Sivilce sorunu hayatınızdan bir türlü çıkmayıp sürekli kendini yeniliyorsa sorunu kökten tedavi etmenin ve sivilce türlerini tanımanın zamanı gelmiştir. Her farklı sivilce farklı bir tedavi gerektirdiğinden sivilce türlerini tanımak önemlidir. Bu yazı size bu yolda rehber olacaktır.

Sivilce Çeşitleri

1. İltihapsız

 1. Siyah Noktalar
 2. Beyaz Uçlu Sivilceler
 3. Yağ Bezeleri

2.İltihaplılar

 1. Papüller
 2. Püstüller
 3. Nodüller
 4. Kistler

1.İltihapsız Sivilceler

a.Siyah Noktalar

Siyah Nokta Nedir?

Farklı Akne Çeşitleri ve Etkili Tedavi Yöntemleri 2

Siyah nokta (veya açık komedon), son derece yaygın olan ve genellikle burun bölgesi çevresinde görülen akne tipleridir. Engellenmiş foliküllerin bir sonucu olarak cilt üzerinde küçük siyah noktalar oluşur.

Bu siyah noktalar, bakteri, ölü deri ve diğer zararlı maddelerin folikülleri tıkayarak yüzeye ulaşmasıyla oluşur. Havadaki oksijenle reaksiyona girerler ve siyah noktalara neden olurlar.

Nasıl Tedavi Ederiz?

Siyah noktaları gevşetmek ve gözenekleri açmak için cildinizi buharda bekletin. Ardından nazikçe temizleyin ve son olarak cildinizi nemlendirin.

b.Beyaz Uçlu Sivilceler

Farklı Akne Çeşitleri ve Etkili Tedavi Yöntemleri 3

Beyaz Uçlu Sivilce Nedir?

Whiteheads (veya kapalı komedonlar), aslında cilt üzerindeki yağ bezlerinden oluşan beyaz sivilcelerdir.  Aşırı yağ üretimi de bezlerin tıkanmasına neden olur.

Sonuç olarak, yağ yüzeye ulaşamaz ve cilt katmanları arasında tutulur bu da beyaz görünen sivilcelere neden olur. Genellikle burun, çene ve yüz üzerinde görünürler.

Nasıl Tedavi Ederiz?

 • Yüzünüzü aşırı yağdan korumak ve canlı tutmak için günde 3-4 kez yıkayın.
 • Sivilceler üzerinde kabartma tozunu ıslatıp hamur şeklinde getirerek birkaç dakika bekletin ve yüzünüzü yıkayın.

Farklı Akne Çeşitleri ve Etkili Tedavi Yöntemleri 4

c.Yağ Bezeleri

Yağ Bezesi Nedir?

Fazla sebum ve ölü deriler saç köklerinin dibinde biriktiğinde oluşan yağ bezeleri burunda, üst dudakta, yanaklarda ve alında da sıkça görülür.

Derinin oldukça altında gözükmekle birlikte oldukça zorludurlar.

Nasıl Tedavi Ederiz?

Yağ üretimini kontrol altına almak için haftada bir kez yüzünüze kil uygulayın. Bir kaşık kili gül suyu ile karıştırın ve macunu yüzünüze sürün. 20-40 dakika beklettikten sonra durulayın.

2.İltihaplı Sivilceler

a. Papüller

Papül Nedir?

Farklı Akne Çeşitleri ve Etkili Tedavi Yöntemleri 5

Papüller, cilt üzerinde küçük kırmızı noktalar veya çıkıntılar gibi görünen iltihaplı kırmızı tümseklerdir. Bunlar dokunmaya karşı hassas olabilirler, bu nedenle temastan ve onlarla oynamaktan kaçının çünkü bu yara izlerine neden olabilir.

Nasıl Tedavi Ederiz?

Domates, papüller için mükemmel bir ilaçtır. Yüzünüzü yıkayın ve temiz bir havluyla kurulayın. Cildinize domates suyu uygulayın ve 30 dakika bekletin. Ilık su ile durulayın.

b. Püstüller

Püstül Nedir?

Farklı Akne Çeşitleri ve Etkili Tedavi Yöntemleri 6

Dokunması en zor olan sivilce türüdür. Yüzde, sırtta, omuzlarda, göğüs kemiğinde, kasıklarda ve koltuk altlarında sıkça görülen irin dolu kırmızı yumrulardır. Genelde vücudun terli bölgelerinde oluşurlar.

Bu sivilceleri patlamaktan kaçının çünkü kalıcı izler veya koyu lekeler bırakmaması neredeyse imkansızdır.

Nasıl Tedavi Ederiz?

Aleo vera püstülleri tedavi etmede bir numaradır. Taze bir aloe vera yaprağını ezin ve jelini çıkarın ya da hazır bir aloe vera jeli alın. Geceleri yatmadan önce yüzünüze uygulayın. Sabah yüzünüzü yıkayın.

c. Nodüller

Nodül Nedir?

Nodüller papül ve püstüller daha hassasiyet isteyen sert sivilcelerdir. İrin içerirler ve oldukça ağrılıdırlar bu nedenle dokunması çok zordur.

Nasıl Tedavi Ederiz?

İçlerinde kalan yağı kurutmak için nodüllere güçlü maddeler olan az miktarda benzoil peroksit veya salisilik asit uygulayın.

d. Kistler

Kist Nedir?

Farklı Akne Çeşitleri ve Etkili Tedavi Yöntemleri 7

Derin, iri ve irinle dolu yumuşak yapılı kistler keseciğe benzer bir yapıya sahip olan kistler dokunmaya karşı oldukça hassastır. Boyut olarak farklılık gösterebilirler.

Nasıl Tedavi Ederiz?

Kistler klinik ortamında tedavi edilir. Bir iğne kullanılarak boşaltılır ve kanserli hücrelerin varlığı açısından incelenir.

Sivilce türleri bu kadarla bitmiyor. Bilmeniz gereken diğer sivilce türlerine bir bakalım.

Diğer Sivilce Türleri:

 1. Akne Rozasea
 2. Akne Fulminans
 3. Akne Kongulobata
 4. Pyoderma Faciale
 5. Gram Negatif Folikülit
 6. Akne Mechanica

1. Akne Rozasea Nedir?

Farklı Akne Çeşitleri ve Etkili Tedavi Yöntemleri 8

Burunda, yanaklarda ve çenede kırmızı döküntüler şeklinde görünür. Küçük kırmızı sivilce, irin dolu yumrular ve belirgin kan damarları şeklinde görünür.

Nasıl Tedavi Ederiz?

Rosaseaya doğal hindistancevizi yağını emilene kadar yavaşça sürün. Hatta yüzünüzü hindistancevizi yağıyla temizleyebilir veya nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

2. Akne Fulminans Nedir?

Bu sivilceler genellikle genç erkeklerde görülür. Akne fulminans ayrıca ateş ve eklem ağrısına da neden olabilir. Çok şiddetli hale gelebilir ve ciltte izler bırakır.

Nasıl Tedavi Ederiz?

Akne fulminansından muzdaripseniz dermatoloğunuza danışmanız gerekir. Anti-enflamatuar ilaçlar ve oral antibiyotikler reçete edebilecek bir doktora danışın.

Farklı Akne Çeşitleri ve Etkili Tedavi Yöntemleri 9

3.Akne Kongulobata Nedir?

Hem erkek hem de kadınlarda görülen en ciddi akne türüdür. Cilt üzerinde birbirine bağlı olan ve genellikle göğsü, üst kolları, yüzü, uylukları ve kalçaları etkileyen büyük bir yara gibi görünür. Genellikle cilt hasarına ve kalıcı izlere yol açan nadir görülen bir sivilce türüdür.

Nasıl Tedavi Ederiz?

Tek ve en doğru yol dermatoloğa başvurmaktır. Duygusal destek de çok önemli bir faktördür.

Farklı Akne Çeşitleri ve Etkili Tedavi Yöntemleri 10

4.Pyoderma Faciale Nedir?

Bu şiddetli akne tipi nodül ve püstül kombinasyonudur. 20 ila 40 yaş arasındaki kadınlar arasında görülür.

Nasıl Tedavi Ederiz?

Dermatolog kontrolünde pyoderma faciale genellikle antibiyotik ve izotretinoin yardımı ile tedavi edilir.

5.Gram Negatif Folikülit Nedir?

Enfeksiyonların neden olduğu akne hastalığıdır. Genellikle burun, çene ve yanaklarda meydana gelen döküntü şeklinde bir aknedir.

Nasıl Tedavi Ederiz?

Dermatoloğunuz tarafından sorunun ciddiyetine göre özel tedaviler önerilir.

Farklı Akne Çeşitleri ve Etkili Tedavi Yöntemleri 11

6.Acne Mechanica Nedir?

Deride aşırı sıcaklık ve sürtünme sonucu ortaya çıkan bu sivilce spor yapan insanlarda veya uzun süre düzenli olarak kask, şapka veya spor kıyafetleri giyen kişilerde görülür. Küçük komedonlar, şişirilmiş papüller veya püstüller şeklinde görünür.

Nasıl Tedavi Ederiz?

Benzoil peroksit bu akneyi tedavi etmede etkili olacaktır yani benzoil peroksit içeren temizleyiciler ve nemlendiriciler kullanarak tedavi edebilirsiniz.

Şimdi her bir sivilce türünün şiddet derecesini öğrenelim.

Sivilce şiddet kademeleri

 1. Kademe I – Hafif Akne
 2. Kademe II – Orta Dereceli Akne
 3. Kademe III – Nodülokistik Akne
 4. Kademe IV – Şiddetli Akne

Farklı Akne Çeşitleri ve Etkili Tedavi Yöntemleri 12

1.Kademe I – Hafif Akne

‘Düz’ sivilce olarak da bilinen hafif sivilce iltihapsızdır ve fazla soruna neden olmaz.

Siyah noktalar(açık komedonlar) ve beyaz uçlu sivilceler(kapalı komedonlar) bu kademededir ve basit ev ilaçları ile tedavi edilebilirler.

2.Kademe II- Orta Dereceli Akne

Orta şiddetteki sivilceler hafif şiş görünüm ile birlikte yüzü lekeler halinde kaplayan iltihaplı sivilcelerdir.

Papüller (kırmızı yumrular) ve püstüller (beyaz kabarcıklar) düzenli temizleme işlemi isteyen ılımlı sivilcelerdir.

Farklı Akne Çeşitleri ve Etkili Tedavi Yöntemleri 13

3.Kademe III-Nodülokistik Akne

Bu sivilceler iz bırakmakla birlikte cilt dokunuzu da bozacak güce sahiptir.

Aşırı iltihap ve derin enfeksiyonla birlikte toprak altında gibi görünen akneler için dermatoloğa başvurmak en iyi yoldur.

4.Kademe IV-Şiddetli Akne

Şiddetli sivilceler derin yaralara neden olarak yüzünüzde büyük lekelere yol açar. Akne conglobata ve akne fulminansı, ergen erkeklerde baskın olan ciddi akne tipleridir.

1. Derece sivilceler çok ağrılı ve kabukludur ve bolca kanarlar. Sırt, göğüs ve boyun üzerinde oluşarak eklem ağrısı, ateş, genişlemiş karaciğer ve dalağa da neden olabilirler.

Testosteron, anabolik steroidler ve oral izotretinoin gibi tıbbi ilaçların alımı ciddi akne sorunlarına yol açabilir.

Sivilcelerinizi tanımak doğru tedaviye başvurmanızda çok önemlidir. Bu nedenle, yukarıda belirtilen akne türlerini ve derecelerini aklınızın bir köşesine not etmeniz sizin için çok faydalı olacaktır.

 

 

 

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment