Yoğurt ister sade olarak isterse cilt dostu diğer besinlerle karıştırılsın cilt sağlığını destekler, korur. Yoğurdun doğal bir yüz maskesi olarak etkisini arttırmak için ekleyebileceğiniz bazı maddeler aşağıda sıralanmıştır:

Havuç

Kuru cilde sahip olanların da sağlıklı, yumuşak ve nemli bir cilt için yoğurdun içine biraz kaşık rendelenmiş havuç eklemek önerilir. Havuç ve yoğurdu karıştırıp cilde uygulamak, cildi gençleştirir ve cilde doğal bir parlaklık verir.

Limon suyu

Yağlı veya donuk cilde sahip olanlar için, tıkanmış gözenekleri açmak ve cildi derinlemesine temizlemek için limon suyu ve yoğurt karışımı harikadır. Limon suyu ayrıca cilt tonunu düzeltmeye ve cildi daha parlak hale getirmeye yardımcı olur.

Bal

Cildi yumuşaklaştırmak için yoğurt maskesine biraz da bal eklemek gerekir. Uzmanlara göre bal, doğal bir cilt nemlendiricidir ve ciltteki nemi tutar, cildin kurumasını önler. Ayrıca balın ciltte kırışıklık ve sivilce oluşma riskini azaltıcı anti bakteriyel özellikleri vardır.

  • Kuru ciltler için yoğurt maskesi

2 yemek kaşığı doğal, tam yağlı ev yoğurdu, 1 çorba kaşığı organik bal, 1 çorba kaşığı avokado püresi ve 1 yemek kaşığı pişmiş yulaf ezmesi ince bir macun kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Elde edilen maske yüze uygulanır ve yaklaşık 10 ila 15 dakika bekletilir.

Cilt Dostu Yoğurt Maskesi Tarifleri 2

  • Tahriş olmuş cilt için onarıcı yoğurt maskesi

Herhangi bir enfeksiyon, güneş yanığı veya başka bir sebepten dolayı cilt kızardığında ve iltihaplandığında yoğurt maskesi cildi onarır.

Yarım çay bardağı tam yağlı yoğurt, yarım çay bardağı soyulmuş ve doğranmış salatalık, 1 çorba kaşığı organik Aloe Vera jeli ya da suyu, 1 çorba kaşığı bal ve birkaç damla papatya yağı karıştırılır. Elde edilen karışım cilde uygulanır ve yaklaşık 10 ila 15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkanır.

  • Lekeli ve sivilceli ciltler için yoğurt maskesi

Ciltteki tahrişler, çizikler ve sivilceler öncelikle sivilceye neden olan bakterilerin gelişmesine izin veren aşırı sebum üretiminden kaynaklanır. Bu nedenle yoğurt maskesinin amacı, ciltteki sebum miktarını azaltmak ve bakterilerden kurtulmak olmalıdır.

1 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı bal, 1 çay kaşığı taze limon suyu ve 1 çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırılır. Maske yüze uygulandıktan sonra 10 – 15 dakika beklenir ve ılık suyla yıkanır.

  • Yorgun ve mat ciltler için yoğurt maskesi

4 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı kakao tozu ve 1 çorba kaşığı bal karıştırılır ve cilde uygulanır. 20 dakika bekledikten sonra cilt ılık su ile yıkanır.

  • Peeling etkisi için yoğurt maskesi

2 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı yulaf karıştırılır ve cilde masaj yapılarak uygulanır. Dairesel hareketlerle masaj yaparak cilt ölü hücrelerden arındırılır.

Ne sıklıkta yoğurt yüz maskesi kullanılabilir?

Yoğurdun sade olarak ya da başka ürünlerle karıştırılarak maske şeklinde kullanılması cilt sağlığı açısından çok faydalıdır.  Yoğurdun cilt için bilinen herhangi bir yan etkisi ya da zararı yoktur. Ancak nadiren de olsa asidik yapısı dolayısıyla bazı ciltlerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bunu önleyebilmek için de öncelikle cildin küçük bir bölümüne uygulanarak alerji testi yapılması uygun olacaktır. Bunun dışında yoğurt maskesi cildi pürüzsüz, yumuşak, daha genç ve lekesiz bir hale getirecektir. Yoğurt maskeleri her gün ya da iki günde bir veya haftada bir şeklinde istenen sıklıkta kullanılabilir. Yalnız yoğurt ile diğer ürünleri karıştırırken cilt tipine uygun ürünler seçmeye özen gösterilmelidir.

Author

Write A Comment