Çay Ağacı Yağının Saç ve Cilt İçin Faydaları

çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, en çok kullanılan bitkisel yağlardan biridir ve bir dizi cilt probleminin tedavisinde rol oynamaktadır.

Peki, çay ağacı yağı hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Bu yazıda; çay ağacı yağının saç ve cilt sağlığı üzerindeki olumlu etkileri, olası yan etkileri, kullanım şekli ve hangi problem için nasıl kullanılması gerektiğine dair bilgi sahibi olabilirsiniz…

Çay Ağacı Yağı Nedir?

Melaleuca yağı olarak da bilinen çay ağacı yağı; Avustralya çay ağacının yapraklarından elde edilmektedir. Ferahlatıcı kokusu ile tanınan bu yağın antibakteriyel etkisi, özellikle sivilce problemlerinde kullanılmasının en büyük nedenidir.

Antibakteriyel özelliklerinin yanı sıra; içerdiği kimyasal maddeler ile bakteri ve mantarları yok etmek ve alerjik reaksiyonların azaltılmasında da etkilidir. Cilt için sayısız fayda ile doludur ve çeşitli cilt problemlerinin tedavisinde binlerce yıldır kullanılmaktadır. Günümüzde, pek çok cilt bakım ürününün içerisinde yaygın olarak yer almaktadır ve sağladığı faydalar ile doğal bir güzellik kaynağı olarak kabul edilmiştir.

çay ağacı yağı

Çay Ağacı Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

Çay Ağacı Yağı ve Cilt Sağlığı

Antibakteriyel özellikleri ile bilinen çay ağacı yağı, cilt sağlığı ve güzelliğinde önemli etkilere sahiptir. Peki, çay ağacı yağının cilt için faydaları nelerdir?

 • Sivilceleri Tedavi Eder

Antibakteriyel ve mikrop karşıtı bir ürün olan çay ağacı yağı; iltihabın azalmasına yardımcı olur. Bu da, hafif ve orta dereceli sivilcelerde etkili olduğu anlamına gelir. Yapılan çalışmalar; çay ağacı yağının, cilde nüfuz ederek ve tıkalı yağ bezlerini temizleyerek sivilceyi kontrol edebildiğini ortaya koymaktadır. Bu yolla siyah noktaları, sivilceleri, beyaz noktaları ve lekeleri tedavi etmekte ve gözenekleri temizleyerek sıkılaştırmaktadır.

Çay Ağacı Yağı: Saç ve Cilde Faydaları 2
 • Doğal Tonik Görevi Görür

Kadınlar arasında en yaygın güzellik hedeflerinden biri, porselen görünümlü bir cilde sahip olmaktır. Çay ağacı yağını, muhteşem içeriği sayesinde, gözeneklerin azalmasına yardımcı olacak bir tonik olarak kullanabilir ve sonucunda sıkılaşmış gözeneklere sahip olabilirsiniz.

 • Egzamanın Kötüleşmesini Önler

Sinir bozucu ve kalıcı rahatsızlıklara neden olan egzama, kontrol altına alması zor olan cilt problemlerinden biridir. Egzama; ciltte döküntülere, kurumaya ve hatta kabarma şeklinde ciddi problemlere neden olabilir. Ayrıca, bazen görülen kaşıntılar uykuya dalmayı bile zorlaştırabilir.

Çay ağacı yağının cildi iyileştiren, antiseptik özellikleri cildin rahatlamasını sağlayabilir. Enfeksiyonun meydana geldiği durumlarda; antibakteriyel özellikleri enfeksiyon ile başa çıkmak ve kötüleşmesini önlemede etkilidir.

 • Sedef Hastalığının Tedavisinde Etkilidir

Sedef hastalığı, bilinen bir tedavisi olmayan durumdur ancak çay ağacı yağının iyileştirici özellikleri, semptomlarının hafiflemesini sağlayabilir ve hatta iyileşme sürecini hızlandırabilir. Kuru ve pullu bir cilt ile karakterize edilen sedef hastalığında çay ağacı yağı kullanımı; cildi ölü hücrelerden kurtararak etkilerini azaltır. Ciltteki kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissinin azalması için çok yönlü etkiler sunmaktadır.

çay ağacı yağı
 • Doğal Bir Makyaj Temizleyicidir

 Doğal bir makyaj temizleyici arıyorsanız; çay ağacı yağını güzellik rutininizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Çay ağacı yağı, yan etkileri olmayan, yüzünüzde basit bir uygulama ile makyajınızı etkili bir şekilde çıkaran, doğal bir bileşendir.

 • Siğiller Üzerinde Olumlu Etkilere Sahiptir

Siğiller ya da HPV, çay ağacı yağının sahip olduğu antiviral özellikleri ile tedavi edilebilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılmasını önleyebilir. Çağ ağacı yağı; eller, ayaklar ve hatta genital bölgede bulunan siğillerin tedavisinde kullanılabilir. Bir ile dört hafta düzenli kullanım ile siğillerin büyümesi durdurulabilir ve sonunda doğal olarak düşmelerini sağlayabilir.

 • Su Çiçeğine Bağlı Kaşıntı ve Yaralara İyi Gelir

Suçiçeği, genellikle kontrol edilemeyen bir kaşıntı ile birlikte gelir ve hastalık bittikten sonra bile, bırakacağı izler rahatsız hissettirebilir. Su çiçeğini, çay ağacı yağı yardımıyla kontrol altına alabilirsiniz. Kaşıntıyı azaltmak ve ciltte leke bırakma riskini azaltmak için çay ağacı yağı ile ılık bir banyo yapabilirsiniz.

 • Ayak Kokusunu Giderir

Mantar enfeksiyonlarının oluşumunu engelleyici özelliği ile çay ağacı yağı, ayak kokusu probleminizi çözebilir. Kabartma tozu gibi diğer doğal maddeler ile birlikte kullanıldığında; ayaklarınızdaki fazla nemi alarak, beraberinde gelebilecek kaşıntı ve kokunun giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Çay Ağacı Yağı ile Saç Bakımı

Çay ağacı yağının cilt üzerindeki sayısız etkilerinin yanında, saç sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Özellikle kepek problemi ve saç dökülmesi gibi çeşitli rahatsızlıklarda yardımcı olabilir. Saçlarınız için çok fazla ürün kullanıyorsanız ya da saçınızı sık sık boyuyorsanız; saçlarınız koparak dökülme riski taşıyor olabilir. Aşağıda, çay ağacı yağının saç sağlığı ve güzelliği üzerindeki etkilerinden bazıları sıralanmıştır:

 • Saç Dökülmesini Engeller

Seyreltilmiş çay ağacı yağı; saç tellerinde kimyasalların ve ölü cildin birikmesini önlemektedir. Bu da, saçlarınızı sağlı ve nemli tutarak daha hızlı uzamalarına yardımcı olur ve dökülmelerini engeller.

 • Kepek Problemlerini Azaltır

Şampuan ve saç bakım ürünlerinde bulunan kimyasal maddeler, kepek oluşumuna neden olur. Ancak bu problemleri, çay ağacı yağı yardımıyla engellenebilir. Çay ağacı yağı; saç sağlığını koruyarak kepek oluşumundan kurtulmanızı sağlayabilir. %5 oranında çay ağacı yağı içeren bir şampuan kullanabilir ya da şampuanınızın içerisine 1-2 kapak çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz.

 • Sedef Hastalığında Yardımcıdır

Sedef hastalığı; kafa derisini etkileyebilen problemlerden biridir. Saç derisinde kırmızı, kabarık, pullu lekelere neden olmaktadır. Çay ağacı yağının iltihap önleyici özellikleri; kafa derisinde sedef hastalığının neden olduğu tahriş ve iltihaplı cildin azalmasına yardımcı olabilir.

Çay Ağacı Yağı Güvenli Mi?

Çay ağacı yağı, çoğu insan için güvenlidir; ancak ciltte tahrişe neden olabilir. Sivilce problemi olan kişilerde; bazen cilt kuruluğu, acı, yanma, kaşıntı ve kızarıklıklara neden olabilir. Çay ağacı yağını lavanta yağı ile birlikte uygulamak, küçük çocuklarda güvenli olmayabilir.

Ayrıca çay ağacı yağı, ağız yoluyla alındığında güvenli değildir. Bu nedenle, ağızdan almanız önerilmemektedir. Genel bir kural olarak; ciddi yan etkilerinden dolayı, seyreltilmemiş uçucu yağları asla ağızdan almamalısınız. Çay ağacı yağının olası yan etkilerinden bazıları şunlardır;

 • Alerjik reaksiyonlar,
 • Kafa derisinde problemler,
 • Depresif davranışlar,
 • Hormonal yan etkiler,
 • İshal,
 • Burun polipleri,
 • Kulakta şişlik ve rahatsızlık,
 • Ağız iltihabı,
 • Cilt tahrişi

Çay Ağacı Yağının Kullanımı

Çay ağacı yağı oldukça etkili bir esansiyel yağdır. Bu nedenle, cilt üzerine doğrudan uygulanması ya da yutulması çeşitli riskler taşımaktadır. Yutulması durumunda; şiddetli döküntülere, karın ağrısına, ishale, kusma ve mide bulantısına ya da uyuşukluğa neden olabilir. Cilt üzerine seyreltilmeden uygulandığında ise; alerjik reaksiyonlara alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Çay ağacı yağının kullanımı, dozajının miktarı ve ne sıklıkla kullanılacağı; tedavi gerektiren durum, durumun ciddiyeti ve çay ağacı yağının konsantrasyonu gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır.

Çay ağacı yağı, cilt yüzeyinde doğrudan uygulanmamalıdır. Bunun yerine, farklı bir yağ ile seyrelterek uygulayabilirsiniz. Çay ağacı yağını kullanmanın en güvenli yolu; özellikle tedavi etmek istediğiniz sorun için tasarlanan bir şampuan, nemlendirici ya da serum ile birlikte kullanmaktır.

Çay ağacı yağını sivilce problemleriniz için kullanacaksanız; aynı oranda badem yağı ile karıştırarak bir pamuk yardımıyla lokal olarak kullanabilirsiniz.

Saç problemleriniz için kullanacaksanız; saç maskenizin içine ekleyebilir ya da şampuanınızın içerisine 2-3 kapak kadar eklemeniz yeterli olacaktır.

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılmalı?

Çay ağacı yağı için belirtilen kesin bir dozaj yoktur. Ancak, bazı kurallar vardır:

 • Diş problemleri için kullanıyorsanız; %2.5 oranında çay ağacı yağı ile 8 hafta boyunca dişlerinizi çay ağacı yağı ile fırçalayabilirsiniz.
 • Sivilce problemleri için kullanıyorsanız; 3 ay boyunca günde bir kez %5 oranında çay ağacı yağı uygulayabilirsiniz.
 • Kepek problemleri için; günde 3 dakika boyunca kafa derinize %5 oranında yağ ile masaj yapabilirsiniz.
 • Göz enfeksiyonlarında; %5 çay ağacı yağını, 6 hafta boyunca göz kapağınızı ovarak uygulayabilirsiniz.
 • Cilt alerjilerinde; %20 ile %100 oranında uygulanabilir.
 • Vajinal enfeksiyonlarda %20 oranında, su ile karıştırılarak uygulanabilir ve 24 saat boyunca bekletilebilir.
mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment