Ergenlik döneminin baş düşmanı sivilce; ne yazık ki, insanlar kariyerlerine ve hayatlarına odaklandığı yıllarda da meydana gelebiliyor. Sivilceler, hayatımızın bir aşamasında, neredeyse %85’imizi etkilemektedir. Hormonal sivilce olarak da bilinen yetişkin sivilcesi, genellikle kadınları daha fazla etkiliyor ve tipik olarak 25 yaş ve üzerinde görülüyor.

Peki, ergenlik döneminden sonra ortaya çıkan hormonal sivilcelerin nedeni nedir? Sivilce tedavisinde kullanılabilecek ilaçlar hangileridir? Sivilce problemleriniz için en etkili sivilce kremlerinin hangileri olduğunu merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

Sivilce Problemi Neden Olur?

Hormonal durumlar, genetik faktörler, stres gibi durumlar, ergenlik döneminden sonra da sivilce problemlerine neden olabilir. Ayrıca, kadınlarda Polikistik Over Sendromu da akneye neden olan bir sağlık durumudur.

Hormonal sivilceler, ergenlik dönemi sivilcelerinden biraz daha farklı bir durumdur. Ergenlik döneminde görülen sivilceler; genellikle yüzün T bölgesinde daha şiddetliyken, hormonal sivilceler daha çok çene ve boyun bölgesinde görülür. Yine de, her iki durumda da sivilceler, çeşitli tedavi seçenekleri ve sivilce kremleri ile tedavi edilebilir.

En Etkili Sivilce Kremleri ve Fiyatları

Krem, merhem ya da jel formundaki sivilce ilaçları; antibiyotikler, retionidler ve kombinasyon ilaçları içermektedir. Bu tip kremler, genellikle sivilce problemleri için yeterli olmakla birlikte, bazı durumlarda ek tedaviler de gerekebilir.

Ayrıca, sivilce tedavisinde kullanılan kremlerin cildi tahriş edebileceği ve doğru uygulanmaması durumunda, daha az etkili olabileceği de unutulmamalıdır. Bunlara ek olarak; sık makyaj yapılması, cilt temizliğinin doğru yapılmaması ve yanlış kozmetik ürün kullanımları, sivilcenizi daha kötüleştirebilir ya da sivilce kreminin etkisini azaltabilir. Bu gibi durumlarda, doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Peki, en etkili sivilce kremleri hangileridir?

İmex Sivilce Kremi

En Etkili Sivilce Kremi Hangisi? 2

Imex krem, sivilce tedavisi gören pek çok kişinin fayda gördüğü bir kremdir. Ayrıca, rengi ve yapısı nedeniyle, sivilce tedavisi görülen süreçte kapatıcı olarak da uygulanabilir. Aktif madde olarak “tetrasiklin hidroklorür” içeren kremin içerisinde ayrıca; beyaz vazelin, kahverengi demir oksit, titanyum oksit ve kırmızı demir oksit de yer almaktadır. Özellikle aktif sivilceler ve siyah noktalar üzerinde etkilidir. Peki, Imex sivilce kremi nasıl kullanılır?

 • Kremi uygulamadan önce cildinizi temizlediğinizden emin olun.
 • Kremi, sivilceli bölgeye hafifçe masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 • Imex krem, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez uygulanabilir.
 • Kremi, 14 gün boyunca düzenli olarak uygulamanız ve 1 hafta ara verdikten sonra yeniden kullanmanız gerekmektedir.
 • Düzenli kullanımda, etkilerini 1-3 hafta içerisinde görmeye başlarsınız. İkinci dönemden sonra sonuç alamazsanız, doktorunuzdan farklı bir krem talebinde bulunabilirsiniz.

Imex sivilce kreminin fiyatı ortalama 24 TL ile 30 TL arasında değişmektedir ve SGK kremi karşılamaktadır.

Fucidin Krem

En Etkili Sivilce Kremi Hangisi? 3

Antibiyotikli bir cilt kremi olan Fucidin Krem, etken maddeo olarak fusidik asit içermektedir. 20. yüzyılda, sivilceler üzerinde topikal bir ilaç olarak kullanılan fusidik asidin krem formu olan Fucidin krem; özellikle cilt enfeksiyonları, yara ve yanık tedavilerinde oluşan enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır.

Fucidin krem, son yıllarda akne ve egzama tedavisinde de etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Bakterilerin çoğalması ile ortaya çıkan sivilcelerin tedavisi için kullanabileceğiniz bu krem, enfekte olmuş tabakaya nüfuz ederek bakterilerin yok olmasını sağlamaktadır. Peki, sivilce tedavisinde Fucidin krem nasıl kullanılır?

 • İlk adım olarak, cildinizi cilt tipinize ve probleminize uygun bir temizleyici ile yıkayın.
 • Cildinizin iyice kuruduğundan emin olduktan sonra; enfekte bölgeye ince bir tabaka halinde kremi uygulayın.
 • Uygulamayı, doktorunuzun önerdiği şekilde günde 2-3 kez tekrarlayın.
 • Enfekte olmuş sivilceli bölge temizlenene kadar, ortalama 10 gün boyunca aynı adımları tekrarlayın.

Doktorunuz önerdiği sürece Fucidin kremi kullanmaya devam edin. İlaç, ağızdan alınan bir antibiyotik gibidir ve sivilcelerin daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir. Doktorunuz önermeden kremi kullanmayı bırakırsanız, sivilce probleminiz tekrarlayabilir.

Fucidin kremin fiyatı ortalama 12 TL ile 14 TL arasında değişiklik göstermektedir ve krem SGK tarafından karşılanmaktadır.

Cleocin T

En Etkili Sivilce Kremi Hangisi? 4

Cleocin T, enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. Akciğer, cilt, kan, kemik, eklem, dişi üreme sistemi ve iç organlarda meydana gelen bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Akne tedavisinde de kullanılmaktadır.

Lincomycin antibiyotikler grubuna ait bir ilaç olan Cleocin T; bakterilerin büyümesini engelleyerek çalışmaktadır. İlacın etken maddesi, farklı formlarda ve farklı şikayetler için de kullanılmaktadır. Sivilce tedavisinde kullanılan Cleocin T; sivilce ve vajinal enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır. Yan etkileri, şu şekilde bildirilmiştir:

 • Ciltte kuruluk, kaşıntı, yanma ve soyulma,
 • Baş ağrısı,
 • İshal ve karın ağrısı,
 • Vajina enfeksiyonlarında kullanılması durumunda vajina bölgesinde beyaz akıntı, yanma, kaşıntı ya da bölgede şişlik.

Peki, Cleocin T sivilce tedavisinde nasıl kullanılır?

Krem formundaki ilaç; sivilceli bölgeye günde 1-2 kez şeklinde uygulanmalıdır. Vajinal bakterilerde, genellikle günde 1 kez kullanılması önerilmektedir.

Cleocin T’nin fiyatı ortalama 10.5 TL’dir. Krem, doktor tarafından reçete edilmesi durumunda SGK tarafından karşılanmaktadır.

Benzamycin

Benzamycin, sivilce tedavisinde doktorlar tarafından en sık verilen sivilce kremlerinden biridir. Etken madde olarak benzoil peroksit ve eritromisin içeren ilaç; sivilce problemine ve siyah noktalara neden olan bakterilerle savaşır. Ayrıca, ciltteki fazla yağın giderilmesine yardımcı olur ve cildi kurutur. Genellikle, orta şiddetli sivilce problemlerinde kullanılmaktadır. Düzenli kullanımda, olumlu etkileri genellikle 2 hafta içerisinde görülmektedir. En iyi sonuçlar için, 6-8 hafta süreyle kullanılması önerilmektedir. Peki, Benzamycin sivilce tedavisinde nasıl kullanılır?

 • Önerilen doz, günde iki kez sabah ve akşam şeklinde uygulamadır.
 • Kremi, sabah 1 kez ve akşam 1 kez olacak şekilde, doktorunuzun önerdiği şekilde ince bir tabaka halinde uygulayın.
 • İlacın dozu; vücut ağırlığı, sağlık durumu ve kullanılan diğer ilaçlara göre değişiklik gösterebilir.
 • Uygulamaya geçmeden önce, yüzünüzü güzelce temizleyin. İyice kuruduğundan emin olduktan sonra, problemli bölgelere ince bir tabaka halinde uygulayın.
 • Kremi sürdükten sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.
 • Benzamycin’i, doktorunuzun belirttiği süre boyunca kullandığınızdan emin olun.

Benzamycin kremin fiyatı ortalama 55-60 TL’dir ve ilaç SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Nadixa Krem

En Etkili Sivilce Kremi Hangisi? 5

Hafif ve orta şiddetli sivilcelerin tedavisinde kullanılan ilaçlardan biri olan Nadixa kremin etken maddesi, nadifloxacin’dir. Bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan krem; akne, sivilce ve kıl kökü iltihaplanmalarında kullanılmaktadır. Belirtilen yan etkileri:

 • Bölgede sıcaklık hissi,
 • Kaşıntı,
 • Kızarıklık,
 • Ciltte kuruluk,
 • Kontant dermatit,
 • Tahriş

Belirtiler yan etkiler mümkündür, ancak her zaman görülmez. Yan etkilerin bazıları nadir olsa da, ciddi olabilir. Yukarıdaki yan etkilerin görülmesi durumunda, doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Nadixa kremin satış fiyatı, ortalama 25-30 TL’dir. Krem, doktor tarafından reçete edilmesi durumunda SGK tarafından karşılanmaktadır.

Madecassol Krem

En Etkili Sivilce Kremi Hangisi? 6

Madecassol krem; Afrika’da bir ülke olan Madagaskar’dan şifalı bir bitki olan Centella Asiatica’nın özlerinden elde edilmektedir. Oradaki insanlar bu şifalı bitkiyi, deri enfeksiyonlarının tedavisinde yıllardır kullanmaktadır. Ürünün adı da, bitkinin menşei olan Madagaskar’dan gelmektedir.

İyileştirici ve yara önleyici özellikleri ile bilinen Madecassol krem; kızarıklıkların azalmasına, cildin yumuşamasına ve yatışmasına yardımcı olur. Kremi, yatıştırıcı bir gece kremi olarak ya da sivilce sonrası kalan izlerin tedavisinde kullanabilirsiniz. Ayrıca; hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmak için, küçük kesikler ve yaralar üzerinde de kullanılabilir.

Madecassol krem; sivilce lekeleri, lazer tedavileri, cilt tedavileri sonrasında, bölgede yaraların azalması ve sivilce lekelerinin görünümünün hafifletilmesi için kullanılan en popüler ve en etkili kremlerden biridir. Peki, Madecassol krem nasıl uygulanır?

 • Cilt tipinize ve cilt probleminize uygun bir yüz temizleyici ile cildinizi temizleyin.
 • Ardından, problemli bölgeye lokal olarak ya da genel olarak yüzünüze ince bir tabaka halinde uygulayın.
 • Madecassol kremi, akşam yatmadan önce günde 1 kez ya da ne için kullandığınıza bağlı olarak günde 2-3 kez uygulanabilir.

Madecassol kremin fiyatı ortalama 20-25 TL’dir ve doktor tarafından reçete edilmesi durumunda SGK tarafından karşılanabilir.

Skinoren Krem

En Etkili Sivilce Kremi Hangisi? 7

Etken madde olarak azelaik asit içeren Skinoren krem; sebum salgılayan yağ bezlerinin ve gözeneklerin büyümesinin engellenmesine yardımcı olur. Bu da, siyah nokta ve lekelerin görünümünü azaltır. İçerdiği etken maddeler ayrıca; sivilceye neden olan bakterilerin yok olmasına da yardımcı olur.

Bakterilerin sayılarının artmasının engellenmesi ve mevcut bakterilerin kontrol altına alınması; yağ bezlerindeki iltihabı azaltır ve cildin iyileşmesi sağlanır. Skinoren kremin sivilce tedavisinde düzenli kullanılması önemlidir. Bu krem ile iyileşme, düzenli kullanımla genellikle 3-4 hafta sonra başlamaktadır. En iyi sonuçların elde edilmesi için; Skinoren kremin birkaç ay boyunca uygulanması gerekmektedir. Ancak, tek seferde bir yıldan daha uzun süre kullanılmanız önerilmemektedir. Peki, skinoren krem sivilce tedavisinde nasıl kullanılır?

 • Cildinizi temizledikten ve kuruladıktan sonra, problemli bölgeye sabah- akşam günde 2 kez uygulayın.
 • Tüm yüze ince bir tabaka halinde uygulayacaksanız, az bir miktar yeterli olacaktır.
 • Hassas bir cildiniz varsa; kremi ilk haftalarda günde 1 kez, akşamları uygulayabilirsiniz.
 • Kremi uyguladıktan sonra ellerinizi yıkayın.
 • Tedaviye başladıktan sonra, cildinizde çok fazla tahriş olursa, kullanım sıklığını azaltın ya da kullanım dozları konusunda doktorunuza danışın.

Skinoren kremin satış fiyatı, ortalama 55-60 TL’dir ve ilaç, reçeteli olarak satılmaktadır. İlaç, SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Acnelyse Krem

Etken madde olarak retinoik asit içeren Acnelyse krem, doktorlar tarafından sivilce tedavisinde önerilen en etkili ilaçlardan biridir. Cildin soyularak tedavi edilmesini içeren bir tedavi prosedürü uygulayan Acnelyse krem, genellikle sonbahar- kış aylarında kullanılması önerilmektedir. Peki, Acnelyse krem sivilce tedavisinde nasıl kullanılır?

 • Cildi soyarak tedavi eden bir krem olan Acnelyse krem, ilk haftalarda günde 1 kez, akşam yatmadan önce uygulanmalıdır.
 • Doktorunuz farklı bir doz önermedikçe, kremi bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • Ciltte kızarıklık ve tahriş çok fazla olursa, bir süre kullanmaya ara vermelisiniz. Kremi, az miktarda, problemli bölgelere ince bir tabaka halinde uygulamalısınız ve kremi sürdükten sonra ellerinizi mutlaka yıkamalısınız.
 • Kremin, ağız ve göz çevresine değmediğinden emin olmalısınız.

Acnelyse krem ile sivilce tedavisi, düzenli kullanımda etkili sonuçlar vermektedir ve hem sivilce hem leke hem de siyah noktalarda olumlu etkiler görülmektedir. Ayrıca, cildi soyarak tedavi ettiği için, ince çizgilerde de hafif bir iyileşme görülebilir.

Acnelyse kremin fiyatı ortalama 25-30 TL’dir ve doktor tarafından reçete edilmesi durumunda SGK tarafından karşılanmaktadır.

Clindoxyl Krem

En Etkili Sivilce Kremi Hangisi? 8

Etken madde olarak benzoil peroksit ve klindamisin içeren Clindoxyl krem, antibiyotik bir ilaç grubuna aittir. Antibakteriyel etkileri bulunan krem, aynı zamanda peeling etkisi de göstermektedir. Belirli akne tiplerinin tedavisinde kullanılan krem; sivilceye neden olan bakterilerin yok olmasını sağlayarak, cilt hücrelerini iyileştirerek çalışır.

Sivilce tedavisinde kullanımında, iyileşmenin gözlemlenebilmesi için kremi birkaç hafta boyunca kullanmanız gerekmektedir. Peki, Clindoxyl krem sivilce tedavisinde nasıl kullanılır?

 • Kremi, yatmadan önce günde 1 kez, etkilenen bölgelere lokal olarak uygulayın.
 • Uygulamaya başlamadan önce, cildinizi temizlediğinizden ve nazikçe kuruladığınızdan emin olun.
 • Kremi, göz, ağız ve burun gibi hassas bölgelerle temas ettirmekten kaçının.
 • İlacı kullandıktan sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın.

Clindoxyl kremin fiyatı ortalama 30-35 TL’dir. İlaç, normal reçeteli bir ilaçtır ve doktor tarafından reçete edilmesi durumunda, SGK tarafından karşılanmaktadır.

SivEx Losyon

En Etkili Sivilce Kremi Hangisi? 9

SivEx losyon; ciltteki bakterilerle çalışan, antibiyotik ilaç grubuna ait bir losyondur. Cildi nemlendirmeye ve yatıştırmaya yardımcı bir ilaç olan SivEX; ciltteki kızarıklıkların, sivilcelerin ve döküntülerin tedavisinde kullanılmaktadır.

İlaç, bakteriyel göz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca, gereksiz ve yanlış kullanımı, antibiyotiğin etkisinin azalmasına neden olabilir. Peki, SivEx losyon sivilce tedavisinde nasıl kullanılır?

 • İlacı, sabah ve akşam, günde iki kez lokal olarak uygulayabilirsiniz.
 • Uygulama öncesinde, cildinizi temizlediğinizden ve kuruladığınızdan emin olun.
 • Sivilce tedavisinde, yüzünüze ince bir tabaka halinde uygulayarak kullanabilirsiniz.

SivEX losyonun fiyatı ortalama 20-25 TL’dir ve doktor tarafından reçete edilmesi durumunda SGK tarafından karşılanmaktadır.

Azelderm Krem

En Etkili Sivilce Kremi Hangisi? 10

Akne tedavisinde kullanılan etkili ilaçlardan biri olan Azelderm krem; sivilce, ciltte renk değişikliğine neden olan cilt hastalıkları ve güneş yanıkları gibi durumlar için kullanılmaktadır. Etken madde olarak azelaik asit içeren kremin yan etkileri; tahriş ve kızarıklıktır. Ayrıca; açık yaralarda, tahrişli bölgelerde ve güneş yanıklarında kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Peki, Azelderm krem sivilce tedavisinde nasıl kullanılır?

 • Kremi uygulamadan önce, problemli bölgeyi temizleyin ve kurulayın.
 • Kremi ince bir tabaka halinde uygulayın ve hemen sonrasında ellerinizi yıkayın.
 • Tedavi sürecinde, tedavi edilen bölgede döküntü ve kızarıklığı önlemek için, kremi az miktarda uygulamalısınız.
 • Kremin ağız ve göz çevresine gelmediğinden emin olun. Gelmesi durumunda, gözlerinizi bol suyla durulayın ve doktorunuza danışın.

Azelderm kremin fiyatı ortalama 25-30 TL’dir ve doktor tarafından reçete edilmesi durumunda SGK tarafından karşılanmaktadır.

Isotrexin Jel

En Etkili Sivilce Kremi Hangisi? 11

Hafif ve orta şiddetli sivilce problemlerinde önerilen sivilce kremlerinden biri olan Isotrexin jel; tek başına ya da farklı sivilce tedavi ürünleri ile birlikte kullanılabilir. Bazen, Roacccutane tedavisi ile kombine olarak da kullanılmaktadır.

Kremin, düzenli olarak kullanılması etkilerini arttıracaktır. En iyi sonuçlar için, 6-8 hafta süreyle kullanılması önerilmektedir. En sık görülen yan etkileri; cilt ve dudaklarda kuruluk ve ciltte kızarıklıktır. Kremi kullanmayı bıraktığınızda, bu yan etkiler de ortadan kalkmaktadır.

Eğer kadınsanız, kremi kullanmayı bıraktıktan sonra en az 1 ay hamile kalmamanız önemlidir. Krem, doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Ayrıca, krem sizi güneş ışığına karşı duyarlı hale getirmektedir. Isotrexin Jel’i kullanırken, güneş ışığından mümkün olduğunca uzak durmaya ve kapalı havalarda bile mutlaka güneş koruyucu kullanmaya özen gösterin. Peki, Isotrexin Jel, sivilce tedavisinde nasıl kullanılır?

 • Jeli, doktorunuzun önerdiği şekilde günde 1 ya da 2 kez uygulayın.
 • İlacı uygulamadan önce cildinizi mutlaka temizleyin ve makyajdan tamamen arındırın. Bu, kremin etkisini arttıracaktır.
 • İlacı, problemli bölgeye ince bir tabaka halinde uygulayın.
 • Sivilce probleminiz varsa, tüm yüzünüze uygulayabilirsiniz.
 • Tahrişi arttırabileceği için, tahrişli bölgelere uygulamayın.

Isotrexin Jel’in fiyatı ortalama 15-20 TL’dir ve doktor tarafından reçete edilmesi durumunda SGK tarafından karşılanmaktadır.

 

 

 

 

 

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment