile etkileyebilir. Ayrıca, ojeleri çıkarmak için kullandığınız aseton ve çeşitli cila ürünleri de tırnak sağlığını olumsuz etkileyebilirler.

Tırnak Güçlendirici Vitaminler

Hızlı Tırnak Uzatma Yöntemleri 2

Yukarıda, beslenmenin tırnak sağlığını etkileyen önemli faktörlerden biri olduğunu söylemiştik. Tırnak sağlığı için gerekli olan vitamin ve minerallerin yeterli oranda alınması; tırnakların daha sağlam, daha güçlü ve daha sağlıklı olmalarını sağlayacaktır. Örneğin, demir eksikliği olan birinin tırnakları daha kırılgandır ya da tırnak üzerinde çeşitli çukurlar meydana gelebilir. Protein eksikliği de tırnaklar üzerinde benzer etkilere sahiptir.

Beslenme programınızda yapacağınız bazı değişiklikler, tırnaklarınızın güçlenmesini sağlayacak ve daha hızlı uzamaya teşvik edecektir. Peki, tırnak güçlendirici vitamin ve mineraller hangileridir?

– Kalsiyum

Eczanelerde ve kozmetik marketlerde bulabileceğiniz bazı tırnak ürünleri, kalsiyum içeriğine sahiptir. Bunun nedeni, yetersiz kalsiyum alımının tırnak sağlığını olumsuz etkilemesidir. Kalsiyum alımının tırnak sağlığına etkileri kesin olarak kanıtlanmış olmasa da, beslenme programınızda kalsiyuma yeterli miktarda yer vermeye özen gösterin.

– Protein

Hızlı Tırnak Uzatma Yöntemleri 3

Tırnaklar proteinden yapıldığı için, protein eksikliğinin tırnak sağlığını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Beslenme programınızdaki protein miktarını arttırmak için, beyaz et gibi yağsız et seçeneklerini daha fazla tüketebilirsiniz. Eğer vejetaryenseniz; yer fıstığı, peynir, yeşil mercimek ve süt ürünleri de protein alımınızı arttıracaktır.

– Biotin

Sağlıklı saç ve tırnaklar için önemli bir B vitamini kompleksi olan biotin; tırnaklarınızın kırılmasının önlenmesinde ve tırnakların daha güçlü uzamalarında yardımcıdır.

Sağlıklı Tırnaklar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Tırnak Etlerini Koruyun ve Nemlendirin

Sağlıklı tırnak etleri, sağlıklı tırnaklar anlamına gelir. Tırnak etleri, tırnaklar üzerinde bariyer görevi görür ve onları nemli tutar. Ayrıca, oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesine de yardımcı olur. Tırnakların uzaması, tırnak çizgisinin tam altındaki bölgeden başlar ve tırnakları sağlıklı tutmak için önemlidir. Tırnak etlerini kesmek, tırnakları tahriş ya da enfekte edebilir. Bunu önlemek için, manikür yaptırmak yerine tırnak etlerini yavaşça geri itmeyi deneyebilirsiniz.

 • Tırnağı Sertleştirecek Ürünlerden Kaçının

Daha güçlü tırnaklara sahip olmayı vaat eden ürünleri kullanmak iyi bir fikir gibi görünse de, bu tür ürünler tırnaklarınıza zarar verebilir.

 • Ellerinizi Daha Fazla Nemlendirin

Kuru eller, tırnak sağlığı ve gücü söz konusu olduğunda önemli bir sorundur. Çoğu kadın, yüzünü yıkadıktan sonra onu nemlendirmeyi ihmal etmezken; ellerini yıkadıktan sonra nemlendirmeyi düşünmezler. Ancak ellerinizi her gün düzenli olarak nemlendirmek, tırnakların da daha güçlü ve daha sağlıklı olmalarına yardımcı olacaktır.

 • Tırnak Koruyucu Kullanın

Oje uygulamadan önce tırnak koruyucu kullanmak, tırnakların soyulmasını ve zayıflamasını engelleyebilir. Bu tip ürünler; tırnakları güçlendiren ve daha hızlı uzamaya teşvik eden bileşenler içerir.

 • Yeterli ve Dengeli Beslenin

Besin eksikliği, saç ve tırnak sağlığında olumsuz etkilere sahiptir. Nasıl cildiniz yediklerinizden etkileniyorsa, tırnaklarınız da etkilenir. Protein, karbonhidrat ve yağ alımı yönünden dengeli bir beslenme programı uygulayın. Düşük karbonhidrat içeren diyetler, vücuttaki biyotinin azalmasına neden olabileceğinden, tırnak ve saç sağlığı için çok fazla önerilmemektedir.

Hızlı Tırnak Uzatma Yöntemleri 4

 • Takviye Kullanmayı Düşünün

Tırnaklar, vitamin eksikliğini ilk gösteren yerlerden biridir. Biotin ya da omega-3 takviyesi gibi vitamin takviyeleri kullanmaya çalışın.

