Görkemli, muhteşem, en güzel, en olağanüstü ve daha pek çok güzel sıfatı hak eden bir düğün neredeyse her genç kızın hayalidir. Düğünü bu kadar muhteşem kılan özellikler elbette ki düğünün küçük, büyük her bir detayı olacaktır. Ancak evlenecek kızlar için düğündeki en önemli husus kendini en güzel, en muhteşem hissedebilmektir. İşte bunun için de düğün gününde en güzel, en kusursuz haliyle görünmek her gelinin hakkıdır. Zaten evlilik planlandığı andan itibaren gelinlerin en çok üzerinde durduğu konular kendi dış görünüşleriyle ilgili olanlardır. Saçından, yüzüne, belinden, bacaklarına, ayaklarına, hatta tırnaklarına kadar gelinlerin düğün gününde nasıl göründüğü çok önemlidir. Düğün günü çekilen fotoğrafların bir ömür boyu saklanacağı, hatta evin duvarlarını süsleyeceği düşünüldüğünde düğün günü gelinin nasıl göründüğünün önemi daha net anlaşılabilir.

Bir velilik planlandığında düğün için yapılan sayısız hazırlık vardır. Bu hazırlıklardan eşyalar, ev, ailelerin anlaşması, iş, güç gibi uzun vadeli olanlar aylar, yıllar öncesinde başlarken, gelinin öz bakımı ile ilgili olanların bir bölümünün aylar öncesinden, daha basit olanlarınsa günler öncesinden yapılması gerekir. Örneğin gelinliğin içinde kusursuz bir kuğu gibi görünmek her gelinin hayalidir. Ancak pek çok gelin adayı hayal ettiği gibi 36 -38 beden değil, idealinden biraz daha kilolu bir şekilde düğün hazırlıklarına başlıyor. Madem öyle, düğün günü her şeyin kusursuz ya da istediği gibi olmasını düşleyen gelinler düğünden yaklaşık bir yıl ya da en az 6 ay öncesinden başlayarak beslenme programına dikkat etse iyi olur değil mi?

Düğün öncesi biraz forma girsek mi?

Madem gelinliğin içinde biraz daha ince görünmek, düğün fotoğraflarını daha çok beğenerek duvara asmak istiyoruz. Çok katı diyetler değil de, uzun vadeli sağlıklı ve biraz düşük kalorili bir diyet uygulamak iyi olacaktır. Ancak kilo verirken kasları güçlendirmek, daha diri bir vücuda sahip olmak için de bir egzersiz programı uygulamak gerekiyor. Zira tek başına diyetin kazandıracağı zayıflık hem geçici olacak hem vücudu halsiz düşürecek hem de fazlalıkların olduğu yerlerde sarkmalardan dolayı kötü bir görüntü yaratacaktır.

Düğün öncesi biraz daha fit bir görünüme sahip olmak için vitaminler, mineraller, protein ve sağlıklı yağlar bakımından zengin, karbonhidrat, nişasta, şeker ve sağlıksız yağlar bakımından ise yoksun beslenmek esastır. Aslında çok sıkı bir diyete gerek yok. Her şeyin tazesi, mevsiminde olanı, az yağlı, az şekerli tüketildiğinde, hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulduğunda, dışarıda değil, evde pişirerek beslendiğinde yavaş yavaş, ama düzenli bir kilo verme sürecinden bahsetmek mümkündür. Bunların yanında bir de günde en az 2 buçuk litre su içip, akşamları tatlı, meyve gibi atıştırmalıklar yerine bir kase yoğurt yemeyi tercih etmek yeterli olacaktır.

Düğün öncesi forma girmek için egzersiz önerisi olarak da en kolay, en uygulanabilir ve tüm vücudu çalıştırmak adına en etkili olanlar kesinlikle yürüyüş ve yüzmedir. Eğer uygun koşullar mevcutsa haftada 3 gün birer saat yüzerek ya da haftada 4, hatta 5 gün 45 dakika, 1 saat kadar tempolu yürüyüş yapmak vücudun kısa süre içinde forma girmesini, birkaç beden incelebilmeyi olanaklı kılacaktır. Bunun için spor salonlarına, ekstra egzersiz programlarına ihtiyaç yok. Yeter ki; düzenli olarak, hiç aksatmadan yürüyüş yapılabilsin.

Düğün öncesi cilt bakımı

Düğüne daha aylar varsa diyet ve egzersizle istenen sonuç kesinlikle alınabilecektir. Ama kusursuz bir dış görünümün diğer ayağı olan cilt bakımına da özen göstermek, zaman ayırmak şart. Gelinler iyi bilir ki; düğün günü kusursuz görünmenin bir ayağı muhteşem bir gelinlik,  diğer ayağı da canlı, diri, sağlıklı, bakımlı bir cilttir. İşte hayalleri süsleyen bir cilt için de aylar öncesinden cilt sağlığı ve bakımına önem vermek gerekiyor. Ama en çok da düğüne son ay kala profesyonel cilt bakımına zaman ayırmak çok önemlidir.

Düğün öncesinde cilt bakımının püf noktaları

  1. Bol bol su içmek gerekiyor!

Düğün Öncesinde Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? 2

Cildimizi öncelikle içten beslemeliyiz, cilt bakımının birinci kuralı budur. Cilt bakımı denince akla ilk olarak cilde dıştan uygulanan kremler, yağlar, losyonlar geliyor olabilir. Ancak bu büyük bir yanılgıdır. Çünkü cildin sağlıklı olabilmesi için öncelikle içten nemlendirilmesi, beslenmesi gerekir. Yeterince su tüketilmediği için elastikiyetini kaybeden cildin sağlıklı olabilmesi, dinç ve genç görünmesi mümkün değil. Bu bakımdan ister düğün hazırlıkları olsun, isterse sadece cilt sağlığını desteklemek amaçlı olsun herkes günde en az 10 bardak su içerek cildine içten bakım yapmalıdır. Özellikle de egzersiz yapılırken ya da yazın sıcak havalarda vücudun su ihtiyacı artacağı için tüketilen su miktarı da artırılmalıdır. Düğün söz konusu olduğunda da düğünden birkaç ay önceden başlayarak içme suyun içine bir dilim limon, birkaç taze nane yaprağı atarak her gün birkaç bardak tüketmek vücuttan ödem atmaya da yardımcı olacaktır.

  1. Peeling yapmak önemli!

Düğün Öncesinde Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? 3

Cilt, de tıpkı vücudumuzun her yeri gibi gün içinde maruz kalınan kirli hava, kullanılan makyaj malzemeleri, sağlıksız beslenme ve yaşam alışkanlıkları gibi olumsuz koşullardan etkileniyor. Sağlıksız şartlar, cildin dış yüzeyindeki tabakanın deforme olmasına, cilt hücrelerinin ölmesine sebep oluyor. Cildin bu ölü deriden düzenli arındırılması, alttan sağlıklı ve canlı derinin çıkarılması gerekiyor. Bunun için de hem güzellik merkezlerinde hem de evde kolaylıkla uygulanabilen peeling tarifleri sayesinde cildi ölü deriden kurtarmak önerilir. Özellikle de düğüne kısa süre kala bir dermatolog tarafından uygulanan profesyonel peeling cilde iyi gelecektir.

  1. Bakımlı saç her gelinin hayali!

Düğün Öncesinde Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? 4

“Gelin saçı” diye bir kavram var ki; düğünde gelinin saçlarının nasıl olduğu, nasıl göründüğü çok önemlidir. Aylar öncesinde uzun araştırmalar sonucunda belirlenen gelin saçı modelinin kusursuz olması gerekiyor. Fakat kusursuz bir gelin saçı için de, kuaförün deneyim ve yeteneği kadar saçların ne kadar sağlıklı ve gür olduğu da önemlidir. Bundan dolayı gelin adayları aylar öncesinden başlayarak protein, vitamin ve mineraller bakımından zengin beslenmeli, alkol ve sigaradan ve saçların dökülmesine sebep olan şok diyetlerden uzak durmalılar. Tıpkı ciltte olduğu gibi saçta da içten beslemek, içten sağlık kazandırmak önemlidir. Bununla birlikte haftada bir saçlara doğal yağlarla bakım yapmak, saçları çok sık şekillendirmemek daha sağlıklı saçlara sahip olmaya yardımcı olacaktır.

  1. Elleri nemlendirmek gerek!

Düğün Öncesinde Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? 5

Gelinlerin elleri bakımlı, yumuşacık, kibar ve narin görünmeli. Ancak bu birkaç günde olacak bir şey değil. Düğüne daha aylar varken ellerin her yıkamadan sonra doğal, kaliteli bir nemlendirici ile nemlendirilmesi, özellikle yatmadan önce nemlendirici sürülmesi önemlidir. Düğünden önce de eller ve tırnaklar için profesyonel bir bakım yaptırılmalıdır.

  1. Bakımlı ayaklar çok önemli!

Düğün öncesi cilt bakımının bir yönü de bakımlı ayaklardan geçiyor. Gelin adayları her akşam eve gelince ayakları aromatik birkaç damla yağ damlatılan suyun içinde 15 -20 dakika bekletip, banyo sonrasında nasırlardan arındırmalı, ayakları masaj yapmalıdır. Nasıl ki bakımlı eller için temizlik ve nemlendirme gerekiyorsa, bakımlı ayaklar için de yatmadan önce nemlendirmek ve düğün öncesinde profesyonel bir ayak bakımı ve pedikür yaptırmak gerekiyor.

 

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment