Tretinoin adı verilen asit; sivilce tedavisi ve önlenmesinde, dünya çapında milyonlarca insan tarafından kullanılan en etkili asitlerden biridir. Tretinoin, ağızdan alınan bazı ilaçların yanı sıra, cilde sürülebilen losyon ve akne kremlerinin içerisinde de yer almaktadır. Tretinoin grubunda yer alan ilaçlar arasında en popüler ve en etkili ilaçlardan biri, Acnelyse kremdir.

Çalışmalar, Acnelyse ve benzeri tretinoin içeren kremlerin, gözle görülür sonuçlar üretmeye başlamasının 2-6 ay sürdüğünü göstermektedir. Bu yazıda, sivilce tedavisinde en etkili ilaçlardan biri olarak gösterilen Acnelyse kremin, uzun vadede ne işe yaradığını ve sivilceleri tedavi etmek ya da önlemek için nasıl kullanılabileceği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Acnelyse Krem Nedir?

Acnelyse krem, sivilce tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca; güneş ışınlarının zarar verdiği cilt yüzeyindeki ince kırışıklıkları, koyu lekeleri ya da pürüzlü cildin tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu krem; cildin rengini açarak, ölü hücreleri yenileri ile değiştirerek ve güneşten zarar gören cilt hücrelerinin atılmasını sağlayarak etkisini göstermeye başlar.

Bununla birlikte, Acnelyse krem cilt problemlerini tamamen ya da kalıcı olarak ortadan kaldırmaz ve doğal yaşlanma sürecinin neden olduğu derin kırışıklıklar üzerinde etkili değildir. Krem, doktor tarafından belirlenen cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır ve mutlaka, bir doktorun önerisi ile kullanılmalıdır.

Acnelyse Krem Nasıl Kullanılır? 2

Acnelyse Sivilce Kremi Kullanımı

Genel olarak, Acnelyse krem kullanımının sonuçlarını görme 3-6 ay sürmektedir. Hızlı sonuçlar veren cilt bakım ürünlerinin çoğundan farklı olarak, bu kremin işe yaraması birkaç ay sürebilir.

İlacın kullanımının ilk birkaç haftasında, sivilce problemlerinde geçici bir artış yaşanması da oldukça yaygındır. Yapılan çalışmalar, sivilcelerdeki artışın Acnelyse kullanımından kaynaklandığını ve ilk 3-6 aylık dönemde sivilce problemlerinin düzenli olarak düzeldiğini göstermektedir.

Kısacası, Acnelyse sivilceler için hızlı bir çözüm değildir. Mevcut sivilceleri tedavi etmek, beyaz ve siyah noktaların giderilmesini sağlamak için 3-6 ay boyunca kademeli bir iyileşme sağlamaktadır.

Acnelyse Sivilce Kremi Faydaları

Acnelyse kremin içerdiği retinoik asit; A vitaminin okside edilmiş halidir. Retinoik asit, genellikle cildin görünümünü ve dokusunu iyileştirmek için kullanılmaktadır ve cildin hem yüzeysel hem de derin kısımları üzerinde etkileri vardır.

İlaç, genellikle sivilce tedavilerinde kullanılır. Ayrıca; sedef hastalığı, iktiyozis hastalığı, cilt kalınlığının artması ve leke tedavisinde de kullanılmaktadır. Cildin üst tabakasını soyan Acnelyse krem; cildin üst tabakasındaki hücreleri yenileyerek canlandırmaktadır. Cildin üst tabakası soyuldukça, alttan canlı ve parlak cilt çıkmaktadır.

İlacın kullanıldığı ilk zamanlarda, ciltte bir acı hissi oluşabilir. Çok fazla tahriş ya da kızarıklık olmaması durumunda, bu genellikle normal bir durumdur. Tahriş ve acının fazla olması durumunda, ilacı kullanmayı bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

Acnelyse Krem Nasıl Kullanılır? 3

Acnelyse Sivilce Kremi Nasıl Kullanılır?

Acnelyse kremin nasıl kullanılacağını merak ediyorsanız; tüm etkilerinden yararlanmanıza yardımcı olacak bazı talimatlar aşağıdadır;

 • Kremi, gece yatmadan önce temiz yüzünüze ince bir tabaka halinde uygulayın.
 • Küçük bir miktar, tüm yüzünüz için etkili olacaktır.
 • Sabahları yüzünüzü hafif bir yüz fırçası ile temizleyebilirsiniz. Bu işlem, Acnelyse krem sonrası göze çarpan cilt döküntülerinin azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Yüzünüzü yıkadıktan sonra, cildinize iyi bir nemlendirici uygulayın. Nemlendirici, ilacın kurutucu etkisinin azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Gün içerisinde ciltte soyulmalar ile karşılaşırsanız, cildinize bir miktar daha nemlendirici uygulayın.
 • Nemlendirici seçiminde, güneş koruma faktörü de içeren bir nemlendirici tercih etmeyi deneyin.
 • Güneş koruma faktörü içermeyen bir nemlendirici kullanıyorsanız; kısa bir süre için bile olsa, güneşe çıkarken mutlaka bir koruyucu kullanın. Acnelyse, sizi güneş yanıklarına karşı daha hassas hale getirecektir.
 • Acnelyse kremi ilk kullanmaya başladığınızda, onu gün aşırı uygulayın.
 • İlacın soyulma ve tahriş yan etkileri, genellikle uygulamanın ilk iki haftasında en kötüdür. Cildiniz ilaca uyum sağlamaya başladıkça, kremi daha sık uygulamaya başlayabilirsiniz.
 • İlacı kullandığınız sırada, tahriş ya da cilt döküntülerinde bir artış fark ederseniz, birkaç gün kullanmaya ara verin.
 • Doktorunuza danışmadan ilacı kullanmayı tamamen bırakmayın.

Acnelyse Krem Nasıl Kullanılır? 4

Acnelyse Sivilce Kremi Yan Etkileri

Acnelyse krem gibi retinoik asit içeren ilaçların kullanımında en sık karşılaşılan sorunlar; kızarıklık ve güneşe karşı hassasiyettir, ancak ciddi komplikasyonlar nadir olarak görülür. Uzun süreli kullanımlarda, renk eşitsizliği riski de vardır. Acnelyse kullanan bazı hastalar; oluşan tahrişin ağrılı olduğunu ancak iz oluşmadığını belirtmektedir. Bazı hastalar, bir nemlendirici krem ile birlikte kullanıldığında, tahrişin daha az olduğunu belirtmektedir. Acnelyse krem; cildi soyan işlemler ya da lazer tedavilerinden önce de kullanılabilir. Hassas bir cildiniz varsa, ilacın yan etkileri şunlardır:

 • Kırmızı, şiş, kabarık ya da ilacın uygulandığı yerlerde yanma,
 • Kuruluk, soyulma ve tahriş,
 • Ten renginde değişiklik (koyu ya da açık)

Bu yan etkilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz. Bu tip ilaçlar, sizi güneşe karşı daha hassas hale getirir. Güneş yanıklarınız varsa, ilacı yanık olan bölgelerde kullanmayın ve kullanmadan önce cildinizdeki yanıkların tamamen geçmesini bekleyin.

Acnelyse ayrıca; salisilik asit içeren diğer bazı ilaçlarla olumsuz etkileşime girebilir. Tehlikeli bir etkileşimi önlemek için, kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza belirttiğinizden emin olun. Acnelyse, retinoik asit içeren bir ilaç olduğundan, hamilelik döneminde kullanımı riskli olabilir. Benzer şekilde, emzirme döneminde de kullanımı dikkatli olmalıdır. Hamile kalmayı düşünüyorsanız, hamileyse ya da emziriyorsanız, ilacın nasıl kullanılacağı hakkında doktorunuza danışın.

Acnelyse Sivilce Krem Hangi Durumlarda Kullanılmaz

Acnelyse krem kullananlarda en sık görülen yan etki, ciltte tahriş ve yanma hissidir. Uygulanan bölgede kızarıklık ya da kaşıntı görülebilir. İlacın içeriğindeki aktif maddelere alerjisi olanlar; nefes almada zorluk çekebilir. Bu gibi durumlarda, ilaç kullanılmamalıdır.

Ayrıca; tedavi süresince cildi tahriş edecek sabun, tüy dökücü krem gibi ürünlerin kullanımından kaçınmalısınız. Hamileyken ya da emzirirken, her zaman doktorunuza danışmalısınız.

Acnelyse kremi, asla açık yaralara uygulamayın. Kısa süreli kullanmayın, etkisini görmek için yaklaşık 2 ay bekleyin.

mm
Author

16.01.1976 tarihinde Erzurumda doğdu. 1993 yılında Sakarya Ali Dilmen Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde uzmanlık eğitimine başladı. 2006 yılında Dermatoloji uzmanı oldu. 2006-2008 yılları arasında Tekirdağ, Malkara Devlet hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2008-2017 yılları arasında özel sektörde Dermatoloji uzmanı olarak çalıştı. 2017 Nisan ayı itibariyle İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesinde Yrd Doç Dr kadrosu ile çalışmaya başladı. 2018 yılında Özel Sculpture Polikliniğinde çalışmaya başladı ve halen burada hizmet vermeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Ahu Çiler Çıkım dermatolojik hastalıklar ile ilgilenmek ile beraber, özellikle estetik ve kozmetik dermatoloji, dermatolojide lazer uygulamaları ve saç hastalıkları ile de özel olarak ilgilenmektedir. Birçok yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve kurslara katılmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Write A Comment