 • Tırnaklara Da Peeling Yapın

Tırnaklarınızın sağlamlığını ve sağlığını korumak için, düzenli aralıklarla onlara da peeling yapın. Bunu yapmak için bir tırnak törpüsü kullanabilirsiniz. Tırnak yüzeyini düzleştirmek ve parlatmak için, hafif dairesel hareketlerle ancak fazla sert uygulamadan, haftada bir kez bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Hızlı Tırnak Uzatma Yöntemleri

Tırnaklarınızın daha güçlü olması, daha sağlıklı görünmesi ve daha hızlı uzamalarına yardımcı olmak için, evinizde bulunan malzemelerden yararlanabilirsiniz. Evde hızlı tırnak uzatma yöntemlerinden bazıları aşağıda listelenmiştir:

-Zeytinyağı ile Masaj

Hızlı Tırnak Uzatma Yöntemleri 5

E vitamini içeriği yüksek bir besin olan zeytinyağı, tırnakların daha nemli ve sağlıklı olmalarına yardımcı olur. Zeytinyağı, uygun şekilde masaj yapıldığında; tırnaklardaki kan dolaşımını hızlandırır ve böylece daha hızlı uzamalarını kolaylaştırır. Zeytinyağını önce ılık hale gelene kadar ısıtın. Ardından beş dakika boyunca ellerinize ve tırnaklarınıza nazikçe masaj yapın. Ardından eldivenlerinizi giyin ve zeytinyağını gece boyunca ellerinizde bekletin.

-Yumurta Kabuğu Peelingi

Tırnakları doğal yolla daha hızlı uzatmak için tercih edilen bir başka yaygın yöntem de yumurta kabuğu kullanmaktır. Yumurtayı yerken, kabuğunun da faydalı olabileceğini düşünmüş müydünüz? Tırnak sağlığı için gerekli olan protein, kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum minerallerini içeren yumurta kabuğunu tırnak uzatma kürü olarak kullanmak isterseniz:

 • Yumurta kabuklarını bir rondonun içerisine alın ve rondodan geçirin.
 • İçerisine ketem tohumu ve biraz da badem ekleyip biraz daha çekin ve toz kıvamına getirin.
 • Karışımı, sabahları ılık sütün içerisine 1 çay kaşığı şeklinde ekleyin.
 • Uygulamayı, en az 3 hafta boyunca her gün düzenli olarak uygularsanız, tırnaklarınızın doğal bir şekilde hızlı ve sağlıklı uzadıklarını göreceksiniz.

– Limon Suyu İle Tırnak Uzatma

Hızlı Tırnak Uzatma Yöntemleri 6

C vitamini içeriği yüksek bir besin olan limon; tırnaklardaki sarılıktan kurtulmanıza ve tırnakların parlamasına yardımcı olur. Ayrıca, içerdiği antioksidanlar ile düzenli uygulamada tırnak gelişimi için de oldukça faydalıdır. Hızlı tırnak uzatma yöntemi olarak limonu kullanmak isterseniz:

 • 1 yemek kaşığı limon suyunu 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın.
 • Karışımı mikrodalga fırında hafifçe ısıtın.
 • Tırnaklarınızı bu karışımın içerisinde 10- 15 dakika bekletin.
 • Uygulamayı, haftada 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.

– At Kuyruğu İle Tırnak Uzatma

Saç ve tırnak uzatmada sıkça kullanılan malzemelerden biri olan at kuyruğu, içerdiği kalsiyum ve diğer mineraller ile tırnak sağlığını güçlendirir ve daha hızlı uzamaya teşvik eder. Hızlı tırnak uzatma kürü hazırlamak istiyorsanız:

 • 1 çay kaşığı kuru at kuyruğunu kaynar suya alın ve 1 dakika sonra tencerenin altını kapatın.
 • Daha sonra 5-10 dakika demleyin, süzün ve soğumaya bırakın.
 • Soğuduktan sonra, tırnaklarınızı bu suya batırıp 15-20 dakika bekletin.
 • Uygulamayı, haftada en az 3-4 kez ve en az 1 ay boyunca uygulayın.

– Domates İle Tırnak Uzatma

Hızlı Tırnak Uzatma Yöntemleri 7

Evde doğal yöntemlerle tırnak uzatma söz konusu olduğunda, domates en faydalı malzemelerden biri kabul edilir. C ve A vitaminleri yönünden zengin bir besin olan domatesin biotin içeriği de oldukça yüksektir. Hızlı tırnak uzatma için domatesi kullanmak isterseniz:

 • 1 yemek kaşığı domates suyunu 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın.
 • Karışımı mikrodalga fırında hafifçe ısıtın ve tırnaklarınızı batırıp 10-15 dakika bekletin.
 • Belirgin bir fark görmek için, uygulamayı haftada 2-3 kez tekrarlayın.
 • Bu yöntem, tırnaklardaki sarılığın giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

 

 

 

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment