Gün geçmiyor ki, cilde, saça, iç ve dış organlara faydaları saymakla bitmeyen yeni bir doğal üründen bahsedilmesin. Aslında bu ürünlerin pek çoğu yıllardır, hatta yüzyıllardır kullanılmakla birlikte, daha bilindik olması, yaygın olarak kullanılması günümüze denk geliyor. Hal böyle olunca da daha adını duyar duymaz faydalarını araştırmaya başlıyoruz. İşte bu doğal ve çok faydalı ürünlerden birisi de eşek sütü sabunudur. Eşek sütü sabununun faydalarına geçmeden önce eşek sütünün ne kadar değerli olduğunu bilmekte fayda var.

Eşek sütü neler içerir, ne tür faydaları vardır?

Çok uzun yıllardır hem kozmetik hem de ilaç sektöründe kullanılan eşek sütü, çok faydalı bir besin maddesidir, hatta içeriği bakımından anne sütüne en yakın besin olduğu bilinmektedir. Yüksek pH değerine sahip olan eşek sütü faydalı öğeler bakımından oldukça zengindir. Eşek sütünün içerisinde bol miktarda A, B1, B2, C ve E vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca kalsiyum bakımından en zengin süt olması da eşek sütünü değerli kılmaktadır.

Vitaminler bakımından oldukça zengin olan eşek sütünün içerdiği tek mineral kalsiyum değildir. Eşek sütü kalsiyumla birlikte, sodyum, çinko, magnezyum ve potasyum bakımından da oldukça zengindir. Bu sebeple de tüm vücut sağlığının desteklenmesi ve hastalıklardan korunmak için de eşek sütü içilmesi önerilir.

Eşek sütü sahip olduğu sayısız değerli madde sebebiyle çok eski yıllardan beri tedavi edici ve iyileştirici doğal bir besin olarak tıpkı ilaç gibi kullanılıyor. Günümüzde daha çok cilt sağlığına olan faydaları ile tanınan eşek sütü yüzyıllardır zaten pek çok sağlık sorunu için doğal çözüm olarak tanınıyor. Hatta eşek sütünün cildi gençleştirici etkisi olduğu bilindiğinden güzellik sektörü için çok değerli bir süt olarak değerlendiriliyor. Bir de çok az üretilebiliyor olması eşek sütünün değerini daha da artırıyor. Şöyle ki; dişi Eşekler günde sadece 0.2 litre ya da 0.3 litre süt üretebiliyor. Hal böyle iken eşek sütü bulabilmek de çok önemli hale geliyor.

Eşek sütü sabunu nedir, ne değildir?

Eşek Sütü Sabunu Cilde Faydalı mıdır? 2

Eşek sütü zaten çok sık bulunabilen ya da tüketilebilen bir besin değilken, son dönemlerde eşek sütü sabunu ve faydaları konuşulmaya başlandı. Eşek sütü sabunu çok uzun yıllardır yapılan ve kullanılan bir sabun olmakla birlikte, geniş kitleler tarafından bilinirliği daha yeni yeni oluyor. Eşek sütünün mucizevi bir besin olduğundan bahsettikten sonra, eşek sütünden yapılan sabunun da cilt için çok faydalı ve sağlıklı olduğunun altını çizmekte fayda var. Uzmanlar, eşek sütü sabununun cildin genel sağlığına iyi gelmesinin yanı sıra, egzama, sedef gibi cilt hastalıklarının doğal yoldan tedavisine de yardımcı olduğunu belirtmekteler.

Eşek sütü; şeker, kalsiyum, potasyum, protein ve daha pek çok yararlı madde bakımından çok zengin olduğundan sabunu da cilt sağlığını koruyucudur. Bu sebeple de sağlık ve kozmetik alanlarında sıkça kullanılan eşek sütünün en kolay ulaşılabilir formlarından birisi olarak eşek sütü sabunu bilinmektedir.  Eşek sütünden üretilen eşek sütü sabunu eşek sütünün yukarıda sıralanan tüm faydalarını kapsamakta cilt sağlığını desteklemektedir. Bolca A, B1, B2, C ve E vitaminleri, yüksek oranda magnezyum, kalsiyum, potasyum, fosfor, çinko, sodyum içeren eşek sütü sabunu cildi gençleştirmek, cilt sorunlarını onarmak, cilde ihtiyaç duyduğu maddeleri sağlamak bakımından çok etkilidir.

Eşek sütünün faydalarından bahsedildiğinde, eşek sütü kullananlar söz konusu olduğunda hemen herkesin aklına ilk olarak Mısır Kraliçesi Kleopatra geliyor. Hal böyleyken eşek sütü sabunu kullanarak Kleopatra güzelliğine erişmek mümkün olsa gerek! Her ne kadar Kleopatra’nın her gün 700’den fazla eşekten temin edilen eşek sütü ile banyo yapma imkanı olsa da, bizim için eşek sütü sabunu yeterli olur diye düşünmek lazım. Eşek sütünün güzellik ve sağlık için kullanımı eski çağlara dayanırken, iyileştirme etkisi ve tedavi edici gücü bilinirken eşek sütü sabununu da kullanmamak olmaz.

Eşek sütü sabununun faydaları

Faydaları ve iyileştirici gücü anlatmakla bitmeyen eşek sütünden yapılan eşek sütü sabunu, çok zengin vitamin ve mineral içeriği, protein deposu olmasıyla cilt sağlığı için çok değerli bir doğal ürün haline gelmektedir. Eşek sütü sabunu da işte çok nadir bulunan eşek sütünden yapıldığından, içinde bol miktarda protein, vitamin ve mineral yer alıyor. Cilt sağlığı için çok değerli olan eşek sütü sabunu düzenli kullanımda cildi besleyerek eski gençliğine ve sağlığına kavuşturmaktadır. Gençlik iksiri olarak bilinen eşek sütü sabunu, cildi besleyerek sağlığına kavuşturmakta, cilt sorunlarının oluşumunu önlemektedir. İçerdiği faydalı içeriklerle eşek sütü sabunu cilde, saça, tüm vücuda yararlı bir ürün olarak biliniyor.

Eşek sütü sabununun cilde faydaları

Eşek Sütü Sabunu Cilde Faydalı mıdır? 3

Cildin beslenmesi için vitaminler, mineraller ve nem çok önemlidir. Eşek sütü sabunu da zengin vitamin içeriği ile sayısız fayda sağlamaktadır. Şöyle ki; kırışıklık oluşumunu önleyip, var olan kırışıklıkları gidermekte, korumasız bir şekilde güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan güneş lekelerini yok etmektir. Doğal bir afrodizyak olarak bilinen eşek sütü sabunu; düzenli kullanımda cinsel isteği artırıcı rol oynayabilmektedir. Cilt kusurlarını ve hastalıklarını onarıcı, tedavi edici özelliği bulunan eşek sütü sabununun sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında tedavi ürünü olarak kullanılabileceği bir gerçektir. Düzenli olarak eşek sütü sabunu kullanımı ile cildin nem oranının dengelenmesiyle birlikte, pek çok cilt sorunu önlenebilir, özellikle de kurumadan kaynaklanan cilt sorunları için onarıcıdır. Ciltte kırışıklık oluşmasını önleyerek cildi sıkılaştıran eşek sütü sabunu, cildin sıkılaşıp dolgunlaşmasını, önceki formunu kazanmasını sağlar. Cilt için sayılan bu ve daha pek çok faydanın yanında eşek sütü sabunu saçlar için de çok faydalıdır. Düzenli kullanımda eşek sütü sabunu sayesinde saçların çok güçlü, dolgun ve parlak bir görünüm kazanması mümkün olabilir. Eşek sütü sabununun cilde faydaları aşağıda sıralanmaktadır:

 • Güneşten, yaşlılıktan, gebelik döneminden kaynaklanan cilt lekeleri ve cilt kararmalarını giderir.
 • Sivilce, akne ve siyah noktalar gibi cilt sorunlarından kurtarır.
 • Cildi nemlendirici ve besleyici etkisiyle kırışıklık oluşumunu önler, var olan kırışıklıkları giderir.
 • Yaşlanma etkilerini silerek cildi gençleştirir.
 • Sedef ve egzama da dahil olmak üzere pek çok cilt hastalığının tedavisinde kullanılır.
 • Cildin nem oranını dengeleyerek cilt sorunlarının temel sebebi olan kuruluğu önler.
 • Cildi sıkılaştırarak dolgunluk kazandırır.
 • Kısa süreli bir kullanımın ardından bile cildin sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar.
 • Alerjik sorunlardan kaynaklanan cilt kızarıklıklarını giderir, varsa kaşıntıyı azaltır.
 • Cilt üzerinde hücre yenileyici etki gösterir.
 • Cildin derinlemesine temizlenmesini sağlar.

Eşek sütü sabunu nasıl kullanılır?

Faydaları saymakla bitmeyen eşek sütü sabunu tam anlamıyla bir cilt dostudur. Eşek sütü sabunu tıpkı evlerde kullanılan diğer sabunlar gibi sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez düzenli olarak kullanılmalıdır. Ekstra fayda sağlamak adına eşek sütü sabunu daha sık kullanmak doğru bir yaklaşım olmaz. Normal sabunları kullanır gibi öncelikle cildi ıslatıp ardından sabunu elde köpürterek köpükleri cilde sürmek yeterlidir. Cilde köpükleri sürdükten sonra parmaklarla yumuşak hareketlerle masaj yapmak sabunun cilde daha iyi nüfus etmesini sağlayacaktır. Birkaç dakika bu şekilde yıkayıp durulamak yeterli olur. Eşek sütü saça ve tüm vücuda uygulanacağı zaman da aynı şekilde kullanılabilir.

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment