Herkes yüzündeki yaşlanma belirtileri ile ilgili endişeler yaşıyor, hiç kimse kırışık görmek istemiyor. Çünkü kırışıklıklar ve koyu renkli lekeler güzelliğe zarar veriyor. Ama bunlardan korunmak, var olanları silmek için de bir şeyler yapmak gerekiyor. Bu açıdan en basit ve etkili önerilerden birisi, cilt bakım rutinine hindistancevizi yağı eklemektir.

Hindistancevizi yağı, ciltte kolajen üretimini arttırır ve ciltteki hücrelerin yenilenmesini teşvik ederek kırışıklıkları giderir, cildi gerginleştirir. Hem ucuz hem de çok faydalı olan hindistancevizi yağını cilt bakım rutininin en önemli parçası haline getirmek en doğrusu diye düşünüyorum.

Kırışıklıkları gidermek için hindistancevizi yağı nasıl kullanılır?

Hindistancevizi Yağı İle Kırışıklıklardan Kurtulun! 2

  • Sade hindistancevizi yağı

Evet, basit ama çok etkili; yüzünüzü temizleyin ve soğuk suyla duruladıktan sonra hafifçe kurulayın. Ardından parmaklarınızın ucuna birkaç damla hindistancevizi yağı alın ve birkaç dakika boyunca dairesel hareketlerle yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Bu şekilde uyuyun ve yüzünüzü sabah ılık su ile yıkayın.

Her gece uyumadan önce bunu yaparak, hindistancevizi yağının ciltte serbest radikallerle savaşmasını, kırışıklıkları azaltıp cildi temizlemesini ve bolca nemlendirmesini sağlamak mümkündür.

  • Elma sirkesi ve hindistancevizi yağı

1 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 çorba kaşığı su ve birkaç damla hindistancevizi yağı cam bir kasede karıştırılır. Bir parça pamukla cilde uygulanır ve ardından kendiliğinden kuruması için bırakılır. Bu şekilde uyuyup sabah cilt ılık su ile yıkanabilir.

Her gece uygulanabilecek bu işlem sayesinde cilt gerginlik kazanır, cildin pH değeri dengelenir ve cilt tonu eşitlenir.

  • Hintyağı ve hindistancevizi yağı

2-3 damla organik hindistancevizi yağı ve 2-3 damla hintyağı cam bir kasede karıştırılır. Parmak uçları ile yağ alınarak tüm yüze masaj yapılır. Tüm gece bu şekilde uyuyup sabah cilt ılık su ile yıkanır.

Her gece bu bakım yapılarak ciltte kırışıklık oluşumu önlenir, var olan kırışıklıklar da hafifletilir. Çünkü hintyağı, antioksidanlar ve antienflamatuar bileşenler de içeren cilt için çok kaliteli bir besleyicidir. Hindistancevizi yağı ile birleşince de ciltteki ince çizgileri ve kırışıklıkları gidererek cildi yumuşatır ve gençleştirir.

Hindistancevizi Yağı İle Kırışıklıklardan Kurtulun! 3

  • E Vitamini ve hindistancevizi yağı

1 tane E vitamini kapsülü ve birkaç damla hindistancevizi yağı karıştırılır. Cilt tamamen temizlendikten sonra hafif nemliyken bu karışım masaj yaparak cilde uygulanır.

Her gece bu bakımı yaparak; E Vitamini cildi nemlendirir, kırışıklıkların ve ince çizgilerin nedeni olan sağlıksız kuruluğu giderir. Hindistancevizi yağı ile birleştiğinde ise içeriğinde bulunan donuk ve yaşlanan cildi gençleştirmeye yardımcı olan bir antioksidan olan tokoferol ile çok daha etkili bir cilt bakımı sunar.

  • Hindistancevizi yağı ve bal

1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ve 1 çay kaşığı bal karıştırılır. Karışım cilde masaj yaparak sürülür ve yaklaşık bir saat bekledikten sonra ılık su ile yıkanır.

Bu bakım her gün yapıldığında; bal, içeriğinde bulunan antioksidanlarla ciltte zarar görmüş alanları iyileştirir. Hindistancevizi ve bal karışımı ise kırışıklıkları gideri ve cilde harika bir parlaklık verir.

  • Hindistancevizi yağı, çiğ süt ve limon suyu

1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı, 1 çay kaşığı çiğ süt ve birkaç damla limon suyu karıştırılır. Bu karışım cilde uygulanır ve 2-3 dakika masaj yapılır. 15 dakika daha beklettikten sonra cilt ılık su ile yıkanır.

Bu bakım her gün tekrarlandığında limon suyu cildi temizler ve gözenekleri sıkılaştırır. Cildin elastikiyetini artıran ve kırışıklıkları azaltan C vitamini içerir. Çiğ süt cildi nemlendirir ve bunların hindistancevizi yağı ile karışımı da cildi hem besler hem de onarır.

Author

Write A Comment