İnternet sayfalarında, Instagram’da ve arkadaş sohbetlerinde şu sıralar adını sıkça duyduğumuz bir krem var: at kestanesi kremi. Herkes farklı bir yararından, farklı bir kullanımdan bahsediyor. Peki, gerçekten de nedir bu at kestanesi kremi? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Kullananlar neler diyor? Nereden alınır ve ne kadara satılır? Tüm bu soruların cevabı için, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

At Kestanesi Kremi Nedir?

At kestanesi kremi; yaprakları, çiçek ve tohumları ile bazı ilaçların içerisinde yer alan at kestanesi bitkisinden elde edilmektedir.

Tohumu ve yaprağı kullanılarak elde edilen krem; varis tedavisi ve hemoroit tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca; ishal, ateş ve prostat problemlerinde de kullanılabilir. At kestanesinin tohumları ile elde edilen krem; kronik venöz yetmezlik adı verilen kan dolaşım probleminin tedavisinde de kullanılmaktadır.

At kestanesi kremleri; genel olarak %20 oranında at kestanesi içermektedir. Onun dışında; cadı fındığı, tavşan memesi, ak meşe ve mür bitkilerinin özlerini de içermektedir ve varislerin görünümünü iyileştirmek için son dönemde en çok kullanılan kremlerden biridir.

At Kestanesi Kremi, faydaları, kullanımı 2

Evde At Kestanesi Yağı Nasıl Yapılır?

At kestanesi; yağ ya da krem formunda topikal olarak uygulandığında, problemli bölgede rahatlama sağlamaktadır. Düzenli kullanımda; belirgin şekilde şişmiş durumdaki varislerin görünümünün azalmasına yardımcı olacaktır. At kestanesi kremini hazır olarak satın alabileceğiniz gibi, evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

 • At kestanesi,
 • Zeytinyağı,
 • Cam bardak/ Kavanoz,
 • Kağıt kahve filtresi

Kurutulmuş at kestanesi bitkisini mümkün olduğunca ince bir şekilde öğütün ve toz haline getirin. Dilerseniz, hazır toz bitki formunu da satın alabilirsiniz.

Bir tencereye su koyun ve üzerine derin bir kase yerleştirip toz haline getirdiğiniz bitkileri alın. İçerisine yağ ilave edin ve suyu kaynatın. Bu aşamada, suyu 45-50 derece sıcaklığında tutun ve bu ayarda yaklaşık 100-120 dakika kaynatmaya devam edin.

Kaynatma işlemi bittiğinde, bir kahve filtresi kullanarak yağını sizin ve gerekirse bir kez daha süzün. Artık, günde birkaç kez cildinize uygulayabileceğiniz bir at kestanesi yağınız var. Dilerseniz, içerisine az miktarda balmumu ya da esansiyel yağ ekleyebilirsiniz. Peki, bu yağ karışımına ekleyebileceğiniz esansiyel yağlar hangileridir? Ev yapımı at kestanesi kremini varis tedavisi için uygulayacaksanız;

 • Lavanta yağı,
 • Gül yağı,
 • Civanperçemi,
 • Papatya,
 • Portakal yağı,
 • Limon yağı,
 • Sardunya yağı,
 • Biberiye yağı,
 • Nane yağı,
 • Ardıç meyvesi yağı ya da
 • Okaliptus ekleyebilirsiniz.

Karışıma; her 30 gram yağ için 6 damladan fazla esansiyel yağ eklemeyin. Hazırladığınız karışımı; varisli damarlara ya da ağrıyan bölgelere masaj yaparak uygulayabilir ya da hemoroitlere uygulayabilirsiniz. Bu karışım ayrıca;

 • Uzun bir gün ayakta kaldıktan sonra gelişen bacak ağrıları,
 • Huzursuz bacak sendromu,
 • Çürükler,
 • Burkulma,
 • Şişlik gibi durumlarda da yardımcı olabilir.

At Kestanesi Kremi, faydaları, kullanımı 3

At Kestanesi Kreminin Faydaları

– Ödem Karşıtıdır

At kestanesi kremi ya da yukarıda verdiğimiz at kestanesi yağlı karışım; küçük damarların geçirgenliğini azaltır ve böylece, yaralanma anında hafifletici etkiye sahiptir. Sonucunda da, şişlik ve ödem azalır. At kestanesi kreminin ödem karşıtı özelliği, ödemi önlemenin yanında damarları da korumaktadır.

-Kronik Venöz Yetmezlik Tedavisinde Yardımcı Olabilir

Kronik venöz yetmezlik, damarlar içindeki iç basınçta bir artışa neden olur ve kronik venöz yetmezlik, dünyada milyonlarca insanı etkileyen, yaygın bir hastalıktır. Özellikle, çoğul gebeliklerden sonra ve orta yaşlı ve yaşlı kişilerde daha yaygındır. At kestanesi kremini düzenli olarak kullanmak, kronik venöz yetmezliğinin tedavisinde yardımcı olabilir.

– Kanserli Hücreleri Öldürebilir

Laboratuvar ortamında yapılan çalışmalar, at kestanesi bitkisinin; lösemi, ağız kanseri ve meme kanseri ile ilgili hücrelerde, kanserle mücadeleye yardımcı olduğunu göstermiştir.

– Güçlü Antioksidanlar İçerir

Doğal bir at kestanesi kremi; vücudun serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir. Bu da, at kestanesi kreminin düzenli kullanımda ince çizgiler ve kırışıklıklar üzerinde de etkili olabileceğini göstermektedir.

– Küçük Kan Damarlarını Güçlendirir

At kestanesi kremi, şişmiş kılcal damarları güçlendirebilir. Ayrıca; kan damarı duvarlarını parçalayan, sızıntıyı önleyen ve kılcal damarların yapısını koruyan enzimleri de bloke etmektedir.

At Kestanesi Kremi, faydaları, kullanımı 4

– Hemoroit Tedavisinde Kullanılabilir

Hemoroit, anüs bölgesinde damar şişliğine neden olur. Hemoroit problemi yaşayan hastalar üzerinde yapılan bir çalışmada; iki ay boyunca düzenli olarak at kestanesi kremi uygulayan hastaların, şişlik ve kanamalarda %80 oranında iyileşme gösterdikleri belirtildi.

– Cildi Korur

At kestanesi bitkisinin tohumları, hücreleri korumaktadır ve yaşlanma etkilerine bağlı iltihaplanmaları azaltır. Cildi nemlendirmek ve kuru cildi yumuşatmak için at kestanesi kremi kullanılabilir.

At Kestanesi Kreminin Zararları

At kestanesi kremi kullandığınız süreçte, aşağıdaki alerjik reaksiyonlardan herhangi biri ile karşılaşırsanız, kremi kullanmayı hemen bırakın ve doktorunuza danışın:

 • Nefes almada zorluk,
 • Yüzde, dudaklarda, dilde ya da boğazda şişme,
 • Şiddetli cilt kızarıklığı,
 • Kaşıntı ya da kızarıklık,
 • Baş ağrısı,
 • Baş dönmesi

Tüm yan etkileri bilinmemekle birlikte, at kestanesi kreminin kısa süreli kullanımında herhangi bir zarar olduğu düşünülmemektedir.

At Kestanesi Krem Nasıl Kullanır?

At kestanesi kremini varis problemleri için kullanacaksanız; sabah ve akşam, günde iki kez problemli bölgelere masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanımda, bir süre sonra problemin büyük ölçüde rahatladığını fark edeceksiniz.

Şişme ve ödem problemlerinize günde iki kez uygularsanız, aynı sonuçları görebilirsiniz. At kestanesi kremi; sırt ağrıları, eklem ağrıları ve diğer bazı problemlere de iyi gelmektedir. Solunum problemleriniz varsa, at kestanesi kremini boğazınıza uygulayabilirsiniz.

At Kestanesi Kremi Neye İyi Gelir?

Sağlık problemlerinde doğal ve bitkisel formüller, gün geçtikçe daha da popüler hale geliyor. Varisten ödeme, boğaz ağrısından eklem ağrılarına pek çok faydası bulunan at kestanesi kremi de onlardan biridir. Peki, at kestanesi kremi neye iyi gelir?

 • Bitkisel içeriği ile varis, hemoroit, varisli damar ve damar hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir,
 • İshal ve prostat için çözüm sunmaktadır,
 • Kan dolaşımı probleminiz varsa, at kestanesi kremi kullanabilirsiniz,
 • Egzama,
 • Adet ağrıları,
 • Kemik kırıkları,
 • Burkulma,
 • Öksürük,
 • Eklem ağrıları,
 • Sıtma ve dizanteri ile savaşmanıza yardımcı olabilir.

At Kestanesi Kremi Fiyatı

At kestanesi kreminin fiyatı; ürünün markası ve satın alacağınız yere göre değişiklik göstermektedir. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde daha uygun fiyatlardan yararlanılabilir. At kestanesi kremi satın alırken, dikkat etmeniz gereken en önemli kriter, ürünün içeriği olmalıdır. Sağlık problemleri için kullanacağınız at kestanesi kreminin mutlaka doğal içerikli olmasına özen göstermelisiniz.

At kestanesi kremi satın alabileceğiniz markalardan bazıları; Farmasi Dr. Cevdet Tuna, Huncalife Bioten At Kestanesi Masaj Jeli, Biorichi At Kestanesi Balsamı, Farmasi Çift Etkili At Kestanesi Masaj Jeli, Mecitefendi At Kestanesi Özlü Göz Çevresi Kremi, Arifoğlu At Kestanesi Yağı, Bio Vitals At Kestanesi Yağı, Suna Dumankaya At Kestanesi Özlü Krem, Noche At Kestanesi Özlü Masaj Jeli, Sepe Natural Göz Çevresi Kremi, Harem’s At Kestanesi Masaj Kremi.

Ürünlerin fiyatları, ebatlara ve markalara göre değişiklik göstermekle birlikte; ortalama 20 TL ile 50 TL arasında değişiklik göstermektedir.

At kestanesi yağını evde yapmak isterseniz; aktarlardan ortalama 10 TL ödeyerek 300-350 gr aralığında at kestanesi bitkisi alabilirsiniz. İçerisine ekleyeceğiniz diğer malzemeler ile birlikte, ev yapımı yağın fiyatı ortalama 20-25 TL tutacaktır. Sonucunda, ev yapımı, organik ve kesinlikle etkili bir at kestanesi yağı elde edebilirsiniz.

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment