Herkes güzel, genç ve dinç bir cilde sahip olmak istiyor, 20’li yaşlardaki cilt güzelliğini hiç kimse kaybetmek istemiyor. Ama maalesef ki, çoğu zaman bu pek de mümkün olamıyor. Neden mi? Çünkü çalışma hayatının çok zorlu ve uzun süreli olması, yaşam koşullarının sağlıksız olması, yoğun bir koşturmaca içinde ve şehir hayatında sağlıklı ve dengeli beslenmenin çok da mümkün olamaması, hastalıkların her geçen gün yaygınlaşması hem cilt sağlığını hem de tüm vücut sağlığını olumsuz etkiliyor. Ama her ne kadar tüm bu sebepler cildimizi olumsuz etkilese de cilt sağlığı ve güzelliği için yapılabilecek çok fazla şey var. Hem de çok fazla maddi olanak gerektirmeyen, uzun süre gerektirmeyen, kimyasallarla dolu ürünlerin kullanılmadığı cilt bakımı da mümkün. Bunun için sadece cilt bakımını yaşamın bir parçası haline getirmek ve de çok basit birkaç tüyoya dikkat etmek gerekiyor.

  • Cilt bakımı için uygun zamanı beklemeye gerek yok!

En Kolay Cilt Bakımı Önerileri 2

Cilt bakımı uzun süreler gerektiren bir seremoni olmak zorunda değil. Basit ve etkili cilt bakım ürünleri her an çantanızda olduğu sürece işyerinde öğle arasında, trafikte beklerken, belki de evde bebeği uyutmaya çalışırken nemlendirici, serum, gözaltı bakımı, diş beyazlatıcı, dudak bakım balsamı, kaş şekillendirici gibi ürünler rahatlıkla uygulanabilir.

  • Kırışıklıkları önlemek için yüz masajını ihmal etmeyin!

Hızla geçip giden yıllar herkesin cildinde az ya da çok kırışıklıklar bırakıyor. Ancak bunu mümkün olan en aza indirebilmek çok önemlidir ve bunun için de çok pahalı kozmetik ürünlere ihtiyaç yok. Özellikle dudak ve göz kenarlarındaki kırışıklıkların görünümü çok değiştirdiği düşünüldüğünde bunları bir an önce hafifletmek, azaltmak gerekiyor. Bunun için öncelikle tüm gün yorulan yüzü dinlendirmek, dinlendirmek için de uyumadan önce birkaç dakika akupunktur yapmak önerilir. Şöyle ki; bir parça pamuk alın, her bir alanda 10 saniye tutarak, kaşların altına, şakaklara, dudak ve burun çevresine pamukla basınç uygulamak çok iyi gelir.

  • Cilt hem içten hem de dıştan nemlendirilmeli!

En Kolay Cilt Bakımı Önerileri 3

Nemlendirici kremlere onlarca para veriyoruz, aslında bir bakıma iyi de ediyoruz. Ancak sadece kremle olmaz, cildi içten nemlendirmek için de her gün düzenli olarak 2 buçuk litre su içmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Su ile birlikte dışarıdan takviye olarak nemlendirici buhar, krem ve serum da kullanılmalıdır.

  • Sıcak duş cildi kurutur!

Sıcak suyla duş almak, elleri, yüzü yıkamak kesinlikle cilt sağlığı için uygun değildir, hatta kırışıklık oluşumunu tetikler. Çünkü sıcak suyun cildi kurutucu etkisi vardır. Cilt öncelikle ılık su ile yıkanmalı, son olarak da soğuk su ile bir şok yapılmalıdır. Bu sayede cilt daha dinç kalacaktır.

  • Güneş kremi olmadan olmaz!

En Kolay Cilt Bakımı Önerileri 4

Güneş, cildi kurutan ve dış etkenlere karşı çok hassas hale getiren güçlü ışınlara sahiptir. Bu bakımdan güneşten korunmak durumundayız. Dışarı çıkmadan 20 dakika önce yaz, kış yüze, ellere, göğse ve boyuna güneş kremi sürmek gerekiyor. Aynı zamanda her iki saatte bir kremin tazelenmesi çok önemlidir.

  • Dudak bakımı ihmal edilmemeli!

Dudaklar, dış etkenlerden en çok etkilenen bölgelerdir. Bu bakımdan cildin gerçek anlamda nemlendirilmeye ihtiyaç duyduğunu dudaklardan anlamak mümkündür. Dudakların kurumasına izin verilmemeli, dudaklar kuruduğunda ise tüm vücudun neme ihtiyacı

  • Cildi besleyen gıdalar tercih edilmeli!

Beslenme şekli cilt sağlığını çok fazla etkilemektedir. Bu bağlamda pirinç, şeker ve beyaz ekmek gibi saf karbonhidratlı, nişastalı besinlerden kaçınmak gerekiyor. Bunun yerine sebze ve meyveler ağırlıklı olarak vitamin, mineral zengini, somon balığı ve avokado gibi omega3 yağ asidi zengini besinler tüketilmeli.

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment