Contractubex krem; cilt üzerinde yara izi olan hastalara reçete edilen bir yara izi kremidir. Krem; iyileşme sürecini tetikler ve yara izlerinin görünümünü etkili bir şekilde azaltır. Ayrıca, kızarıklık ve yara izi ile birlikte var olan kaşıntının giderilmesinde de yardımcıdır.

Aynı zamanda, hasarlı doku oluşumunun önlenmesine de yardımcı olur. Contractubex krem ile ilgili, genel olarak olumsuz bir reaksiyon belirtilmemiş olmakla birlikte, herhangi bir alerjik reaksiyon durumunda mutlaka doktora danışılmalıdır.

Contractubex krem nedir? Ne için kullanılır? Hangi yara ve izlerde etkilidir? Yan etkileri var mıdır? Lekeleri giderir mi? Fiyatı nedir ve muadili var mıdır? Tüm bu sorularınızın cevabı, yazımızın devamında…

Contractubex Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Contractubex krem; yaralar, toplardamarın iltihaplı hastalığı, deride oluşan yarık ve ince çatlaklar, lekeler, yara izleri, kızarıklıklardan kaynaklanan kaşıntı ve cilt çatlağı gibi durumlar için kullanılır. Bazen, ilaç rehberinde listelenmeyen durumlar için de kullanılabilir.

Contractubex; tüm yara izleri için oldukça etkili bir tedavi seçeneğidir. Cildin iyileşme sürecini aktif olarak destekler ve yara izlerini içeriden azaltır. Üçlü etki yaratan bu krem; aşırı yara dokusu oluşumunu önler, kızarıklık, kaşıntı ve gerginlik hissini azaltır ve yaraların daha hızlı kapanmasına yardımcı olur. Düzenli kullanımda; yaraların neredeyse görünmez hale gelmesini sağlamaktadır. Krem; kesikler, yanmalar, cerrahi operasyonlar, yırtılma ve lazer tedavileri sonrasında kullanılabilir.

Aktif bileşenleri ile yaraların iyileşme hızını ve kalitesini arttırmak için kullanılır. Düzenli kullanıldığında yüzeysel yaraları tedavi ederek, normal cildin yeniden oluşmasını sağlamaktadır.

 • Yaralar,
 • Yüzeysel tromboflebitler (toplardamarların iltihaplı hastalığı),
 • Yarık ve çatlaklar,
 • Yanıklar,
 • Deri hasarı,
 • İzler,
 • Sıyrıklar,
 • Hemoroide bağlı kaşıntı gibi durumlar için kullanılmaktadır.

Contractubex Krem Nasıl Kullanılır? 2

Contractubex Krem Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Contractubex Krem; genellikle günde 2 ya da 3 kez; tedavi edilecek bölgeye lokal olarak uygulanmalıdır.

Kremi kullanmaya başlamadan önce; doktorunuza kullandığınız ilaçları, aldığınız gıda takviyelerini bildirin. Ayrıca; alerjiler, mevcut hastalıklar ya da hamilelik, ameliyat gibi mevcut sağlık durumlarınız hakkında da bilgi verin.

Contractubex Krem’i kullanırken, bazı sağlık koşulları sizi ilacın yan etkilerine karşı daha hassas hale getirebilir. İlacı, mutlaka doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmalı ya da ilacın üzerinde yazan kullanım şeklini dikkate almalısınız. Contractubex Krem kullanırken, şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Ağızdan almayın. Bu ilacı açık yaralarda, tahriş olmuş ve güneşte yanmış bölgelerde kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Kremi cildinize uygulamadan önce ve sonrasında ellerinizi yıkayın.
 • Uygulama yapılacak bölgeyi temizleyin ve kurulayın.
 • Kremi sürdükten sonra, bölgeyi hemen yıkamayın.
 • İlacı oda sıcaklığında, sıcaktan ve doğrudan ışıktan uzakta saklayın.
 • Çocuklardan uzak tutun.
 • Doktorunuz önermediği sürece, tedavi edilen bölgede farklı bir krem kullanmaktan kaçının.
 • Aşırı miktarda kullanılması, ciltte tahriş ve kızarıklıklara neden olabilir. Bunları önlemek için, kremi ince bir tabaka halinde uygulayın.
 • İlacı solumaktan ve gözle temas ettirmekten kaçının.

Contractubex Krem Nasıl Kullanılır? 3

Contractubex Krem Yan Etkileri

Cotractubex Krem’in bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Bununla birlikte;

 • Kızarıklık,
 • Kaşıktı,
 • Çukur şeklinde yara izleri,
 • Cilt renginde koyulaşma,
 • Tahriş,
 • Ciltte yanma hissi,
 • Şişlik,
 • Bölgesel ağrı hissi,
 • Ciltte gerginlik,
 • Damarların ciltte görünür hale gelmesi gibi yan etkiler ile karşılaşılabilir ancak bu yan etkilerin büyük bir bölümü oldukça nadir görülmektedir.

Contractubex Krem Hamilelik ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Contractubex Krem’i hamilelik ya da emzirme döneminde kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Contractubex Lekelere İyi Gelir Mi?

Bu kremin en sık bildirilen kullanım nedeni yara izleridir. Yoğun jel formülü ile cildin iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olan krem; yaranın daha yumuşak ve elastik bir hale gelmesini sağlar.

Sivilce lekelerinde kullanırken, iyileşmenin maksimum seviyede olması için başka ilaçlarla birlikte kombinasyon halinde uygulanması gerekebilir. Genellikle lazer, mikroneedling, PRP ve dolgu maddelerinin kombinasyonuna ihtiyaç duyar.

Contractubex Krem Ne Sıklıkla Kullanılmalı?

Kremin, ideal olarak en az 3 ay boyunca günde 2-3 kez hafifçe masaj yaparak uygulanması önerilmektedir. Krem, hassas yara dokusunu koruyan bir tabaka oluşturmaktadır. Kremi, zaten kapalı olan yaralara uygulamalısınız. Açık yaralarda kullanmadan önce mutlaka doktorunuza tanışın.

Kremi uygularken; merkezden başlayıp kenarlara doğru hareket edin ve yaraya hafifçe masaj yaparak uygulayın. Krem cilt tarafından tamamen emilene kadar, küçük, dairesel hareketlerle devam edin.

Yaralı ciltlerin iyileşmesi zaman aldığından, yara ve yanık tedavileri sabır ister. Contractubex Krem’in düzenli kullanımında, yaklaşık 1 ayın sonunda kızarıklıklarda azalma gözlemleyebilir; ikinci ayın sonunda yaranın daha hafif göründüğünü ve daha düz hale geldiğini görebilirsiniz.

Contractubex Krem Fiyatı Nedir? SGK Karşılıyor Mu?

Contractubex Krem’in ortalama satış fiyatı 50 TL’dir. Normal reçeteli bir ilaçtır ve SGK kapsamı dışındadır. Aile hekimleri bu ilacı yazmamaktadır.

Contractubex Muadili

Contractubex Krem, bir yara kremidir ve muadilleri Heberprot-P, Madecassol, Hepatubex Jel ve Noskar Jel’dir.

Madecassol satış fiyatı ortalama 20 TL, Hepatubex Jel satış fiyatı ortalama 105 TL ve Noskar Jel satış fiyatı ortalama 55 TL’dir.

Madecassol ve Noskar Jel, SGK kapsamında ilaçlardır.

 

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment