Cildimizin bembeyaz, pürüzsüz ve özellikle de lekesiz olması hepimizin hayali değil midir? Ancak hayat hiç de öyle olmuyor maalesef. En başta güneşe korumasız bir şekilde maruz kalmak olmak üzere, gebelik, hormonsal sorunlar, ilerleyen yaş derken cildimizin pek çok yerinde lekeler oluşuyor, cilt istenen rengi kaybediyor. Hele bir de güneşin etkisini göstermeye başladığı bahar aylarından başlayarak yazın sonuna gelindiğinde ciltte değişik tonlarda çok sayıda leke oluşur.

Şimdi bahar mevsimine girerken öncelikle cilt lekelerini önleyici tedbirleri kesinlikle ihmal etmemek gerektiğinin altını çizelim. Sonra da hem geçen yıldan kalan lekelerden nasıl kurtulacağımızı hem de cildimizi bir ya da birkaç ton nasıl beyazlatacağımızı öğrenelim. Hem de binlerce lira verilerek alınan pahalı kozmetik ürünlerden bahsetmiyoruz, evde herkesin kolaylıkla bulabileceği doğal ürünlerle cildi beyazlatmak mümkün. Hem rutin cilt lekeleri hem de ağda, yanık ya da başka pek çok farklı kaynaklanan kararmalar, özellikle dirsek, dudak üstü, koltukaltı ve diz kararmaları için doğal çözümler bir harika.

Evde bulunan basit malzemelerle kolayca hazırlanabilecek karışımlar ve cildi koruyucu özellikteki doğal malzemeler daha beyaz, parlak ve canlı bir cilde kavuşmaya yardım edecek. Bunun için hangi malzemelerin nasıl ve ne zaman kullanılacağı, ne kadar karıştırılacağını bilmek ve biraz sabrederek düzenli bir şekilde kullanmak gerekiyor. Şimdi doğal malzemelerle cilt beyazlatma formüllerine geçelim.

  1. Yoğurt maskesi

Cilt Beyazlatma Yöntemleri 2

Başta kalsiyum olmak üzere pek çok minerali içinde barındıran yoğurt, her gün beslenme listesinde olması gereken besinlerin başında geliyor. Faydaları saymakla bitmeyecek yoğurt, içindeki laktik asit sayesinde cilt rengini açma konusunda da yardımcı oluyor. Ancak bunun için evde hijyenik ve sağlıklı koşullarda ve doğal sütten hazırlanan yoğurt olmalıdır. Her gün düzenli olarak 1 kase ev yoğurdu yerken, bir de düzenli olarak her gün yoğurt maskesini yüze ya da rengi açılması istenen diğer bölgelere uygulanmalı ve yoğurdun iyice kuruması beklenmelidir. Yoğurt tamamen kuruduktan sonra ılık suyla yıkamak yeterli olur. Yoğurt maskesi yaklaşık 1 ay kadar cilde uygulandığında cilt eskisinden daha beyaz ve parlak olacaktır. Ev yapımı yoğurt düzenli olarak uygulandığında, özellikle güneş nedeniyle kararan cildi aydınlatır, içindeki polimerler sayesinde cildi besler ve daha sağlıklı bir hale getirir.

  1. Yoğurt, limon suyu ve yulaf unu maskesi

Cilt Beyazlatma Yöntemleri 3

Yoğurt aslında tek başına cildi beyazlatmak için yeterli geliyor. Ancak cildin daha kısa sürede beyazlaması ve daha çok beslenmesi için biraz limon suyu ve yulaf unu da eklemek iyi olabilir. Şöyle ki; 2 yemek kaşığı ev yoğurdunun içine çeyrek limon sıkıp bir de 1 tatlı kaşığı kadar da yulaf unu eklemek gerekiyor. Bu malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra beyazlaması istenen alanlara uygulanır ve karışım tamamen kuruyup katılaşana kadar, yaklaşık 20 -30 dakika ciltte bekletilir. Karışımın içindeki limon suyu cildin biraz kaşınmasına neden olabilir, ancak sorun olmaz. Bu maske 2 günde bir düzenli olarak kullanıldığında yaklaşık 1 ya da 1 buçuk ay içinde ciltte ciddi bir beyazlama fark edilecektir. Cildi kuru olan kişiler bu karışımın içine 1 tatlı kaşığı da bal ilave edebilirler.

  1. Limon suyu

Cilt Beyazlatma Yöntemleri 4

Cilt beyazlatan doğal ürünlerden birisi de taze sıkılmış limondur. Limonun asidik etkisi cildi beyazlatmakta oldukça faydalıdır. Bunun için bir limonu alıp ortadan ikiye kesmek ve taze taze kesilen bu limonla hafifçe sıkıp suyunu çıkararak cildinizi ovmak gerekiyor. Beyazlaması istenen bölgeler bu limonla hafifçe ovalayarak masaj yapıldıktan sonra bu şekilde yarım saat kadar beklenir. Sonrasında cilt ılık suyla yıkanır ve cilde kaliteli bir nemlendirici sürülür. Yine bir aylık bir kullanımda cildin beyazlamaya başladığı görülecektir.

  1. Portakal suyu ve zerdeçal maskesi

Cilt Beyazlatma Yöntemleri 5

Tıpkı limonda olduğu gibi orta boy bir portakal alıp ikiye bölünür ve bir yarısının suyu taze taze sıkılır. Taze sıkılan portakal suyunun bir bölümüne hafif yoğun bir kıvam alana kadar toz zerdeçal eklenir ve karıştırılır. Bu maske karışımı her gece beyazlama istenen bölgelere masaj yapılarak yedirilmelidir. Sonrasında en az 1 saat bu şekilde bekleyip cilt ılık su ile yıkanabilir ve kuruladıktan sonra cilde nemlendirici sürülür.

  1. Nohut unu ve gül suyu maskesi

Cilt Beyazlatma Yöntemleri 6

Gül suyu cildi besleyici ve ciltte tonik etkisi yaratıcı özellikleriyle bilinirken nohut unu ve gül suyu karışımı da cildi beyazlatmakta çok etkilidir. Bunun için cam bir kaseye 2 yemek kaşığı nohut unu koyup içine macun kıvamı alıncaya kadar gül suyu eklenir. Elde edilen karışım beyazlaması istenen bölgelere uygulanır ve bu şekilde en az yarım saat beklenir. Maske ciltte tamamen kuruduktan sonra cilt, ılık su ile güzelce durulanır. Bu maske ciltte peeling etkisi yaratacağı için bu karışım her gün değil haftada bir uygulanmalıdır.

  1. Aloe vera yedik

Cilt Beyazlatma Yöntemleri 7

Aloe vera, cilt ve saç sağlığı için mucizevi bir bitki olarak bilinir ve artık evlerde anneler, teyzeler evde kolaylıkla yetiştiriyorlar. Aloe veranın yapraklarından elde edilen cilde birçok faydasının yanında ten renginin açılmasına da yardımcı oluyor. Bunun için de tek yapılması gereken bir aloe vera yaprağını ortadan ikiye ayırıp içinden çıkan jel cilde sürülür ve sabaha kadar ciltte kalabilir. Hiçbir zararı olmadığı için bu maske her gece uygulanabilir.

  1. Pirinç unu ve süt maskesi

Cilt Beyazlatma Yöntemleri 8

Cilt beyazlatmadan bahsedildiğinde Asyalı, kuzeyli kadınların yüzyıllardır kullandıkları pirinçten bahsetmemek olmaz tabi ki. Bunun için 2 yemek kaşığı kadar pirinç ununa, karışım macun kıvamına gelinceye kadar süt ilave edilir ve iyice karıştırılır. Karışım, homojen bir kıvam alınca beyazlaması istenen bölgelere sürülür ve en az yarım saat, macun tamamen kuruyuncaya kadar beklenir. Sonrasında cilt ılık su ile durulanır. Bu karışım cilde haftada 2 ya da 3 kez uygulandığında, 1 ayın sonrasında etkileri fark edilecektir.

  1. Pirinç unu ve domates püresi maskesi

Cilt Beyazlatma Yöntemleri 9

Pirinç ununun cilt beyazlatıcı etkisinden faydalanmak için bir de içine asidik özellikler gösteren domates püresi eklenebilir. Bunun için 1 domatesin kabukları soyulur ve rendelenir, içine macun kıvamına gelene kadar pirinç unu ilave edilir ve iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım cilde uygulandıktan sonra yarım saat kadar bekleyip ılık su ile yıkanabilir. Haftada 2 -3 kez uygulanan bu maske ile cildin bir ay içinde fark edilir düzeyde beyazladığı görülecektir.

  1. Patates

Ciltteki istenmeyen lekelerden kurtulmak ve cildi birkaç ton beyazlatmak için aslında 1 tane patates bile yeterli olabilir. Patatesin içindeki nişasta kesinlikle cildi lekelerden arındıracaktır. Bunun için bir tane patatesten ince bir dilin kesilir, patates diliminin iç tarafına çatal ile birkaç delik açılır ki içindeki nişastalı su daha kolay çıkabilsin. Ardından ciltte beyazlaması istenen alanlar bu patates dilimi ile ovulur, patates suyunu cildin tamamen emmesi sağlanır. Patatesin cilde herhangi bir zararı olmadığı için bu uygulama her akşam düzenli olarak yapılabilir.

 

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment