Hametan Krem Nedir?

Her evde, her işyerinde, neredeyse herkesin başına ufak tefek kazalar geliyor. Herhangi bir kaza olmasa da cilt yüzeyinde çeşitli sebeplerle izler, yara ve yanık izleri, tahrişler, deformasyonlar olabiliyor. Bu sebeple de her an, her yerde çantada, dolapta acil durumlar için her cilt sorununda yardımcı olacak bir krem veya pomad olsa hiç de fena olmaz. Tam da bu ihtiyacı giderecek şekilde kullanılan Hametan krem ve pomadlar her eve lazımdır. Her ikisinin de etkin maddeleri aynı olmakla birlikte Hametan pomad, kreme göre biraz daha yağlıdır, ancak etkileri aynı olduğu için her ikisi de tercih edilebilir.

Ciltte ortaya çıkan ve herkesin canını sıkan  yaralar, yanıklar, cilt lekeleri ve daha birçok cilt sorunu kısa süre içinde doğal içerikli bir kremle yok edilebiliyor. Kesinlikle hemen herkesin çantasında bulunması gereken Hametan kremi denemekte fayda var. Hametan kremin içinde bulunan etken maddeler, onun kısa sürede bazı cilt sorunlarını ortadan kaldırmasına ya da en azından hafifletebilmesine yardımcı olmaktadır. Hametan pomad; kundaktaki bebekten, emziren annelere, hatta ileri yaşta olanlara kadar herkesin kullanımına uygundur ve herhangi bir yan etki yapmaz.

Hametan kremi, kozmetik ürünlerden ayıran ve daha güvenli hale getiren en önemli özellikler doktor reçetesi ve önerisi ile de eczanelerden satın alınabiliyor olmasıdır. Cilt lekelerinden, sivilcelere, yara ve yanık izlerine kadar pek çok cilt sorununa çözüm olan Hametan kremi daha yakından tanımakta fayda var.

Hametan krem nedir, neler içerir?

Çok sayıda cilt sorununda güvenle kullanılabilen Hametan krem, reçete ile satılmasına rağmen çok etkili olması dolayısıyla herkes tarafından sıklıkla tavsiye ve tercih edilmektedir. Pek çok cilt sorununda doktor ve eczacılar Hametan krem önermekte, bu bakımdan güvenle kullanılabilmektedir. 30 gramlık ve 50 gramlık alüminyum tüplerde satılan Hametan pomadın etken maddesi; Hamamelis virginiana kremin en etkili bileşendir ve 100 gramda ortalama 25 gram Hamamelis virginiana içerir.  Hametan kremin ekten maddesi olan Hamamelis virginiana neredeyse her cilt sorununa doğal çözüm olabilen bir maddedir.

Hametan kremin içeriğinde bulunan etken madde olan Hamamelis virginiana adlı sulu özüt; doku büzücü, kanamayı durdurucu, iltihap giderici gibi olumlu etkilere sahiptir. Hamamelis virginiananın iyileştirici etkisi ile; deride meydana gelen yaralanmalardan sonra, o bölgede deri proteinlerinin çökmesini sağlayarak doku büzücü ve kalınlaştırıcı bir etki gösterir. Deri yaralanmalarından sonra etkilenen bölgeye Hamamelis virginiana maddesi uygulandığında, o bölgede kanama kısa sürede durur ve pıhtılaşma süreci hızlanır.

Hametan pomat, Hametan krem ne işe yarar?

Hametan krem genellikle cilt problemlerinde kullanılırken, kullanım alanı sadece cilt soruları ile kısıtlı değildir. Bununla birlikte Hametan krem, cilt sorunlarını önlemek ve klasik cilt bakımı yapmak, cildi nemlendirmek için de kullanılmaktadır.

Hametan krem çoğunlukla cilt lekeleri, sivilce izleri ve  yanık lekelerini yok etmekle birlikte, başka bir cilt sorununu gidermek için Hametan krem kullananlar sivilcelere de iyi geldiğini fark edip sivilce için de kullanmaya başlamışlardır. Ancak bunun tam tersi olarak da bazı kullanıcılar Hametan kremin ciltte sivilceye sebep olduğunu, bu kremi kullandıktan sonra yüzde sivilce artışı olduğunu belirtmekteler. Böylesi bir durumda da cilt tiplerindeki farklılıklar göz önünde bulundurulmaktadır. Şöyle ki; Hametan pomat ve Hametan krem tercih edilirken cilt tipi de hesaba katılmalıdır. Yağlı ciltlerde Hametan pomad daha yağlı olduğu için tercih edilmemeli, Hametan krem tercih edilmeli ve o da çok sık kullanılmamalıdır.

Unutulmamalıdır ki; Hametan krem, sivilce ve iltihaplı sivilce için kullanıldığında ilk başlarda ciltte sivilce artışı olması normaldir. Çünkü ilk önceleri derinin alt tabakasında bulunan sivilceler yüzeye çıkar ve ardından yok edilir. Bu bakımdan ilk dönemlerde sivilce artışı görülmekle birlikte, ilerleyen dönemlerde sivilceler de hafifleme izlenebilir, fakat yinede akne tedavisi için dermatolog önerisi almak en doğrusudur.

Hametan Krem Nedir, Neye İyi Gelir? 2

Hameten kremin faydaları nelerdir?

 • Ciltte oluşan bazı lekeleri
 • Cilt yaşlanmasını ve kırışıklık oluşumunu önler.
 • Deri altında hücre yenilenmesini hızlandırır.
 • Cildi canlandırır.
 • ve 2. derece yanıkları tedavi eder.
 • Güneş yanıklarına iyi gelir.
 • Gebelikte ve emzirme döneminde yaşanan meme ucu çatlaklarını iyileştirir.
 • Kuruyan, çatlayan, yıpranan cilde bakım yapar ve onarır.
 • Uzun süreli yatmak gereken hastalıklar sonucu oluşan yatak yaraları, açık yaralar ve ameliyat yaralarının tedavisinde etkilidir.
 • Bebeklerin sıklıkla yaşadığı pişik, çizik ve yaraları iyileştirir.
 • Herhangi bir sürtünme ve darbe sonrası oluşan sıyrık, tahriş ve zedelenmelerin tedavisinde etkilidir.
 • Cildi nemlendirmek ve ciltteki nem oranını dengelemek için kullanılır.

Hametan krem ve pomadın faydaları ve kullanım alanları çok zengindir. Yukarıda sayılanların yanında Hametan kremin cilt bakımı ve onarımında daha pek çok faydası bulunmaktadır. ancak bunun için düzenli aralıklarla kullanılması ve mümkünse doktor önerisiyle kullanılması daha doğru olacaktır.

Hametan krem nasıl kullanılır?

Hametan kremin de tıpkı diğer cilt ürünleri gibi öncelikle doktor önerisi doğrultusunda kullanılmasında fayda vardır. Kişinin cildinin ihtiyacına göre kullanım sıklığı ve dozu değişecektir. Ancak Hametan kremin doktor reçetesi olmadan, basit cilt sorunlarında ve cilt bakımı amaçlı da kullanılabildiği göz önünde bulundurulduğunda herhangi bir süre ya da zaman kısıtlaması yapmak, kesin kurallar koymak doğru olmayabilir. Kişi ihtiyaç duyduğu süre zarfında, çok fazla olmayacak şekilde, ince bir tabaka halinde sürülebilir.

Hametan krem kullanımında genel olarak; kremin uygulanacağı bölge ılık su ile iyice temizlenir, kremden parmak ucuyla nohut büyüklüğünde alınır ve masaj yapar gibi yumuşak hareketlerle sürülür. Cildin kremi tamamen emmesi için bir süre masaj yapılması doğru olur. Kremin uygulandığı bölgede sorun yoksa açık kalmasında sakınca yoktur, ancak sürülen bölgede yara ya da çizik varsa ince bir gazlı bez ile kapatılması daha doğru olur.

Hametan krem bebeklere nasıl uygulanır?

Bebeklerde pişik ya da hafif çizikler olduğunda Hametan krem ince bir tabaka halinde sürülmesi yeterlidir. Hametan kremin kullanımı ile ilgili bir yaş kısıtlaması yoktur ve doğum anından itibaren kullanılabilir.

Hametan krem meme ucu çatlaklarında nasıl kullanılır?

Anne sütüne geçmediği bilinen Hametan kremin emzirme döneminde kullanılmasında bir sakınca olmamakla birlikte, doğumun son günlerinden başlayarak emzirme döneminde meme ucunda oluşan yaraların önlenmesi ve tedavisi için Hametan krem önerilir. Bebek emzirildikten sonra meme ucuna yumuşak hareketlerle krem sürülür ve bebek emeceği zaman da ılık su ile ıslatılmış yumuşak bir mendille göğüs temizlenir. Bu sayede göğüslerin bakımı yapılır, çatlak ve yara oluşumu önlenir, var olanlar onarılır, tedavi edilir.

Hametan krem ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Hametan krem cilt yüzeyinde oluşan izleri ve deformasyonu gideren, iyileştiren şifalı bir kremdir. Cilt sorunlarının yanı sıra, cildin genel bakımını yapmak için de Hametan kremden faydalanılabilir. Düzenli kullanımda Hametan kremin deri altında hücre yenilenmesini hızlandırdığı, cilde parlaklık ve canlılık kattığı, cildin nem dengesini sağladığı bilinmektedir. Bunun için Hametan krem tek başına kullanılabileceği gibi, Bepanthen krem ve Madecassol krem ile karıştırılarak da cilde uygulanabilir, cilt bakımı yapılabilir.  Bu karışım ile cilt kendini yeniler, cildin renk tonu eşitlenir, sivilce, yara izleri ve yanık izleri hafifler ve ortadan kalkar. Ayrıca Hametan, Madecassol ve Bepanthen kremlerin karışımı ciltteki çatlakları ve hasarları onarır cildin kuruyarak çatlamasını önler. Ancak bu karışımdan istenen etkili sonuç almak için düzenli kullanılması, günde 1 kez ve özellikle de akşamları sürülmesi gerekir. Bunun için 1 çay kaşığı Madecassol krem, 1 çay kaşığı Bepanthen krem ve 1 çay kaşığı Hametan krem bir cam kase içerisinde karıştırılır. Kremleri mümkün olduğunca eşit miktarda kullanmaya dikkat etmek önemlidir. Hazırlanan karışım dudak ve göz çevresi hariç tüm yüze ve gerekirse boyun ve dekolte bölgesine de sürülebilir. Hazırlanan karışımın haftada 2 kez uygulanması yeterlidir. Krem karışımını sürmeden önce cilt iyice temizlenmeli, varsa makyajdan arındırılmalıdır. Bu maske cildi nemlendirmek, beslemek, canlandırmak ve kırışıklık oluşumunu önlemek için çok faydalıdır. Ancak bu maske, aşırı yağlı cilt tipleri için uygun değildir. İstenen etkili sonucu almak ve cilt sorunlarından kurtulmak için maskeyi düzenli olarak uygulamak ve dozunu artırmamak gerekir. Zira fazla kullanılırsa ciltte sivilce ve yağlanma meydana gelir.

Hametan kremin yan etkileri nelerdir?

Hametan krem yukarıda sayılanlar ve çok daha fazla cilt sorununda iyileştirici, onarıcı olarak görev alan bir kremdir ve neredeyse hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Hametan kremin her yaşta ve özellikle de bebeklerde kullanılabiliyor olması onun kesin olarak zararsız olduğunu göstermektedir. Ancak Hametan kremin içinde bulunan etken maddeye karşı hassasiyeti olan kişilerde birtakım basit şikayetler görülebilir. Bunlar genellikle; deri döküntüleri şeklindedir.

Hametan bebeklerde kullanılır mı?

Hametan krem doğduğu andan itibaren bebeklerde rahatlıkla kullanılabilir. Hametan pişik kreminin bebeklerde pişik oluşumunu önlediği, var olan pişik sorununu da onardığı bilinir ve doktorlar tarafından da önerilir.

Hametan krem yüzde kullanılır mı?

Hametan krem yüz bakımında ve yüzdeki sorunlarda güvenle kullanılır. Bunun için yüze ince tabaka halinde krem sürülür ve masaj yaparak yedirilir.

Hametan krem bebeklerin yüzüne sürülür mü?

Hametan kremin bebekler için bilinen bir yan etkisi olmamasına rağmen, doktor önerisi olmadıkça bebeklerin yüzüne sürülmesi tavsiye edilmez.

Hametan sivilce yapar mı?

Hametan krem doğru dozda ve uygun aralıklarla  ve yağlı ciltlerde kullanılmadığı taktirde  sivilce yapmaz.

 

Hametan krem nemlendirici olarak kullanılabilir mi?

Hametan kremin cildi nemlendirme, cildin nem dengesini koruma özelliği vardır. Bu sebeple de cilt nemlendiricisi olarak yüze, ellere ve bebeğin poposuna çok iyi bir nemlendirici krem olarak sürülebilir.

Hametan krem ve pomad arasındaki fark nedir?

Hametan kremin de pomadın da etkin maddesi aynıdır. Ancak pomad, kreme göre daha yağlıdır. Aralarındaki fark sadece yağ oranıdır.

Hametan krem dudak çatlağı için kullanılır mı?

Hametan krem çok kaliteli bir nemlendirici olduğu için dudaklarda çatlak oluşumunu önlemek, var olan çatlakları onarmak için ince tabaka halinde sürülebilir.

Hametan krem reçetesiz satılır mı?

Hametan krem hem reçeteli hem de reçetesiz olarak eczanelerden satın alınabilir.

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment