Yıllar geçtikçe yaş almak her ne kadar doğal olsa da, yaşlanmak hiç de doğal değil. Daha doğrusu geçen yılların her birinin cildimizde birkaç tane kırışıklık, leke, iz bırakmasını kolayca kabullenmemek lazım. Herkes yaşlanmanın etkilerini önlemek, hafifletmek isterken bazılarının tüm çabalarının boşa çıkması da aslında hiç normal değil. Demek ki bir şeyler yanlış yapılıyor. Cilt bakımı konusunda yapılan hataları bilmek ve tekrarlamamak gerekiyor.

  • Kontrolsüzce uzun süre güneş ışığına maruz kalmak yanlıştır!

Güneş ışığı sağlığımız için çok faydalıdır, her şeyden önce D vitamini kaynağıdır. Ancak bronzlaşmak saatlerce yoğun güneş ışınlarına maruz kalmak ciltte yanıklara yol açabiliyor. Güneş yanıkları sonrasında ise ciltte izler, lekeler, damarlanmalar ve beneklenmeler kaçınılmaz hale geliyor. İşte bu sebeple de güneş ışınlarının yoğun olduğu 11:00- 15:00 saatleri arasında plajlarda, açık alanlarda zaman geçirmemek önerilir.

  • Her güneş koruyucuyu kullanmak yanlıştır!

Cildi Yaşlandıran Alışkanlıklar 2

Güneş koruyucu kullanmak elbette ki çok önemlidir. Ancak bu ürünler görünür ışık ve kızılötesi ışınlara karşı cildi korumalı, kişinin cilt tipine ve yaşına uygun olmalıdır. Her ürün herkese olmaz. Yanlış seçilen koruyucular ciltte alerjik reaksiyonlar, aşırı yağlanma veya kozmetik aknesi gibi sorunlara sebep olabilir. Bu bağlamda cilt tipine uygun koruyucular seçilmeli ve açık tenlilerde en az +50 SPF, koyu tenlilerde ise en az +30 SPF ürünler tercih edilmelidir.

  • Güneş koruyucusunu gün içinde tekrarlamamak yanlıştır!

Kaliteli ve cilt tipine uygun güneş koruyucusu kullanıldığında içerdikleri filtreler sayesinde hücre çekirdeğini sararak DNA hasarı oluşumunu engeller, cildin zarar görmesine izin vermez. Ancak bu olumlu etkilerin görülebilmesi güneş koruyucuları düzenli olarak tekrarlamak gerekiyor. Çünkü güneş koruyucular cilde sürüldükten sonra ortalama 2 saat içerisinde faydası giderek azalıyor. Yani her 2 saatte bir ürünü tekrarlamayı ihmal etmemek, yüzme veya duşun ardından ya da aşırı terleme sonrasında kremi mutlaka yeniden sürmek gerekiyor.

  • Cildi susuz bırakmak yanlıştır!

Cildi Yaşlandıran Alışkanlıklar 3

Cilt yaşlanmasını önlemek için en önemli hususların başında günlük su ihtiyacını karşılamak geliyor. Yani cildi içten nemlendirmenin yolu her gün en az 2 litre, hatta 2 buçuk litre su içmekten geçiyor. Yeterince su içmeyen kişilerde ciltteki hassasiyet fazla olur, cilt dış etkenlere daha açık olur. İşte bunu önlemek için de su tüketimine dikkat.

  • Cildi yeterince nemlendirmemek yanlıştır!

Yazın güneşin yoğun etkisi, kışın da soğuk havanın kurutucu etkisi cildi bol bol nemlendirmek için çok önemli sebeptir. Bu bakımdan yaz, kış demeden nemi ciltte uzun süre hapseden nemlendirici süt ve losyon kullanımı güneşin, soğuğun, rüzgarın hasarının azaltılmasına yardımcı olacaktır. Bu sebeple de cildi düzenli olarak akşamları yatmadan önce ve gün içinde birkaç kez nemlendirmek şart. Özellikle de duştan çıktıktan sonraki ilk 5 dakika içinde cilt hafif ıslakken tüm vücudu kaliteli bir nemlendirici ile nemlendirmek gerekiyor.

  • Cilt temizliğini ihmal etmek yanlıştır!

Cildi Yaşlandıran Alışkanlıklar 4

Herkes, her gün kendi cilt tipine en uygun temizleyici ile cildini temizlemelidir. Çünkü cilt bakımının en önemli öğesi doğru ve etkili bir cilt temizliğidir. Ciltte gün içerisinde biriken kir, toz, yağ ve ölü hücreler akşam olunca ciltten atılmalıdır. Çünkü cildi kirli bırakmak ciltte lekelenmelere, sivilcelere ve pürüzlere sebep olabilir. Ayrıca da düzenli olarak temizlenen bir cilde uygulanan güneş koruyucular, bakım ürünleri de kesinlikle daha fazla etki göstermektedir.

  • Kapatıcıları ve fondötenleri yoğun kullanmak yanlıştır!

Her gün makyaj yapmak, cilde günlük kullanıma uygun olmayan kapatıcı ve fondöten gibi kozmetikler kullanmak sürmek ciltteki gözeneklerin tıkanmasına, lekelerin belirginleşmesine ve ince kırışıkların oluşmasına sebep olabiliyor. Bu bakımdan kapatıcıları mümkün olduğunca seyrek kullanmak ve kısa sürede cildi temizlemek en doğrusudur.

Author

Write A Comment