Dermatolojik ürünler kategorisine ait bir ilaç olan Fito krem; yumuşak yapılı ve beyaz renkli bir kremdir. Aktif madde olarak “triticum vulgare” içeren krem; yara iyileştirici ve cilt hücrelerini yenileyici özelliklere sahiptir. Cilt dokusunda oluşan yaraların tedavisinde, bölgesel olarak uygulanan Fito krem; pek çok cilt rahatsızlığında doktorlar tarafından reçete edilmektedir. %15 oranında triticum vulgare içeriğinin yanı sıra; Etilen Glikol isimli bir bileşen de içermektedir.

Peki, Fito krem ne işe yarar? Nerelerde kullanılır? Nasıl kullanılmalıdır? Yüzdeki yara ve lekeler için de kullanılabilir mi? Sivilce tedavisinde önerilen bir krem midir? Hamilelikte kullanımının herhangi bir zararı olur mu? Emzirme döneminde kullanılabilir mi? Fiyatı ne kadardır ve SGK tarafından karşılanır mı? Tüm bu soruların cevabı için, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

Fito Krem Ne İşe Yarar?

Fito Krem Nedir, Nasıl Kullanılır? 2

Varikoz ülser, ışına maruz kalmaya bağlı oluşan cilt lekeleri, cilt çatlakları, sünnet sonrası, uzun süre yatağa bağlı kalmaya bağlı meydana gelen yaralar, egzama, sedef hastalığı, ciltte oluşan alerjik kaşınmalar, orta ve yüksek derecedeki yanıklar, soğuktan oluşan cilt çatlakları, ameliyat sonrası dönemde oluşan yaraların tedavisi, kapanmayan yaralar, meme başı çatlağı gibi; ciltte oluşabilecek pek çok farklı yara türünün tedavisinde, etkili bir cilt yenileyici olarak kullanılmaktadır.

Cilt dokusunun yenilenmesi, pek çok farklı nedene bağlı olarak normalden daha uzun sürebilir. Böyle dönemlerde, doktorunuz yara iyileşmesini hızlandırmak için Fito krem önerebilir.

 • Akne lekelerinin hafiflemesine yardımcı olur. Düzenli kullanımda, sivilce lekelerinin daha az belirgin hale gelmesini sağlar. Akne problemi için kullanımında; temiz cildinize günde bir kez az miktarda uygulayabilirsiniz.
 • Suçiçeği hastalığı sonrasında ciltte izler kalabilir. Fito krem, bu tip izler için de kullanılabilir ancak düzenli kullanılması önemlidir ve iyileşme süresini doğrudan etkilemektedir.
 • Derin kesiklere bağlı oluşan izler, ameliyat sonrası kalan izler, deride oluşan cilt hasarları, trafik kazası sonrası oluşan yaraların izleri gibi pek çok yara izinde, hızlı yenileyici özelliği ile cildin kendini daha hızlı yenilemesine yardımcı olmaktadır.
 • Güneş yanığı ya da diğer yanık türlerinde; problemli bölgeye günde 1 kez az miktarda uygulanmalıdır.
 • Herhangi bir ameliyat sonrasında, dikişlerin olduğu bölgeye uygulandığında, dikişlerin daha hızlı kaynamasına ve kalan izlerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kış aylarında çatlayan dudaklar için de kullanılabilir, ancak az miktarda uygulanması önerilmektedir. Dudak çatlakları için uygulayacaksanız, kremi kesinlikle yutmadığınızdan emin olmalısınız.
 • Sedef hastalığı ve egzama gibi cilt hastalıklarında destekleyici bir krem olarak da kullanılabilir. Bu tip cilt problemleri için kullanımında, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
 • Sivilce sonrasında ciltte kalan sivilce lekelerinin tedavisinde etkin olarak kullanılan bir ilaçtır. Cilt hücrelerini yenileyici özelliğe sahip olan Fito kremi, sivilce lekelerinin üzerine ya da göz çevresi hariç tüm yüze ince bir tabaka halinde uygulanabilir.
 • Kışın kuruyan dudakların yanı sıra, eller için de kullanılabilir.
 • Lazer uygulamalar ya da ağda gibi epilasyon uygulamaları sonrasında, bölgede oluşabilecek tahrişin önlenmesi için az miktarda uygulanabilir.
 • Hızlı kilo alıp verme ya da hamileliğe bağlı oluşan cilt çatlaklarının erken dönem tedavisinde yardımcıdır.

Fito Krem Nasıl Kullanılır?

Fito Krem Nedir, Nasıl Kullanılır? 3

Fito kremin nasıl kullanılacağı; problemin tipine, durumuna ve kişisel özelliklerinize bağlıdır. Örneğin, hamileyseniz ya da emzirme dönemindeyseniz, kremin kullanım şekli de değişiklik gösterebilir. Genel olarak Fito kremin nasıl kullanılacağını merak ediyorsanız; problemli bölgelere, sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez, ince bir tabaka halinde uygulamanız yeterli olacaktır. Problemin daha büyük olması halinde, kullanım sıklığı günde 3 kez olacak şekilde düzenlenebilir. Buna ek olarak, kremi uygularken kesinlikle bölgeye baskı yapmamalısınız. Özellikle derin kesinler ve ameliyat izlerinde, kremi uyguladıktan sonra bölgeyi gazlı bez ile sarmanız gerekebilir.

Fito Krem Yüze Sürülür Mü?

Cilt hücrelerini yenileyici özelliği ile yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olan Fito krem ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de, sivilce sonrasında kalan lekeler üzerinde etkili olup olmadığıdır. Bu krem, sivilce lekeleri, güneş lekeleri ve yüzde meydana gelen yanıklar gibi pek çok problemde kullanılabilir. Burada kilit nokta, kremi doğru uygulamanız gerektiğidir. Leke problemleri için uygulayacaksanız; ürünü bolca yedirmek yerine, az miktarda lokal olarak ya da ince bir tabaka halinde tüm yüzünüze sürebilirsiniz.

Fito Krem Sivilce Tedavisi

Fito krem, aktif sivilcelerden çok sivilce lekeleri üzerinde etkili bir kremdir. Özellikle, kendisi gibi yara iyileştirici bir krem olan Madecassol krem ile birlikte kullanıldığında; yara, yanık, sivilce lekesi gibi pek çok durumun tedavisinde kullanılabilir.

Sivilce tedavisi için kullanacaksanız; nohut büyüklüğünde kremi, temizlenmiş cildinize baskı yapmadan hafifçe uygulayın ve yatın. Uygulamayı, her gece tekrarlayabilirsiniz. Sabah uyandığınızda, cildinizi ılık su ile durulamanız yeterli olacaktır.

Ameliyat izi ya da kaza sonrası kalan izler gibi pek çok derin izlerin tedavisinde etkili olduğu bilinen Fito krem; sivilce lekelerinde etkilerini kısa sürede görmeye başlayabileceğiniz bir kremdir. Fito kremi, güneşe çıkmadan önce kullanmamaya özen gösterin.

FITO Krem Yan etkileri

Fito Krem Nedir, Nasıl Kullanılır? 4

Yara ve yanık tedavisinde pek çok olumlu etkileri ile bilinen Fito Krem, diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi, hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlara, kızarıklık ve tahrişe neden olabilir. Bu durumu önlemek için, mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Peki, Fito kremin bilinen yan etkileri nelerdir?

 • Kremin uygulandığı bölgede ya da vücudun başka bir yerinde ortaya çıkan ödem,
 • Ağızda şişlik,
 • Yutkunurken zorlanma,
 • Nefes darlığı,
 • Karın krampları gibi yan etkileri oldukça nadir görülmekle birlikte olasıdır. Bu nedenle, herhangi bir reaksiyon görmeniz durumunda, ilacı kullanmayı bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

Fito kremi Hamilelikte Kullanımı

Fito kremin, hamilelik ile ilişkilendirilmiş herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak; hamileyseniz ya da hamile kalmayı düşünüyorsanız, kullanım derecesi ve sıklığı hakkında doktorunuzdan yardım almalısınız.

Fito Krem Emzirme

Emzirme döneminde, annenin meme ucunda çatlaklar meydana gelebilir. Meme ucu çatlağı olarak da bilinen bu durum, genellikle Fito krem gibi destekleyici kremler ile kolayca tedavi edilebilir. Bu krem ayrıca, bölgede oluşan morarmalar, kızarmalar ve şişliklere de iyi gelmektedir.

Fito kremin emzirme döneminde nasıl kullanılacağı hakkında mutlaka doktorunuza danışmalı; dozları ve kullanım süresini mutlaka doktorunuzla birlikte belirlemelisiniz.

Fito Krem Fiyatı

Fito kremin ortalama satış fiyatı 12 TL ile 14 TL arasındadır. Krem, doktor tarafından reçete edildiğinde SGK tarafından karşılanmaktadır.

Yerli bir ilaç olan Fito Krem; Tripharma İlaç Sanayi ve Tic. A.Ş. firmasına aittir. Normal reçeteli bir ilaçtır. Fito kremin muadili olarak; Fito Intertulle 40 gr kullanılabilir.

 

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment