Güzel ve temiz bir cilde sahip olmak ve cildin bakımını yapmak, sıcak havaları ve çevre kirliliğini düşündüğümüzde oldukça zor bir iştir. Parlak ve pürüzsüz ciltle dünyaya gelen çok az şanslı insan varken, geri kalanların özellikle de hassas bir cilde sahip olanların berrak ve ışıldayan bir cilde sahip olmak için çok çabalaması gerekiyor. Hadi hassas ciltler için derlediğimiz güzellik ipuçlarına bakalım.

Cilt bakım önerilerine bakmadan önce cildimizin hassasiyetini bilmek için küçük bir test yapalım.

Test: Cildiniz hassas mı?

Hassas Ciltler İçin Bilinmesi Gereken 16 Güzellik Önerisi 2

  1. Yüzünüzü yıkadıktan hemen sonra dikkat edin. Cildiniz sıkı veya rahatsız edici oluyor mu?
  2. Diğerlerine göre sivilce ve kırmızı lekelerle daha sık karşılaşıyor musunuz?
  3. Güneş altında çok az kalsanız bile cildiniz kolayca yanıyor veya bronzlaşıyor mu?
  4. Cildiniz kozmetik ürünlerin bir çoğundan rahasız oluyor mu?
  5. Cildiniz kimyasal ve yapay renkli kozmetiklere ters tepki veriyor mu?
  6. Erken kırışıklıklar ve ince çizgilerden muzdarip misiniz?
  7. Cildiniz kaşıntılara veya lapa lapa kuru yamalara sahip mi?

Eğer bu sorulara verdiğiniz cevap çoğunlukla “evet” ise hassas bir cilde sahip olduğunuza şüphe yok. Hassas cildinizi çevreden korumak ve zarar görmesini önlemek için yapmanız gereken ekstra ve düzenli bir bakım. Şimdi hangi yolları izlenebileceğinizi ve hassas cilt bakımı için nelere yapabileceğinizi öğrenmek için listeye bir göz atalım.

Hassas Ciltler İçin Güzellik İpuçları:

İşte uygulayabileceğiniz en iyi 16 cilt bakım ipucu:

1. Aldığınız ürünlerin içeriklerine dikkat edin

Hassas Ciltler İçin Bilinmesi Gereken 16 Güzellik Önerisi 3

Hassas ciltler maalesef ürünlerde bulunan her içerikle iyi bir reaksiyona girmeyebilir. Kullandıktan sonra oluşabilecek cilt tahrişinden kaçınmak için satın aldığınız üründe bulunan içerikleri bilmek çok önemlidir. Bunun için birçok güzellik salonu, cilt tipinize uygun olan doğru ürünü bulmak için cilt testleri yapar.

2. Hassas ciltler için cilt testi

Yukarıda da bahsettiğim gibi, yüzünüzde yeni bir ürün kullanmadan veya yeni bir kozmetik markası denemeden önce bir cilt testi yaptırmanız çok önemlidir. Oluşabilecek herhangi bir cilt reaksiyonunu görmek için yüzünüze değil, cildinizin farklı bir yerine üründen küçük bir miktar koyun ve 48 saat boyunca bekletin.

3. Cildinizi Nemlendirin

Sağlıklı bir cilt bakım rejimine sahip olmak tüm cilt tipleri için, özellikle de hassas cilt tiplerine istediği su miktarını vermek kurumaması için çok önemlidir. Cildinize uygun, tercihen organik bir nemlendirici kullanmalısınız. Birçok kozmetik şirketi, hassas ciltler için özel olarak üretilmiş özel nemlendirici kremlere sahiptir. Daha iyi sonuçlar almak için bu kremlerden birini deneyebilirsiniz.

Hassas Ciltler İçin Bilinmesi Gereken 16 Güzellik Önerisi 4

4. Ne yediğinize dikkat edin

Parlak ve pürüzsüz bir cildi her başlık altında değineceğimiz bir konu. Böyle bir cilde sahip olmak istiyorsanız beslenme düzeninizi kontrol etmek çok önemlidir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı toksinleri temizler ve cildinizi parlatır. Cildinizi nemli tutmak için bolca su ve taze meyve suları için. Hassas ciltler için güzellik ipuçlarından en önemlisi budur. Bazı besinler cildinizde ters tepki verebilir ve cildiniz hassasiyeti artırabilir. Bu besinleri belirleyin ve tüketmekten kaçının.

5. Güneşten korunun

Çok fazla ısı cilt hücrelerine zarar vermekle birlikte genellikle cilt döküntülerine ve hastalıklara neden olabilir. Güneş gözlüğü kullanarak ve yüksek SPF’li güneş koruyucular tercih ederek güneşin zararlı ultraviyole ışınlardan kaçınmalısınız. Ayrıca mümkün olduğunca güneşe az çıkın.

6. Yüzünüzü yıkayın

Fırsat buldukça yüzünüzü yıkayın. Sadece cildinizi nemlendirmekle kalmaz aynı zamanda gözeneklerinizi tıkayabilecek kirleri temizlemeye de yardımcı olur. Cildinizi hafifçe kurulayın, sürtmekten ve sert hareketlerden kaçının.

Hassas Ciltler İçin Bilinmesi Gereken 16 Güzellik Önerisi 5

7. Gözlerinize dikkat edin

Göz çevresi yüzün geri kalanına göre çok daha hassas bir cilt yapısına sahiptir. Bu nedenle, her gece uyumadan önce kaliteli göz kremleri ve temizleyicileri kullanmanız oldukça önemlidir.

8. Hassas ciltler için dış etkenler

Sadece beslenme düzeniniz değil sigara içmek, stres, uyku düzensizliği veya aşırı kirlilik gibi bazı dış etkenler hassas cildin döküntülerle parlamasına ve daha büyük cilt sorunlarına neden olabilir.

Hassas Ciltler İçin Bilinmesi Gereken 16 Güzellik Önerisi 6

9. Yüz temizleme bezlerini kullanın:

Sert havlu kullanarak cildinize sert davranmak yerine sadece hafifçe yüzünüzü temizleyen yüz mendillerini kullanmayı deneyin.

10. Hassas ciltler için genel bakım

Sadece yüzün değil, tüm vücudunun ilgi ve bakıma ihtiyacı var. Cildinizi yumuşak ve esnek hale getirmek için güzel duş jelleri ve uygun nemlendiriciler kullanın.

Hassas Ciltler İçin Bilinmesi Gereken 16 Güzellik Önerisi 7

11. Kozmetik ürünleri seçiminde dikkatli olun

Her zaman kokusuz olan kozmetik ürünlerini tercih edin çünkü kokulu kozmetik ürünlerinin çoğu hassas cildinizde sorun yaratabilir. Yapay renk yok etiketli ürünler seçmeniz ise çok daha iyi olacaktır.

12. Ürünleri dikkatlice kullanın

Dışarı çıkmadan veya önemli bir etkinliğe katılmadan önce sakın yeni ürünler denemeyin. Alışık olmadığınız ürünler cilt durumunuzu kötüleştirebilir. Her zaman alışkın olduğunuz ve dermatoloğunuzun önerdiği ürünleri kullanmaktan yana olun.

Hassas Ciltler İçin Bilinmesi Gereken 16 Güzellik Önerisi 4

13. Hafif temizlik ürünlerini tercih edin

Hassas cildinizi kurutabileceği ve zarar verebileceği için sert kimyasallar veya koruyucu maddeler içeren sabunlar ve yüz temizleyicileri kullanmaktan kaçının. Bunların yerine hafif hipoalerjenik temizleyicileri tercih edin.

14. Etkili tonikler kullanın

Cildiniz için alkollü tonik kullanmayın. Temiz bir pamuk yardımı ile cildinize taze gül suyu uygulayabilirsiniz.

Hassas Ciltler İçin Bilinmesi Gereken 16 Güzellik Önerisi 9

15. Yoğurt ve yulaf ezmesi maskesi

Yoğurt ve yulaf ezmesi karışımından elde edeceğimiz maske hassas cilt tipleri için mükemmel bir maskedir. Ölü hücrelerden arındırarak nemini azaltmadan cildinizi parlatır. Düzenli kullanımda kusursuz bir cilde sahip olabilirsiniz.

16. Bol su tüketin

Suyun cildi parlattığını ve güzelleştirdiğini bilmeyen yoktur. Bu nedenle bol tüketimi cildiniz için çok önemlidir.

İşte artık hassas cildinizi kendine getirecek ipuçlarını artık biliyorsunuz!

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment