30’lu yaşlara gelindiğinde yüzümüze az da olsa fondöten, kapatıcı, pudra sürmeden dışarı çıkamıyoruz değil mi? Çünkü maalesef az da olsa lekeler oluşmuş, ciltte renk tonu eşitsizlikleri var ve bunlar hiç de iyi görünmüyor. Bu lekeleri saklamak bir çözüm olabilir, ancak bunlardan tamamen kurtulmak çok daha doğru bir yaklaşım olur. Hem de pahalı kozmetik ürünlere, estetik tedavi işlemlerine binlerce lira vermeden, evde bulunan doğal ürünlerle lekeleri hafifletmek, renk tonu eşitsizliklerini gidermek harika olur. Ama öncelikle cildimizde renk tonu eşitsizlikleri neden olur bir ona bakalım.

Ciltte renk tonu eşitsizlikleri neden olur?

  • Güneşe korumasız bir şekilde maruz kalmak

Cilt Tonu Eşitsizliklerinden Kurtulun 2

Güneş elbette ki yaşam kaynağı ve hepimiz biraz bronzlaşmış cilde bayılırız. Ancak güneşe korumasız bir şekilde uzun süre maruz kaldığımızda ciltte aşırı miktarda melanin üretimi olur. Bu pigmentler de UV ışınlarını emerek cilt hücrelerinize zarar verir ve koyu renkli lekeler de kaçınılmaz olur.

  • Yaraların tedavi edilmemesi

Ciltte herhangi bir inflamatuar sonrası lekelenmeler olabiliyor. Cildin bir yerinde kalıcı yaralar varsa, bu yaraların olduğu yer koyulaşabiliyor. Bu durum sivilce izleri için de geçerlidir.

  • Hormonsal değişimler

Hamilelik döneminde, doğum kontrol hapı kullanılan süreçte, ergenlikte hormonlardaki dengesizlik yüksek melanin üretimine neden olabilir. Bu duruma melazma denir ve bu da ciltte renk tonu eşitsizlikleri ile sonuçlanır.

  • Yaşlanmak

Cilt Tonu Eşitsizliklerinden Kurtulun 3

Yaş ilerledikçe yüz ve diğer vücut bölgelerinde lekelenmeler görülebilir.

Renk tonu eşitsizlikleri için ev çareleri

  • Keçi süt, un ve kabartma tozu

2 çay kaşığı keçi sütü, 1 çay kaşığı un ve 1 çay kaşığı kabartma tozu bir kapta karıştırılır ve cilde uygulanır. Kuruyunca soğuk suyla ovarak yıkanır.

Keçi sütü son derece yumuşak ve tüm süt türlerinden pH’ı cildimize en yakın olan süttür. Ölü cilt hücrelerini temizler ve cildinin renk tonunu eşitlemeye yardımcı olur. Un cildi sıkılaştırırken,  kabartma tozu doğal bir cilt parlatıcıdır.

  • Limon, şeker ve hindistancevizi yağı

Cilt Tonu Eşitsizliklerinden Kurtulun 4

1 çay kaşığı hindistancevizi yağı, 1 yemek kaşığı toz şeker ve 1 çay kaşığı limon suyu bir kasede karıştırılır ve elde edilen karışım cilde uygulanır. 10 dakika kadar bekledikten sonra cilt nazikçe ovalanır ve sonrasında ılık su ile yıkanır.

Limon suyunun ciltteki koyu renkli lekeleri azaltıcı ve cilt rengini eşitleyici etkisi vardır. Şeker ölü deri hücrelerini temizlerken, hindistancevizi yağı da cildi nemlendirir.

  • Zerdeçal, yoğurt ve limon suyu

2 yemek kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı zerdeçal, 1 çay kaşığı limon suyu bir kasede karıştırılır. Hazırlanan karışım cilde sürülür ve 2 dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yapılır. Kuruduktan sonra ise soğuk suyla yıkanır.

Hem yoğurt hem de limon cildi temizler ve renk tonunu eşitler. Zerdeçal, ciltteki zararlı serbest radikalleri temizler, ciltte yaşlanma sürecini geciktiren antioksidanlar içerir.

  • Süttozu

2 çay kaşığı süttozu ve 1 çorba kaşığı portakal suyu bir kasede karıştırılır, yüze ince bir tabaka halinde sürülür ve 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkanır.

Süt tozu cilt rengini açıcı, parlaklık veren laktik asit içerir. Hem ciltteki ölü hücreler temizlenir hem de cilt nemlenir, yumuşar. Portakal suyu da gözenekleri temizleyen ve cildi parlatan sitrik asit içerir.

  • Domates, limon suyu ve bal

Cilt Tonu Eşitsizliklerinden Kurtulun 5

1 çorba kaşığı domates suyu, 2-3 damla limon suyu ve 1 çorba kaşığı bal bir kasede karıştırılır. Hazırlanan karışım cilde sürülür, 15 dakika bekledikten sonra cilt ılık suyla yıkanır.

Domates, A vitamini bakımından zengin olduğundan koyu renkli lekeleri azaltmaya yardımcı olur ve cilt tonunu eşitler. Bal cildi nemlendirir ve limon suyu gözenekleri sıkılaştırırken bir de cilt lekelerinin rengini açar.

Author

Write A Comment